Se scoate timbrul de mediu?
Subaru club Romania

Se scoate timbrul de mediu?

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Se scoate timbrul de mediu?
« Reply #20 on: October 28, 2016, 13:28:16 PM »
chiar daca aveti mai multe detalii despre recuperarea taxei sunt urechi ca si eu trebuie sa trec prin acest procedeu cu taxa de la hawk...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Muttley

  • 4919
Răspuns: Se scoate timbrul de mediu?
« Reply #21 on: October 28, 2016, 14:12:14 PM »
Suntem mai multi, dar cred c-o sa avem destul de asteptat.
WRX SW 2002

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Se scoate timbrul de mediu?
« Reply #22 on: October 28, 2016, 14:19:25 PM »
chiar daca aveti mai multe detalii despre recuperarea taxei sunt urechi ca si eu trebuie sa trec prin acest procedeu cu taxa de la hawk...
Eu cu taxa de 1200 euro pt audi m-am incadrat in prima taxa si m-am dus la anaf cu COPIE CHITANTA , COPIE CARTE + ORIGINAL ( pe rossetti in sect 2 ) am completat o cerere de restituire si in aprox 1 luna mi-au restituit prima transa ... ( plata esalonata pe 5 ani + dobanda aferenta )
acum am de recuperat la gc8 rosu 800 E dar astept ca imi e scarba de avocati judecata moloaze...
« Last Edit: October 28, 2016, 14:21:40 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Se scoate timbrul de mediu?
« Reply #23 on: October 28, 2016, 14:20:35 PM »
procedura e ca te duci la finante cu actele si in cativa ani ti se restituie esalonat. eu am dat vreo 3000 lei la masina noua si din fericire am chitanta. daca nu o ai te poti duce la finante si ti se elibereaza un duplicat, daca esti tu cel care a platit-o. nu poti recupera de la finante ceva ce nu ai platit tu
Forester my09 4Q

AXXI

  • 117
Răspuns:
« Reply #24 on: October 28, 2016, 15:36:09 PM »
Eu am de recuperat 2630€ pentru hawk , am sa trimit actele în tara la un avocat pentru a recupera integral taxa nu eșalonat. Prefer un avocat decât sa aștept 5 ani.

Răspuns: Se scoate timbrul de mediu?
« Reply #25 on: December 28, 2016, 14:08:38 PM »
Oficial timbrul de mediu va fi scos (posibil de la 1 februarie).
Dupa cum se stie, timbrul de mediu este parte a actului normativ ce prevede scoaterea celor 102 taxe nefiscale.
Inainte de sarbatori, presedintele a retrimis legea pentru reexaminare catre parlament.
Astazi parlamentul, fara a revizui nimic a votat pentru a trece din nou aceasta lege.
In acest caz legea ajunge pe masa mutului, care este OBLIGAT sa promulge aceasta lege.

Nu mai exista cale de intoarcere, scoaterea timbrului fiind estimata la 1 februarie.

Cele de mai sus nu sunt speculatii ci sunt concluzii trase pe baza procedurilor de initiere si promulgare a legilor conform Constitutiei Romaniei.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Muttley

  • 4919
Răspuns: Se scoate timbrul de mediu?
« Reply #26 on: January 19, 2017, 17:00:03 PM »
Quote
Persoanele care au achitat după 15 Martie 2013 Timbrul de mediu pentru autovehicule conform OUG nr. 9/2013 NU pot încă recupera taxa auto achitată către ANAF deoarece trebuie elaborate normele de restituire după 1 Februarie 2017.

Sursa.

Adica eu, care le-am aruncat sacu' cu bani peste tejghea in noiembrie 2015, mai am de asteptat putin. Cei mai cu vechime, liber la spart pusculita!
WRX SW 2002