Subaru impreza 2.0R
Subaru club Romania

Subaru impreza 2.0R

Subaru impreza 2.0R
« on: November 25, 2016, 22:51:07 PM »
Salutare! Sunt nou pe forum si ca orice boboc va cer frumos niste opinii si sugestii :) Sunt in cautare de hatch pentru sotie si astazi am dat peste o minunatie de masina,cea din semnatura. am gasit masina pe olx,in constanta, am vorbit cu proprietarul si totul suna prea frumos sa fie adevarat, km putini, un singur proprietar... Am vazut masina , am testat-o, masina sta bine pe sosea, am scos-o si putin pe macadam... visul continua. Bucuros nevoie mare imi iau una bucata sotie sa-i arat minunatia.Mers sotia 5 min cu masina verdict: portbagaj prea mic(avem un bebe) lipsa de optiuni( nu are cruise control, scaune incalzite si nici senzori de parcare) si un lucru pe care l-am observat si eu parca agata cutia in primele 4 trepte dar a 5-a nu(eu am zis ca poate nu cunosc eu cutia) si bineinteles "noi suntem im constanta, avem zapada jumatate de zi pe an la ce ne trebe 4x4" va cer ajutorul in doua domenii:1- sa ma introduceti in domeniul subaru si sa imi spuneti mai multe despre ce inseamna viata cu o astfel de masina     si:  2- cum imi conving nevasta ?
Aceasta este masina din anunt. Ce parere aveti?

https://www.olx.ro/oferta/subaru-impreza-ID5pit4.html

Va salut!


Sent from my H60-L04 using Tapatalk


BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Subaru impreza 2.0R
« Reply #1 on: November 25, 2016, 23:14:21 PM »
1. Inainte de a cumpara o masina ar fi bine sa o duci la SMT pentru o verificare.

2. Nevasta se va convinge singura la prima zapada.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns:
« Reply #2 on: November 25, 2016, 23:26:16 PM »
Proprietarul mi-a propus sa mergem la reprezentanta de unde a luat-o de noua si unde  a facut toate reviziile (exclusiv auto)dar nu vreau sa mai deranjez omul si maine dupa ce l-am tinut azi vreo 2 ore , mai ales daca mandra mea nevasta vrea incalzire in scaune si senzori de parcare.

Cu zapada...cine ma ajuta?

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


moguai

  • 2814
Subaru impreza 2.0R
« Reply #3 on: November 25, 2016, 23:41:09 PM »
1. Cu portbagajul mic se rezolva partial cu o cutie de acoperis. O urci cand chiar e nevoie si asta e.
2. Nu ai nevoie se zapada ca sa simti avantajele 4x4. E destul un drum cu aderenta scazuta sau niste curbe mai stranse ca sa te simti extrem de sigur la volanul masinii asteia. N am condus multe modele inainte insa niciodata nu m am simtit asa sigur ca in impreza. Suna a fanboy dar asta cred eu.
3. Ca orice masina SH trebuie sa o verifici bine inainte macar pt a sti ce investitii necesita in perioada urmatoare. Legat de asta, de preferat ca orice chestie pe care o faci la ea sa fie facuta de un service unde ai cat de cat incredere sau la reprezentanta. In special la interventii mai complexe gen distributie, schimbat bujii etc
4. Da, cutia uneori de senzatia ca mai agata, posibil sa nu mai para asa dupa un schimb de ulei proaspat si bun
5. Senzori de parcare iti monteaza orice service de cartier. Si cu incalzirea in scaune exista solutii, daca e obligatoriu sa fie acolo
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns:
« Reply #4 on: November 25, 2016, 23:51:27 PM »
Cu bunavointa proprietarului am testat temeinic masina, demaraje , viteza, frana de la 130 cu mainile luate de pe volan (sotiei mai ca i s,a facut rau i  spate), giratorii luate mai in forta, drum de tara cu gropi...pe mine m-a sedus masina. Totusi sotia are dreptate, e spartana rau, dotari spre multimea vida.ok cu spatiu o rezolv cu un thule deasupra, senzori parcare si scaune incalzite aftermarket si-a pus cineva?

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


moguai

  • 2814
Subaru impreza 2.0R
« Reply #5 on: November 26, 2016, 00:03:33 AM »
Doar modele din ultimii 2-3 ani sunt mai placute la interior. Subaru abia acum descopera treaba asta. Ai dreptate, masina e spartana de asta o cumpara doar cei care vor strict un subaru. De asta inca vezi modele de 15 ani vechime care arata excelent si astazi mai ales la interior. Nu e comoda, nu e luxoasa la interior, nu e cea mai economica samd insa daca o ingrijesti te va tine in siguranta multi ani. Si o sa ai o masina speciala, nu una pe care o au jumatate din vecinii tai
Pt scaune incalzite ai 2 variante: aia mai complicata sa gasesti pe la dezmembrari unele si sa faci un retorfit si a doua mai simpla sunt husele cu incalzire. Stiu doar ca exista, nu ti pot insa si recomanda ceva...
Te mai poti sfatui cu userul KET el e din constanta ca si tine. Stiu ca are senzori de parcare originali urcati pe masina la 3-4 ani de la achizitie. Daca ai timp si cativa banuti de investit, poti face si la interior imbunatatiri gen un sistem audio mai performant, vopsit/imbracat plasticele la interior si multe altele care pot schimba un pic aerul de masina spartana
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Muttley

  • 4922
Răspuns: Subaru impreza 2.0R
« Reply #6 on: November 26, 2016, 00:20:10 AM »
Daca dotarile se urmaresc, poate un Fiat ar fi mai potrivit. Subaru straluceste prin alte chestii, care nu se vad in interior ;)
WRX SW 2002

Răspuns:
« Reply #7 on: November 26, 2016, 00:38:40 AM »
Eu incerc sa imi determin sotia sa ia masina pe care mi-o doresc eu :) sau pe care mi-ar placea sa o conduc din cand in cand.daca isi ia fiat o sa mearga doar ea si mie nu imi iese nimic la faza asta. Ea a ramas cu gandu la un civic hatch al unei cunostinte, cu care am mers si eu,e mai spatios civicu, mai frumos la interior si exterior, mai dotat dar.... impreza e din alt film, pe mine m-a atras intr-un mare fel. Daca voi posesorii de subaru simtiti asta in fiecare zi sunteti niste oameni fericiti.

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Muttley

  • 4922
Răspuns: Subaru impreza 2.0R
« Reply #8 on: November 26, 2016, 01:05:12 AM »
Ia-i sotiei masina de femeie si tie ia-ti ce vrei. Parerea mea.

(zise unu' care si-a "fortat" prietena sa-si ia Swift Sport cu cruise control, scaune incalzite si senzori de parcare, ca sa-i mai lase si el din cand in cand gumele prin giratorii).
WRX SW 2002

Răspuns:
« Reply #9 on: November 26, 2016, 10:31:06 AM »
Vreau sa ajung si eu la concluzia ta( sa iau impreza pt sotie si sa dau sfaturi la altii :)

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Răspuns:
« Reply #10 on: November 26, 2016, 10:38:57 AM »
Masina are 35.000 km si fabricatie 2008 , masina de navigator si pretul e bun zic eu 7500E . sotiei ii este teama sa conduca pe ploaie ,zapada ,noapte sau orice altceva decat ziua si soare afara. E o persoana solara dusa la extrem , de cand am cunoscut-o nu am mers la munte iarna :(  cu masina asta vreau sa merg la munte iarna si sa o fac sa conduca iarna cu un bebe in masina si sa nu-i fie frica.

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Subaru impreza 2.0R
« Reply #11 on: November 26, 2016, 10:47:49 AM »
Masina o sa-i placa dupa ce o conduce si dupa ce simte cum sta in curbe. Deci eu zic sa o iei, mai ales daca cei 38.000 de la bord dunt reali.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns:
« Reply #12 on: November 26, 2016, 11:45:37 AM »
Si eu zic sa o iau dar la o femeie conteaza si dotarile, masina asta e cheala, si interioru pare ieftin, in portbagaj abia a incaput carutul de bebe. Sunt in discutii, sper sa o conving pana la urma. Urati-mi succes.

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Muttley

  • 4922
Răspuns: Subaru impreza 2.0R
« Reply #13 on: November 26, 2016, 12:07:46 PM »
Daca nu-i place acum, slabe sanse pe mai tarziu. Doamnele nu-s impresionate de tinuta de drum a masinilor, ci de caldura scaunelor si de confortul centurii de siguranta.
WRX SW 2002

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Subaru impreza 2.0R
« Reply #14 on: November 26, 2016, 12:20:30 PM »
Mai, masina aia e 2.0R??? Are roti de iarna luate separat? Alea sunt roti de 1.5.
Pe urma, acel R parca insemna ceva mai multe dotari, nu mai tin minte exact. Asta pare prea cheala.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Subaru impreza 2.0R
« Reply #15 on: November 26, 2016, 13:03:31 PM »
Daca era "R", ar fi trebuit sa aiba alte spoilere si praguri.
Recomand o simpla cautare pe google "Impreza 2.0R"
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Răspuns:
« Reply #16 on: November 26, 2016, 13:05:28 PM »
An VIN-ul ei , am verificat pe net e 2.0R. Rotile de pe ea sunt de vara cu Yocohama originale de cand a luat masina (spusele proprietarului)si separat a zis ca are si roti de iarna. Omul vroia sa ma duca la reprezentata sa o verific dar daca mandrei nu,i place la ce sa deranjez omul. Asta cu placutu....asa zicea si de meganu CC la inceput ca e mare ca nu vede in spate ca e greu de parcat etc si acum merge de nu are treaba cu el, dar acum cu bebele e greu cu 2 usi desi portbagajul de 490L ne e suficient.

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Răspuns:
« Reply #17 on: November 26, 2016, 13:07:17 PM »
VIN : JF1GH7LW48G013616 poate nu am cautat eu bine

Sent from my H60-L04 using Tapatalk


Răspuns: Subaru impreza 2.0R
« Reply #18 on: November 26, 2016, 13:22:44 PM »
Eu asa stiu ca arata R-ul
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

moguai

  • 2814
Subaru impreza 2.0R
« Reply #19 on: November 26, 2016, 19:46:13 PM »
Din anunt nu pare R am observat si eu asta dar n am zis nimic. Eu am avut R si e fix ca in poza asta, adica are kit de wrx plus dotari gen xenon, parbriz incalzit, keyless go sau jante pe 17. Daca tu spui ca e cheala, e un semn de intrebare totusi, posibil sa fie echiparea entry level
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.