Evacuare STi
Subaru club Romania

Evacuare STi

Evacuare STi
« on: September 03, 2015, 18:26:43 PM »
Deschid acest topic pentru a afla parerile si experientele voastre cu diversele evacuari after-market pt STi. Consider ca sunetul boxerului este destul de 'retinut' cu evacuarea stock si un upgrade merita atat din punctul asta de vedere cat si pentru un viitor power upgrade.

Deci:

Ce tip de evacuare aveti (catback, turboback) si ce brand (HKS, Greddy, etc)?
Cat a costat si de unde ati luat-o?
Unde ati montat-?

Cum suna motorul dupa upgrade? (daca aveti cumva si un video e perfect :D)
Parti/experiente proaste?
Recomandati per total un astfel de upgrade?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Evacuare STi
« Reply #1 on: September 03, 2015, 19:40:36 PM »
eu am luat o evacuarea completa de la toyo sport si sunt foarte multumit si de sunet si de power (si am dat undeva la 200-300 lire ) ! nu are cataliazatoare  3'' cu tot cu up-pipe  !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Evacuare STi
« Reply #2 on: September 03, 2015, 20:28:19 PM »
presupun ca la sf zilei conteaza ce buget vrei sa arunci in acest departament ca gasesti evacuari la diferite preturi care pot oferii diferite chestii, si automat cand cresti la pret apar diferite materiale inox->inconel->titan, diferite suduri, cateodata difera si unghiurile, nivelul zgomotului, depinde ce vrei, din ce am observat majoritatea cu GRB-uri prefera Invidia aici pe forum...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: Evacuare STi
« Reply #3 on: September 03, 2015, 20:39:27 PM »
Eu am luat un invidia q300 de pe rallysport cu finale de titanium.
Acum vad ca-i 1026 usd. Pune transport si tva si taxe si ajungi pe la 1500 eur.
Feedback. 
- La drum lung si viteze peste 150, mi se pare galagioasa si inconfortabila.
+ In oras imi place galagia si sunetul pe care il scoate (nu sar de 100 in oras).
Cum spunea si STI mai devreme, depinde ce buget ai si ce asteptari ai de la schimbarea asta.
Putem sa ne vedem intr-o seara sa vezi pe viu cum "huruie" :) Una-i video si alta-i ce se aude.

Răspuns: Evacuare STi
« Reply #4 on: September 03, 2015, 20:46:36 PM »
@ STI: Tocmai din cauza asta vreau sa vad ce parere au oamenii. Poate sunt unii cu evacuari scumpe (gen Invidia) nemultumiti si altii cu evacuari ieftine (gen Magnaflow) foarte multumiti. Bugetul nu este un element principal aici.

@kinderjoy: Am auzit-o cand m-ai plimbat (atunci cand ne-am intalnit la OMV) dar parca as vrea s-o aud din nou :D
« Last Edit: September 03, 2015, 20:49:40 PM by razvantudose »

Răspuns: Evacuare STi
« Reply #5 on: September 03, 2015, 21:03:24 PM »
http://www.racingnick.ro/produse/cat-back-invidia-impreza-wrx-sti-grb ia uite ca-i mai ieftina la importator, dar e varianta normala, fara "titanium" :) diferenta era de vreo 100 eur intre ele daca imi aduc bine aminte.
O aveam atunci? Am si uitat :)
Iti dau un telefon cand mai ies la plimbare si sunt prin centru.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Evacuare STi
« Reply #6 on: September 03, 2015, 23:10:06 PM »
downpipe Invidia (catted si de ieri catless) + finala magnaflow la mine

initial am avut doar finala -> sunetul era placut si acceptabil ca nivel (pana la 4000rpm era mai loud ca stock , peste 4000rpm aprox. la fel ca stock)

apoi am pus si downpipe-ul catted si a inceput haos-ul :) pana la 4000rpm la fel ca inainte dar de la 4000rpm in sus trebuia sa urli efectiv la "copilot" si iti zbura creierii per ansamblu la drumuri mai lungi de 10 km :)

apoi am montat 2 rezonatoare pe finala si totul a devenit acceptabil si frumos :)

de ieri seara am trecut pe invidia catless -> nu am facut multi km dar la prima vedere nu simt nici o diferenta notabila dpdv al sunetului fata de catted

puiu

  • 787
Răspuns: Evacuare STi
« Reply #7 on: September 04, 2015, 08:41:57 AM »
Cer voie sa ma bag in seama si eu aici. Pentru aspirate 2.0 poate sa imi recomande cineva o finala putin mai galagioasa decat stock? In zona de turatii joase si medii, unde am auzit un galgait placut al motorului si as vrea sa il aud mai bine :)

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #8 on: September 04, 2015, 09:10:28 AM »
Cand ma batea si pe mine gandul...vorbisem cu unii care faceau la comanda, ceva de genul. Daca mi aduc aminte firma, iti spun.

Sent from my D6633 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Evacuare STi
« Reply #9 on: September 04, 2015, 13:24:26 PM »
Sau poti sa incerci cu una standard de sti. Parca Andrei a facut asta?

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Evacuare STi
« Reply #10 on: September 04, 2015, 14:20:17 PM »
Deschid acest topic pentru a afla parerile si experientele voastre cu diversele evacuari after-market pt STi. Consider ca sunetul boxerului este destul de 'retinut' cu evacuarea stock si un upgrade merita atat din punctul asta de vedere cat si pentru un viitor power upgrade.

Deci:

Ce tip de evacuare aveti (catback, turboback) si ce brand (HKS, Greddy, etc)?
Cat a costat si de unde ati luat-o?
Unde ati montat-?

Cum suna motorul dupa upgrade? (daca aveti cumva si un video e perfect :D)
Parti/experiente proaste?
Recomandati per total un astfel de upgrade?

daca te gandesti sa schimbi si downpipe-ul (cu ajustarea soft-ului aferenta si tot ce inseamna asta) personal iti recomand catless direct  - eu am avut catted, a costat de 2-3 ori mai mult ca aia catless, dpdv al soundului nici o diferenta fata de catless , emisiile nu mai erau ok oricum (catted sau catless) iar dpdv al performantei /functionarii generale este usor mai ok catless ....

experiente minunate: dupa sudarea rezonatoarelor au mai trebuit refacute sudurile de vreo 2-3 ori pentru ca numa nu ieseau etanse 100% , treaba de calitate sa zic asa :)

legat de sound in general, una este sound-ul exterior - cel pe care il mai auzi in video-uri/pe strada ... etc ... dar asta este pentru cei de afara, la fel de important daca nu mai important este sound-ul interior - pentru ca ala te lucreaza la psihic daca nu este ok plus ca la unele evacuari se genereaza un fel de rezonanta/vibratii cu alte elemente ale masinii ....

in rest, personal , si pretul la finala magnaflow de aprox. 600$+transport si taxe mi se pare mare vizavi de rezultate (cu downpipe schimbat) : sunet ok afara, sunet enervant inauntru :)


ipman

  • 137
Răspuns: Evacuare STi
« Reply #11 on: September 04, 2015, 14:44:46 PM »
Cer voie sa ma bag in seama si eu aici. Pentru aspirate 2.0 poate sa imi recomande cineva o finala putin mai galagioasa decat stock? In zona de turatii joase si medii, unde am auzit un galgait placut al motorului si as vrea sa il aud mai bine :)

Din cate stiu eu, la aspirate evacuarile sunt egale, la turbo nu sunt egale din cauza turbinei. Deci sunetul acela de "galgait" nu stiu cum ar aparea la aspirate, sper sa ne referim la acelasi lucru.

puiu

  • 787
Răspuns: Evacuare STi
« Reply #12 on: September 04, 2015, 15:56:55 PM »
ei, nu galgaitul de V8 :) . zgomotul specific de boxer pe la 3-5.000 rom... ala imi place de mor dupa el si e fix in zona unde se ajunge usor si fara probleme pentru motor.

Răspuns: Evacuare STi
« Reply #13 on: September 07, 2015, 10:33:07 AM »
@andea: vreau doar evacuare de la catalizator in spate. Nu vreau sa modific soft-ul in niciun fel. Chiar la Magnaflow ma gandeam si eu pentru ca mi s-a parut ca suna f ok insa din ce-mi spui tu inteleg ca are 'drone' la interior.

Pe scurt, vreau o evacuare catback care sa nu deranjeze la interior (si totusi sa se auda) dar care sa fie capabila sa imbunatateasca sound-ul motorului la exterior.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Evacuare STi
« Reply #14 on: September 07, 2015, 11:39:28 AM »
magnaflow suna ok interior/exterior cu downpipe-ul stock, probleme de sound prea puternic am inceput sa am cu downpipe-ul schimbat ....

Răspuns: Evacuare STi
« Reply #15 on: October 10, 2015, 13:00:13 PM »
Vreau  sa cumpar   si nu stiu daca este compatibila pentru  modelul meu subaru impreza sti 2007, cea standard de pe masina  nu prea seamana cu cea de pe ebay .
http://m.ebay.de/itm/261953482535?_mwBanner=1
« Last Edit: October 10, 2015, 20:57:55 PM by alin1980 »