Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
Subaru club Romania

Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm

sami.bv

Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« on: September 23, 2015, 16:15:09 PM »
Salutare Subaristi,
Sunt nou pe forum si sper sa nu deschid un thread deja dezbatut in alta parte.
Am un Forester 2.0 din 2007 si intre 2400 si 2700 de turatii "da in nas" .  Problema a aparut dupa ce am bagat benzina proasta de la Rompetrol (cred).
Uni cu care am mai vorbit spun ca asa face Foresteru la diferente de temperatura/vreme, insa nu stiu ce sa zic, avand in vedere ca am masina de peste un an si dabea de prin iunie imi face asa.
Pe alte forumuri userii dau vina fie pe clapeta murdara sau pe map. Daca aveti experiente similare sau experienta v-asi fi recunoscator de ajutor. 
Multumesc
« Last Edit: October 09, 2015, 13:09:00 PM by sami.bv »

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #1 on: September 23, 2015, 16:25:18 PM »
In primul rand salutare si bine ai venit. In al doilea rand, afirmatia cu reprezentanta din BV e varza e maxim si total eronata. Toata lumea aici e multumita si are numai cuvinte de lauda pt Autokino. Apoi...datul in nas, bag mana in foc ca e de la benzina. Consuma ce ai in rezervor pana ramai doar cu aburul si pune omv95. Vezi dupaia cum e...

Sent from my D6633 using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #2 on: September 23, 2015, 17:22:56 PM »
Pai omu zice ca din iunie ii face asa.  Banuiesc ca a aparut problema atunci in urma unui plin de la Rompetrol.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #3 on: September 23, 2015, 17:44:19 PM »
Si a mea a facut o data asa, am pus alta benzina, 95...si a fost ok

Sent from my D6633 using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

celalalt

Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #4 on: September 23, 2015, 21:07:44 PM »
 Bujii.Clapeta.Si chestia aia ca EGR ul.Mai departe trebuie vazut ...

Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #5 on: September 23, 2015, 23:49:30 PM »
Ai unblat la filtru de aer?mie asa imi facea cand era mai rece afara imediat dupa Ce am schimbat inductia de aer cu un diametru mai mare decat cea originala....
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)

ipman

  • 137
Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #6 on: September 24, 2015, 09:04:03 AM »
Ar trebui sa ne spui ce fel de benzina ai pus atunci si ce fel de benzina pui de obicei. Daca spui si de unde pui, poate e cineva care sa confirme cat de "buna" este benzinaria.
Cat despre Autokino, si eu merg din Bucuresti acolo din cauza ca sunt buni. Nu zic ca nu au si ei scapari, dar in limite rezonabile, nimeni nu-i perfect.

sami.bv

Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #7 on: September 24, 2015, 12:06:33 PM »
Mersi mult pentru raspunsuri.
Despre Benzina, deobicei bag Mol 95 sau Omv 95. Se poate sa fi fost o coincidenta cu benzina Rompetrol.
Culmea e ca mai am un prieten care are acelasi S F de 158cp  si la fel ai face. Cand e mai racoare merge bine, cand e mai cald intrerupe.
E o problema clar de la amestecul de aer, pentru ca, facea la fel acu un an cand am avut o gaurica in toba in fata la galerie. Doar ca atunci s-a aprins si becul (cruise si engine) si mergea in avarie. Dupa ca am sudat-o si am sters eroarea mergea bine.
Ma gandeam ca e o boala cunoscuta a masinii. Pe forumuri nemtesti am mai citit ceva si acolo se pune vina pe MAP.
O sa merg la un test la Autokino, daca voi ziceti ca e ok. Aici in BV, pe cine stiu cu Subaru, nu merg la ei decat daca trebuie si nu gaseste in alta parte :)
Mersi mult
 

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #8 on: September 24, 2015, 12:47:58 PM »
Ciudat ce spui despre AK...

Sent from my D6633 using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

ipman

  • 137
Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #9 on: September 24, 2015, 14:34:27 PM »
Daca esti bun sa ne dezvalui si noua cine este mai bun ca AK, raman recunoscator. Nu le tin partea, dar sunt mai buni decit multi pe care i-am vazut. Sigur ca asta nu-i face cei mai buni in mod absolut, si sunt convins ca daca sunt altii mai buni (concurenta) nu va fi decit mai bine pentru noi, consumatorul.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #10 on: September 30, 2015, 12:08:48 PM »
3 postari si tuling... Oare nu ai observat ca aici lumea este plictista de tuling ?
Acum am inteles de ce nu iti plac cei de la AK.

Sa-i rugam pe moderatori sa studieze un nou caz de reincarnare.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

sami.bv

Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #11 on: September 30, 2015, 12:12:09 PM »
Vad ca aici pe forum mai mult sunt carcotasi si laudatori AK decat oameni cu sfaturi. Ma retrag si va las intre voi  :-*

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #12 on: September 30, 2015, 14:16:24 PM »
Am eliminat comentariul pe langa subiect. Nu e nimeni suporter service auto pe aici. Toti ne dorim sa ajungem cat mai rar pe acolo.

Sunt nenumarate discutii pe tema asta, asa ca poti sa folosesti functia cauta, cand esti pe pagina principala, nu in subiect.
Raspunsuri la subiect ti-au fost date dar vad ca nu ai raspuns la ele...

celalalt

Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #13 on: September 30, 2015, 16:21:50 PM »
Sincer , cu atitudinea asta n-o sa vinzi elefantul niciodata...Ti s-au dat destule informatii.Dar in esenta masina trebuie vazuta de cineva de la o reprezentanta.Pentru ca multi mecanici sunt surprinsi de exemplu de felul in care e pozitionat motorul.Si atunci , mai merita sa incerci si la altii?

Sese

  • 468
Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #14 on: September 30, 2015, 17:35:43 PM »
Fa urmatoarele operatii, in ordine.
Curata clapeta de acceleratie cu un spray cu alcool si o carpa. Ar trebui facuta apoi o reinvatare a clapetei. Asta se face cu testerul dedicat.
Schimba bujiile.
Vezi sa fie revizia facuta si filtrele in stare buna.

Altceva nu poate fi. In cazuri mai rele, supape arse care nu mai inchid bine.

Multumesc celor care ne-au luat apararea. Cred ca totusi unii confunda forumul asta cu Opel fan club. No offence!

celalalt

Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #15 on: September 30, 2015, 22:50:51 PM »
E mai fun de atat Opel fanclub?Sa mi fac cont zic ;D

sami.bv

Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #16 on: October 09, 2015, 11:49:53 AM »
Multumesc Sese,
Exact asta am facut. am curatat clapeta si merge bine acum.
Mersi

Sese

  • 468
Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #17 on: October 09, 2015, 12:21:29 PM »
Multumesc Sese,
Exact asta am facut. am curatat clapeta si merge bine acum.
Mersi

Asta ai scris pe forum si asta mi-ai scris in privat:

"Sa stii ca am fost si la Autokino. Am facut diagnoza si omu a zis ca nu crede ca e clapeta si ca trebuie sa masoare tot cablajul de la Map si de la sensoru de acceleratie. Ca e ciudat ca la o turatie fixa sonda lambda 2 da voltaje aleator. Din cate stiu eu exact asta faca sonda. Si mi-a mai zis ca nu pot curata clapeta ca e capsulata Zâmbet) Nopai ce sa mai zic. Nu vreau sa vorbesc aiurea de servicu tau dar uneori baietii acolo sunt pusi pe prostii. Ma gandesc ca trebuie sa stii lucru asta. Tot respectul pentru servicul tau dar cred ca aveti servicii personalizate acolo, probabil unii sunt pile alti sunt fraieri. "

dar am si raspuns:

"Asa o fi!

Nopai, tocmai ti-ai anulat programarea.
Si te rog sa nu mai vii sa-ti faci alta pentru ca nu te mai primim aici!

Calin ti-a explicat ca codul de defect indicat de SSM3 spune ca este defect potentiometrul de la clapeta de acceleratie.  Potentiometrul este inchis in clapeta ( capsulat cum zici tu ), nu clapeta e capsulata si nu se poate curata. Ai inteles de-andoaselea.

Te programasera pentru a-ti verifica toronul de cabluri care alimenteaza clapeta pentru a vedea daca e vreun fir intrerupt sau trebuie sa-ti cumperi alta. Second la cum arata masina ta.

N-ai inteles nimic."

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #18 on: October 12, 2015, 10:47:30 AM »
S-a suparat si a plecat :)

celalalt

Răspuns: Forester SG 2.0 probleme la 2500 rpm
« Reply #19 on: October 12, 2015, 15:29:33 PM »
Sa inteleg ca omul venise deja certat cu voi?Ce-mi plac mie oamenii astia.Nici nu se pricep , dar isi dau cu parerea pana iti vine sa vomiti.Si in concluzie tot tu esti degeaba.Ca tot el stie mai bine.Oricum vad ca si-a bagat-o in forumul nostru.O fi ca ala de avea CD-uri la oglinda.