Probleme diferential central impreza 2.0s 2009
Subaru club Romania

Probleme diferential central impreza 2.0s 2009

AlinI

Răspuns: Probleme diferential central impreza 2.0s 2009
« Reply #20 on: July 11, 2016, 23:28:48 PM »
ai mers cu jante diferite ? cu cauciucuri diferite ?

nope. masina a avut doar cauciucuri identice, rotite in diagonala la fiecare schimb de cauciucuri... acum are niste toyo proxes t1r cumparate de noi anul trecut cand de la o groapa am facut o galca la unul din cele vechi... si le-am schimbat pe toate. nu fac imprudente de genul.

ca tot ai deschis subiectul mi-am amintit ceva....... dupa ce am pus cauciucurile de vara anul asta... cred ca a ramas o supapa deschisa la o roata pe spate si dimineata cand am plecat cu masina, mi-am dat seama ca am pana dupa vreo 800-1000m..... mers majoritatea prin santierul drumul taberei printre stradute pline de gropi...  si am mai mers cu rezerva vreo 5km pana la o vulcanizare (rezerva care este cea originala all seazon, dar este aceeasi dimensiune ca restul..... in teorie.. :) )... in fine..... abia astept sa vad si eu ce or sa zica cei de la smt cand or sa desfaca cutia..... sapt trecuta am dat comanda si teoretic in 1-2 zile vine si o sa fac programarea....... abia astept sa o vad functionala din nou. acum ma deplasez cu alta masina, si de fiecare data cand ma sui in ea... imi dau seama cat de mult imi lipseste sugaru'..  :P


Saptamana trecuta am fost sa ii schimb diferentialul. cel putin la prima vedere nu am vazut nimic dubios la el. uleiul l-au scurs baietii de la SMT intr-un recipient transparent, l-am lasat cateva zile si tot ma uit sa vad daca se depune ceva pilitura de fier. pana acum nu am vazut absolut nimic.... ceea ce ma bucura. nu am facut inca nici un drum mai lung sa vad daca se mai blocheaza diff-ul, dar cel putin prin oras (la drumuri de aproximativ juma de ora) nu s-a mai blocat (recordul a fost drumul-taberei -> unirii blocat)... acum pot si eu sa parchez fara sa tarasc rotile dupa mine.. :) daca e cineva interesat de poze cu diff-ul vechi sa zica si o sa pun niste poze, sau daca il vrea careva sa se joace cu el poate sa imi zica si i-l fac cadou.
toata distractia a costat: 2500 RON diff-ul, 260 RON uleiul (poldistribution), 900 RON manopera..... cum nu se putea mai bine intr-o luna de vara....
ca observatie.... nu stiu daca sunt paranoic sau nu..... dar... cam de 1-2 ani.... uneori la accelerari parca avea momente cand tragea masina mai greu, in sensul ca parca ceva o frana ceva... acum de miercuri de cand am luat-o de la service nu a mai avut deloc momente din alea. nu stiu daca a avut vreo legatura, nu stiu daca sunt sau nu paranoic .. :) dar sper ca ala sa fi fost cauza.
« Last Edit: August 01, 2016, 09:42:50 AM by AlinI »
'09 Subaru Impreza 2.0 Hatchback