Polish elemente cromate
Subaru club Romania

Polish elemente cromate

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Polish elemente cromate
« on: November 21, 2016, 10:06:43 AM »
In timp ce unii se dau pe circuit si tocesc gume, altii inghit in sec si presteaza munca de chinez batran :D

Am luat o pasta de polish pentru crom cu gandul la Corsa, avand o mare parte din grila radiatorului cromata, dar mi-am adus aminte ca ceva ma zgarie pe ochi si la outback.
De fiecare data cand deschideam portbagajul ma deranja banda cromata lipsita de luciu.

Cam asta a iesit:



Am restaurat efectul de oglinda. Corectia totala obtinuta este estimata de mine undeva la 60% pentru banda si 40-50% pentru litere. Nu a indepartat zgarieturile sau micile defecte, dar a redat stralucirea. Aplicata cu o carpa din microfibra si frecat pana se simte fin la atingere (1-2 minute).

Acum banda respectiva chiar ii da o nota eleganta si acea stralucire gandita de proiectanti.


Tubul are 75ml si am folosit din el echivalentul a 5 boabe de mazare. A costat undeva in jur de 20 lei. La banii astia si usurinta in aplicare eu zic ca este un rezultat decent.
« Last Edit: March 18, 2018, 09:40:07 AM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Polish elemente cromate
« Reply #1 on: November 21, 2016, 11:12:30 AM »
Chiar eram curios daca se pot "restaura" elementele de plastic cromat folosind o substanta dedicata pentru elementele metalice cromate. Dupa ce termini poti sa atasezi o foto cu toata moaca masinii?  ;D
Legacy 3.0R

Răspuns: Polish elemente cromate
« Reply #2 on: November 21, 2016, 11:45:49 AM »
Mosto rezultatul! Nu credeam ca se poate face ceva la ornamentele de genul.
Curios cat tine.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Polish elemente cromate
« Reply #3 on: November 21, 2016, 12:10:42 PM »
La outback iti arat fundul daca vrei pentru ca moaca este vopsita gri. Asa este grila din fabrica. Cromate in fata nu sunt decat spalatoarele de faruri.
Eventual pun poze la lumina cu fopelul.

Da, si eu sunt curios cat tine.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Polish elemente cromate
« Reply #4 on: November 21, 2016, 12:30:25 PM »
pana se matuieste :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae