Best car audio systems
Subaru club Romania

Best car audio systems

TAZ

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #20 on: December 29, 2015, 15:12:04 PM »
Foarte interesant topul, desi cred ca trebuie ascultate fiecare inainte de a face un top.
Ai cam pus acolo nume de firme nu produse, exista la unele si entry level si high end si nu e ok sa pui numele firmei in general
Iar la partea de "excelente" ti-au cam scapat unele unde sunt buni doar la marketing si foarte putin la calitatea sunetului.
Asta e masina mea si nu am un "sistem" anume: http://forum.4tuning.ro/384-sistemul-audio-masina-mea/342509-subaru-legacy-lots-of-pics.html

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #21 on: December 29, 2015, 15:21:19 PM »
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #22 on: December 29, 2015, 21:47:26 PM »
Fain setup Taz. Mediile alea sunt seria 5 cumva? Par la fel cu ale mele si sunt foarte multumit de cum suna.

Marinu de care vorbesti e Gadau cumva? :)
Because Subaru, thats why.

TAZ

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #23 on: December 30, 2015, 18:12:56 PM »
Multumesc! Da, mediile alea sunt 5.8. Si eu sunt multumit de cum suna dar sunt tare curios de cum suna si altceva :)
Am urmarit evolutia lucrarilor tale direct la Norbi pe facebook :) foarte frumos si cred ca se aude cel putin la fel de cum arata. Daca ai drum prin Bucuresti te rog sa dai un semn pe aici :)
Si da, Marinu este Gadau. El m-a ajutat cu stalpii si usile.

Muttley

  • 4913
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #24 on: April 07, 2016, 16:56:04 PM »
http://www.crutchfield.com/g_762/Foam-Speaker-Baffles.html?tp=2809

Se poate cumpara de la noi asa ceva? Google nu m-ajuta, iar la "protectii difuzoare" imi da doar grilaje.
WRX SW 2002

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #25 on: April 07, 2016, 17:02:43 PM »
De ce nu cumperi direct de la ei ? Au free shiping si platesti cu pay pal, deci e super simplu. Te mai costa TVA iar impozitul este 0 pentru ca pretul unitar e sub 10 E.
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

Muttley

  • 4913
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #26 on: April 07, 2016, 17:05:30 PM »
Tu ai experienta, sigur nu gasesc in RO? Abia in ultima instanta as comanda din SUA!
WRX SW 2002

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #27 on: April 07, 2016, 17:17:59 PM »
Imi pare rau si imi cer scuze daca am indus in posturile mele faptul ca as avea experienta. Doar am adunat de peste tot informatii ai le-am sintetizat aici. Si am mai studiat ceva timp sisteme audio pana mi-am ales ceva. In plus mereu schimb / adaug la sistemele mele pentru ca roman multumit nu exista. Ce am observat este ca pentru piesele mai putin cautate nimeni nu tine stoc. Fac comanda si te taxeaza. E mai simplu si mai ieftin sa faci tu singur comanda, dureaza tot atat si mai ieftin. Am la activ pana acum cateva sute de comenzi platite prin card si paypal din China, Singapore, Hong-Kong, Europa, Statele Unite si cateva din America Latina si pot sa numar pe degete tepele luate (toate din Europa venite si unul din State). In rest toate au fost OK, chiar as putea spune ca dintre toti chinezii sunt cei mai corecti. Procesul e simplu, dureaza putin si e sigur daca ti-l faci tu sigur ( nu cumperi de pe cardul de salariu de exemplu, e cea mai mare prostie).
Un exemplu : am cumparat un parfum din state care a fost 50 USD in loc de 300 E (la noi in magazin). Am platit cu cardul, firma nu accepta paypal (putin suspect dar am mers mai departe, mai comandasem si de la altii din State care nu acceptau si a fost OK). Mi-a venit in 4 zile coletul, direct in posta, fara sa treaca prin vama dar in loc de parfum era un pliculet tester. Teapa. Am mers mai departe si i-am bagat in blacklist. Dupa 1 saptamana ma suna cei de la banca si mi-au spus ca s-a incercat o rezervare la hotel in New York de pe cardul meu dar era gol (logic). Au anulat-o si la revedere. Concluzie : niciodata nu platiti cu un card pe care aveti bani. Paypal sau card facut special pentru cumparaturi online.
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

Muttley

  • 4913
Răspuns: Best car audio systems
« Reply #28 on: April 07, 2016, 18:03:19 PM »
Am inteles.
Am sa trimit o intrebare la be-loud, sa fie.
Altfel, daca pe crutchfield sunt si difuzoarele alea de mi le doresc (si btw, pentru care nu mi-ai spus ce sa iau pentru spate) si-s ieftine, iau tot de la ei.
Da, paypal rulz. Teapa cu cardul de salariu mi-am luat si eu, recent, si l-am anulat imediat. Paguba s-a returnat. A fost de durata, dar s-a rezolvat.

Mersi!
WRX SW 2002

Răspuns: Best car audio systems
« Reply #29 on: April 07, 2016, 18:23:36 PM »
Nu pot sa iti spun ce sa iei, sincer, nu sunt in masura si nici nu stiu ce urmaresti : SQ (Sound Quality) sau SPL (Sound Pressure Level). Sincer cred ca la nivel de amator orice este in lista asta face fata cu brio. Mai mult as merge pe configuratie decat pe model (mai bine 17 boxe mai micute decat 4 mari), un HU bun (gen Alpine), o statie buna de clasa T (gen Mosconi, Brax, Helix, Audison) ... nu stiu ce sa zic, orice boxa se aude altfel in functie de spatiul unde este folosista, intr-un fel se aude in shop, altfel se aude intr-un Opel Corsa si altfel intr-un BMW X5. Mai conteaza foarte mult si insonorizantul, daca nu ai deloc o boxa gen Focal care are sunetele mai inalte, mai ascutite se va auzi total aiurea pe cand un JBL mult mai bine. HU conteaza maxima, eu il schimbasem pe al meu cu un Navi si a schimbat total sistemul audio, apoi am revenit pe cel clasic, OEM si s-a schimbat total situatia, se aude mult mult mai bine. In general sistemele Navi nu sunt facute pt muzica, daca vrei claritate si fidelitate iti alegi un HU dedicat. Nu as mai pune niciodata subwoofer underseat ... never ever ... e fix kk. Ori iti pui unul in incinta ori deloc. Aici itnervine scopul, daca vrei SQ mai bine nu mai pui, intr-un sistem cu 17 boxe (ca tot am dat exemplu mai sus) nu est enevoie de subwoofer, chiar poti sa strici cu el. Daca vrei in schimb SPL atunci pune 2 pe statie diferita, dedicata.
Si ca sa nu mai bat campii aiurea, ca sa iti raspund totusi cu un sfat : ai doua variante - ori 1 singura boxa pe usa, coaxial, medii ori 3 seturi pe usa, inalte, medii, bas, sistem.  Ca si model nu prea conteaza atata timp cat le imperechezi pe categorii, eu nu as pune de exemplu JBL cu Focal, poate Helix cu Focal sau Gladen cu Hertz sau ... sau ...
2010 Subaru Outback 2.0 D
2004 Toyota Avensis 2.0 D4-D

Re: Best car audio systems
« Reply #30 on: July 04, 2017, 23:19:35 PM »
confirm calitatea pentru audison  am montat de curand un set de audison uri apk 165  amplificate cu un focal
se aud foarte bine desi o mare importanta o are si insonorizarea pe care am facut o portierelor fata

ca sistem 

HU JVC KW V620BT  UN PLAYER 2 DIN CU DESTUL DE MULTE SETARI
DIF URI FATA AUDISON APK 165
DIF URI SPATE MOMENTAN STOC
AMPLIFICATOR FOCAL R 4280 4X 70 RMS 2 PT FATA 2 IN PUNTE PENTRU SUBWOOFER
SUBWOOFER MTX TR 12 AV 200 RMS  UN MARE PLUS INCAPE SUB RULOUL PORTBAGAJULUI

pe viitor sper sa completez portierele spate tot cu un set de audison uri + insonorizare  si un amplif mono pt subwoofer si insonorizare parte portbagaj 

dantt

  • 107
Re: Best car audio systems
« Reply #31 on: October 07, 2018, 17:04:41 PM »
Știu că e un topic mai vechi,însă,din experiența mea cu Audison Apk 165,nu pot confirma cele spuse mai sus.Sunt niste boxe mediocre,le-am folosit cu un HU Kenwood DNX 516 DABS,amplificate cu Hertz HCP 4D.Boxele astea au volum și cam atât.Daca e cineva interesat de SQ,Audison/Hertz din seria asta nu trebuie să facă parte din sistem.Practic Audison sunt recunoscuți pentru partea de amplificatoare(alea mai vechi),că fac și boxe,asta e altceva.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Re: Best car audio systems
« Reply #32 on: October 30, 2018, 21:02:47 PM »
Am o intrebare pt cine este mai in tema cu sistemele audio, pe IQ am un DVD Eclipse ( Fujitsu Ten ) care este in japoneza...si cum am fost corijent la japoneza as vrea sa-l schimb in engleza dar nu am gasit cum.  :(
Are cineva o idee?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Best car audio systems
« Reply #33 on: October 30, 2018, 21:44:04 PM »
Trebuie sa ai un fir rosu si unul negru. Le atingi de 3 -4 ori intre ele si iti deschide meniul de limba. Dar vezi sa ai siguranta de minim 30A pe general altfel se arde.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Best car audio systems
« Reply #34 on: October 30, 2018, 21:59:16 PM »
Bine de stiut acest shortcut. Unii ill vor folosi.  8)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Best car audio systems
« Reply #35 on: October 30, 2018, 22:02:54 PM »
Instaleaza pe telefon Google translate. Cu telefonul legat la net, poti alege traducere in timp real din ce vede camera. Am facut proba pe video de mai jos si te descurca pana sa gasesti sa treci in engleza

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Best car audio systems
« Reply #36 on: October 30, 2018, 22:05:10 PM »
Barbatii adevarati folosesc firele rosii si negre. Fara ochelari de sudura.  ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Re: Best car audio systems
« Reply #37 on: October 30, 2018, 23:20:24 PM »
Merci Andrei!
PS De la dulgheri nu cer pareri pa partea electrica...  ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Best car audio systems
« Reply #38 on: October 31, 2018, 06:27:17 AM »
Ce ret esti. Dulgherii fac ferestre si uși. Eu nu stiu sa fac nimic... :D
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

dantt

  • 107
Re: Best car audio systems
« Reply #39 on: November 14, 2018, 22:40:13 PM »
Buna seara tuturor.Am un Legacy din 2008 și vreau să-i schimb sistemul audio.Vreau să-l schimb fiindcă am nevoie de un carkit și de opțiuni suplimentare gen streaming bluetooth, intrare usb etc.Stiti cumva de unde pot gasi o rama adaptoare pentru single din?Sistemul original va rămâne pe mașină și se va face o derivație de alimentare pentru cel nou.Ma interesează să-l pot monta in bord,in locul compartimentului cu un mic capac,situat deasupra computerului de bord.Multumesc anticipat.