Impresii Legacy 2.0D
Subaru club Romania

Impresii Legacy 2.0D

Impresii Legacy 2.0D
« on: August 13, 2015, 13:00:29 PM »
Salutare! Am deja Legacy-ul diesel de aprox 3 luni. As vrea sa fac o scurta destriere pro/contra, care sper ca va fi de folos celor care vor sa incerce astfel de masina;
PLUSURI: - trebuie sa fie clar tinuta de drum (+performanta pt un 2.0D). Aici 4x4 se simte foarte bine, in combinatie cu motorul boxer foarte silentios. Este mult mai rafinat decat TDI Euro4. La euro5 deja si tdi este f ok.
- cutia in 5 trepte face o treaba buna in sensul ca poti tura peste 4000 si reprizele sunt lungi. Cu a 2-a mergi pana la 70-80 foarte frumos.
- cutia in 5 + cuplu de 350NM fac un consum foarte foarte bun: Craiova- CT-BV- Craiova 3 persoane in masina cu bagaje si clima 50% din timp am facut un consum pe BC de 5.4-5.6. Vit. max a fost de 160 pe soarelui. Rar sub 100km/h; In oras (Craiova) 7.4%. Mi se pare fantastic. Nu scoteam in oras nici cu superb 2.0tdi nici cu passat 2.0tdi asa. Restul masinilor le-am avut ceva mai gurmande.
- suspensia este ok, jante pe 17;
- spatiul este ok
- interiorul...mie imi place; este mai spartan, dar are farmecul lui;
- inca odata la drum...la mers constant, abia daca iti dai seama ca este diesel
- usile fara rame

MINUSURI: Tabla cu vopseaua (in famile am avut corolla, rav4, qasqai); toate se exfoliaza mai repede decat germanele, tabla fiind mai subtire;
- cotiera este cam aiurea pusa. Este prea in spate si nu se trage mai in fata.
- cutia este putin mai greoaie decat la alte dieseluri unde aluneca insesizabil; aici este mai "barbateasca" putin
- sonorizarea este slaba; Ar trebui schimbate difuzoarele cred...nu au acelasi surround ca altele din aceeasi clasa
- clima bate aiurea in sens ca nu se pliaza pana la capat gurile. Merg in parti, dar la 70% din cat ar trebui. La superb de exemplu se miscau atat de mult incat se inchideau/pliau complet. Nu este mare problema , dar cateodata simt nevoia sa opresc clima pt ca nu scap de rece direct in mine; La picioare este ok, dar pe canicula nu face mare treaba.

Cam aceasta este parerea mea. Sper ca am fost cat mai la obiect.
Toate cele bune !!
« Last Edit: August 13, 2015, 13:02:37 PM by dacos02 »

ionut.inc

Răspuns: Impresii Legacy 2.0D
« Reply #1 on: August 13, 2015, 23:18:23 PM »
Ai foarte mare dreptate !! :) Eu am urmarit consumul facand 3 plinuri si la fiecare mia iesit pana in 6.3 6.4 6.2 nu am avut ocazia sa merg pe autobanda prea mult ce doar prin oras si distante scurte 50 km pe zi ... De exemplu Piatra Neamt - Roman . si prin oras .

Eu aici am calculat ... in bord imi arata doar 6 .

http://calculare.ro/reducerea-consumului-de-combustibil/

Răspuns: Impresii Legacy 2.0D
« Reply #2 on: March 13, 2016, 20:24:53 PM »
83.500km; Revizii cu piese originale Subaru; SChimbat cateva consumabile...consumul ramane acelasi: oras 7%, ext 5-6%
Nicio diferenta fata de cand am cumparat masina, la 72.000km;
« Last Edit: March 13, 2016, 20:26:31 PM by dacos02 »