Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
Subaru club Romania

Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010

mihaiv

Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« on: May 26, 2016, 11:57:18 AM »
Salut si bine v-am gasit,
incepand de ieri sunt proprietarul( din Ploiesti)unui Forester Diesel 2.0 AWD cu 114 mii KM .Inainte de a-l cumpara l-am  verificat in service si I-am gasit rulmentul stanga fata uzat. Conform tipului de la service acest rulment a generat zgomotul asurzitor pe stanga la viteze de la 60 Km in sus  pe timpul drive testului avut si odata ce va fi schimbat zgomotul( ca de motor supraturat) va disparea, Drept urmare am cerut o reducere de pret care a fost acceptata si l-am cumparat.
 Va rog sa-mi spuneti  daca si voi ati avut aceiasi problema cu zgomot  pe fata (stanga sau dreapta )generat de rulmenti uzati,  sau zgomotul poate fi din alte cauze mai complexe !?!?!
Astept orice sfat de la voi despre cum se intretine un Subaru, despre magazine de piese serioase din punct de vedere al  raportului caltitate-pret,etc.
In Ploiesti nu am gasit reprezentanta Subaru drept urmare va rog sa-mi recomanadati una cat mai aproape: in Bucuresti sau Brasov sau sa-mi recomadati un service bun/serios in Ploiesti.
 
Va multumesc .
« Last Edit: May 26, 2016, 12:02:31 PM by mihaiv »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #1 on: May 26, 2016, 12:23:26 PM »
Bine ai venit, esti in comunitatea care trebuie, dealtfel si singura activa din Romania.
Sa-l stapanesti sanatos, sa te bucuri de el si sa pice cat mai tarziu.
Nu vreau sa te sperii de la inceput, dar e mai bine sa fii avertizat: brace yourself! The "Boxer Diesel before 2011" course is upon you. :)
Dar, felicitari pentru achizitie. Si eu tot Diesel. ;)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #2 on: May 26, 2016, 14:05:30 PM »
Salutare,


Felicitari! Sunt in aceeasi situatie cu un Forester ca tine.
Sa te bucuri fara incidente de el.

La mine a bubuit pistonul buclucas intre timp si blocul motor e nou.

Ce as adauga si eu la intrebarea ta ... stie cineva de unde se poate procura un manual tehnic pentru acest model?


O zi faina!


Adi.

moguai

  • 2814
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #3 on: May 26, 2016, 14:11:43 PM »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.


mihaiv

Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #5 on: May 26, 2016, 14:51:37 PM »
Inca ceva, tocmai am observat ca nu se aude nimic in difuzoarle din portierele din spate .E cumva vreo setare din casetofon? Sunt cateva butoane care nu stiu la ce folosesc

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #6 on: May 26, 2016, 15:00:46 PM »
O setare este sigur, nu sunt sigur ce tip de CD player ai, dar la mine exista un buton T/B care regleaza bass, medii, stanga-dreapta si fata-spate (Fader). E posibil ca setarea sa fie facuta doar pe fata. Daca e ZERO, atunci e o problema cu firele sau cu boxele.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

mihaiv

Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #7 on: May 28, 2016, 18:02:28 PM »
AM rezolvat cu boxele ;).. era doar din setari, dar acum am alta problem: in mers imi palpaie indicatorul R.DIFF.TEMP . Site cineva ce inseamna aasta!??! Dupa cum suna pare ceva de rau :(

moguai

  • 2814
Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #8 on: May 28, 2016, 18:42:37 PM »
Inseamna ca uleiul din diferentialul spate e prea ferbinte. Indica o problema... Primul lucru care ar putea fi facut e inlocuit uleiul imediat si monitorizat daca mai face asa. Te as sfatui sa nu mai mergi cu ea cat timp arata aia.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

mihaiv

Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #9 on: May 28, 2016, 21:36:45 PM »
Multumesc, si cum se face asta, trebuie neaparat mers la reprezentatnta din Bucuresti sau se poate face la orice service?

moguai

  • 2814
Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #10 on: May 28, 2016, 21:42:28 PM »
Se poate face la un service unde s a mai facut treaba asta si la alte Subaru in principiu, e mai complicat un pic de pus uleiul, e o pozitie incomoda acolo. Poti merge si la SMT nu cred ca o sa ti ceara f multi bani pt asta...oricum eu m as fi dus la ei sa le arat problema mai intai.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

mihaiv

Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #11 on: May 28, 2016, 21:53:14 PM »
multumesc pentru sfat, o sa ma duc la SMT

marr

  • 2205
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #12 on: May 29, 2016, 11:13:53 AM »
Nu strica sa inlocuiesti uleiul din diferential ( mai ales daca nu stii sigur cand si daca a fost inlocuit).
Dar palpaitul ala poate avea si o cauza mai putin "complexa" !
Este foarte posibil sa se fi miscat mufa de la senzorul de temperatura a diferentialului. Asta se poate verifica simplu, daca urci masina pe o rampa/elevator.
Firul senzorului de temperatura este usor de vazut si verificat.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #13 on: May 30, 2016, 10:14:11 AM »
Firul de la senzor este cam expus, daca ai tras masina prin ceva noroaie, posibil sa-l fi afectat. Putin probabil sa ai intr-adevar probleme cu supraincalzirea uleiului, poate daca ai facut ceva cerculete.
La mine cand s-a aprins prima data m-am panicat, dar aveam un termometru cu infrarosu si am masurat termperatura carcasei, aceasta nu depasea 50-55 grade, si erau 35 afara, deci nici poveste de supraincalzire. De atunci am periodic becul aprins in bord. Este problema cunoscuta la mai multe Subaru, de obicei am vazut ca se inlocuieste firul cu totul, dar este destul de anevoiasa operatiunea. Mai poti incerca sa fixezi firul si sa cureti mufa de la senzor.
Spor!
Ceva nu e bine oricum!

mihaiv

Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #14 on: June 02, 2016, 18:40:47 PM »
Mulțumesc, știe cineva câți litri de ulei intra la diferențiale si ce marca recomandați.De dimineață am observat sub motor în față pe mijloc o pată de mică de ulei, știe cineva de unde poate să curgă?

moguai

  • 2814
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #15 on: June 02, 2016, 19:59:29 PM »
Motul gear 300 sau motylgear 75w90. Pata de ulei nu e de la dif spate, daca e de la masina ta. Cutie/motor posibil..
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #16 on: June 02, 2016, 20:25:53 PM »
Din masina...

mihaiv

Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #17 on: June 02, 2016, 21:09:47 PM »
Un mechanic mi-a spus ca e de la un semering si ca trebuie dat motorul sau cutia jos  :o

moguai

  • 2814
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #18 on: June 02, 2016, 21:24:32 PM »
Pt constatari eu te as sfatui sa mergi la SMT, dupaia te decizi unde faci reparatia daca e necesar. Dar oamenii aia stiu cel mai bine sa diagnosticheze problemele unui subaru
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Nou proprietar al unui Forester Diesel NOV 2010
« Reply #19 on: June 02, 2016, 22:59:20 PM »
+1

Pana sa dai cutia jos, dupa cum zice "un mechanic", mergi la SMT sa-l vada unu care a mai vazut Subaru in scurta lui viata!
Dupa aia ... banii tai, dansul tau!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste