Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)
Subaru club Romania

Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)

Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)
« on: June 12, 2017, 18:01:26 PM »
Buna ziua ...va multumesc pentru primirea pe forum... Ma numesc Adrian si de curand mi-am cumparat un subaru forester 2.0i 2004 125cp .
Masina estetic se afla in o stare excelnta,  zic eu, dar am cumparat-o cu o problema la ambreaj ( cred) . De asta as avea nevoie de ajutorul vostru. Se aude la ambreaj un carait ( ca de rulment) cand sta pe loc , iar la apasarea ambreajului nu se mai aude nimic. Problema este ca masina face un zgomot ciudat si in mers ceea ce ma face sa cred ca nu este rulmentul. Ma poate ajuta cineva cu un sfat , un mecanic priceput prin timisoara ? . Va multumesc

Re: Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)
« Reply #1 on: June 12, 2017, 18:15:34 PM »

PTR

  • 570
Re: Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)
« Reply #2 on: June 12, 2017, 22:10:22 PM »
 Rulmentul nu mai are mult.... Ar fi bine de schimbat inainte sa se blocheze/ gripeze. Aceleasi simptome le-am avut si eu.

Muttley

  • 4913
Re: Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)
« Reply #3 on: June 12, 2017, 22:44:37 PM »
Rulmentul de presiune are jocurile si zgomotele anulate cand il pui sub sarcina, adica atunci cand apesi pedala de ambreiaj. In rest, cand nu te atingi de pedala, daca e mort de deces va face zgomot. Si in mers, si pe loc. Exceptie cazul cand e motorul oprit ;)
WRX SW 2002

Re: Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)
« Reply #4 on: June 13, 2017, 00:12:49 AM »
;) cand e motorul oprit este chiar ok:)... deci sa inteleg ca este doar rulmentul? Am auzit ca este cutia , diferential ......

Re: Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)
« Reply #5 on: June 13, 2017, 00:18:03 AM »
Ma speriat cel mai tare zgomotul care il face masina in mers decat cel de pe loc . Sper sa am norocul sa fie doar rulmentul ca o sa se schimbe tot kitul dar am zis sa nu il comand si sa fie ceva din cutie. Stiti ceva baieti care se pricep prin timisoara sau recomandati un service ceva bun in zona

Muttley

  • 4913
Re: Nou posesor de forester ... ( am nevoie de un mic ajutor)
« Reply #6 on: June 13, 2017, 06:20:38 AM »
Daca face urat tare in mers, sunt rulmenti din cutie.
WRX SW 2002