Modificari Legacy
Subaru club Romania

Modificari Legacy

Modificari Legacy
« on: June 20, 2017, 15:42:38 PM »
Bine v-am gasit!

Intentionez sa iau din UK un Subaru Legacy 2.0 transmisie automata- 2004- 2005. Pe acesta doresc a pune motorul de 2.5 cu cutie manuala, de pe acelasi model, aceiasi generatie. Se poate face oare asta?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Modificari Legacy
« Reply #1 on: June 20, 2017, 16:49:51 PM »
Bine ai venit! Citeste cu atentie denumirea sectiunii in care deschizi un subiect nou. Aici se prezinta masinile membrilor, nu punem intrebari. Voi muta eu topicul in sectiunea potrivita de aceasta data.

Cat despre intrebarea ta.. de ce ai face acest lucru? Te costa piesele aditionale si manopera mai mult decat daca ai cumpara direct modelul despre care vorbesti. Sa nu mai spun de partea cu RAR-ul.

Re: Modificari Legacy
« Reply #2 on: June 20, 2017, 17:00:47 PM »
Bine ai venit! Citeste cu atentie denumirea sectiunii in care deschizi un subiect nou. Aici se prezinta masinile membrilor, nu punem intrebari. Voi muta eu topicul in sectiunea potrivita de aceasta data.

Cat despre intrebarea ta.. de ce ai face acest lucru? Te costa piesele aditionale si manopera mai mult decat daca ai cumpara direct modelul despre care vorbesti. Sa nu mai spun de partea cu RAR-ul.

Multumesc pentru primire, domnule!
Imi cer scuze pentru faptul că am postat īntr-o secțiune neadecvată. Mulțumes,c īn același timp, pentru ințelegere.
Pot intra īn posesia unui Legacy, ce are motorul foarte bun, de 2.5, cu cutie manuala. Īl pot avea gratis sau aproape gratis.  Iar din U.K., printr-un prieten, ce e acolo, pot lua un 2.0 cutie automata ieftin. Sunt conștient ca pare o scărpinare la urechea stāngă cu māna dreaptă, peste cap, dar păsările dau șarm vieții.

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Modificari Legacy
« Reply #3 on: June 20, 2017, 17:30:01 PM »
Bine ai venit! Citeste cu atentie denumirea sectiunii in care deschizi un subiect nou. Aici se prezinta masinile membrilor, nu punem intrebari. Voi muta eu topicul in sectiunea potrivita de aceasta data.

Cat despre intrebarea ta.. de ce ai face acest lucru? Te costa piesele aditionale si manopera mai mult decat daca ai cumpara direct modelul despre care vorbesti. Sa nu mai spun de partea cu RAR-ul.
[/quote

Multumesc pentru primire, domnule!
Imi cer scuze pentru faptul că am postat īntr-o secțiune neadecvată. Mulțumes,c īn același timp, pentru ințelegere.
Pot intra īn posesia unui Legacy, ce are motorul foarte bun, de 2.5, cu cutie manuala. Īl pot avea gratis sau aproape gratis.  Iar din U.K., printr-un prieten, ce e acolo, pot lua un 2.0 cutie automata ieftin. Sunt conștient ca pare o scărpinare la urechea stāngă cu māna dreaptă, peste cap, dar păsările dau șarm vieții.

Motorul de 2.5 are 173 de cai parca, cel de 2.0 are 165, nu stiu cat de mare e diferenta de performanta... Pentru un upgrade vizibil m-as orienta catre un 3.0. Cu RAR ul cum o sa faci? :)

moguai

  • 2814
Re: Modificari Legacy
« Reply #4 on: June 20, 2017, 18:20:55 PM »
2.0 are 150cp, 2.5 are 165cp (sau pe acolo) si cuplul mai mare cu vre o 40nm.
daca le iei intradevar pe 2 bani, ambele masini, poate merita. problema e insa unde faci swapul, ca nu se pricep prea multi.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Modificari Legacy
« Reply #5 on: June 20, 2017, 20:52:13 PM »
Te incurci in cablaje si altele. Motoarele sunt mult diferite ca si comportament, dar nu merita. Daca vorbeam de un swap la motor si transmiaie de STi poate ca da..

Re: Modificari Legacy
« Reply #6 on: June 21, 2017, 13:22:58 PM »
Nu e vorba de creștere de putere, prin acest transplant. Motorul de 2.5 este unul foarte bun și din acest motiv aș dori a īl folosesc, dacă este cazul, pe englezoaică.
Teoretic ar trebui sa aiba succes transplantul, căci e vorba de aceeași mașină, ca și caroserie. Dar mai pot intervi diverse. Astfel că am marea rugăminte, dacă aș putea fi ajutat , cu o informație reală, despre un succes al unui astfel de transplant și ce ar implica- căt e de lesne sau anevoios.

Ca o curiozitate:
Știu că 2.0, depre Forester, este de 125 cp. Nu e același motor și pe Legacy?( apropo de ce s-a scris mai sus)


Re: Modificari Legacy
« Reply #7 on: June 21, 2017, 13:23:46 PM »
Te incurci in cablaje si altele. Motoarele sunt mult diferite ca si comportament, dar nu merita. Daca vorbeam de un swap la motor si transmiaie de STi poate ca da..

Hmmm. Așa complicat e??

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Modificari Legacy
« Reply #8 on: June 21, 2017, 14:00:49 PM »
Daca era simplu, nu o facea toata lumea?  2.0 are mai multe versiuni de putere in functie de an. Sunt practic versiuni diferite alte motorului de 2.0.

Sa nu mai spunem ca fiind aproape gratis ambele, cu siguranta unele componente vor trebui oricum sa fie inlocuite cu repere noi.

De fapt, intrebare este, de ce vrei tu sa muti motorul si transmisia de pe o masina functionala pe alta?
« Last Edit: June 21, 2017, 14:03:27 PM by MihaiFlorescu »

Re: Modificari Legacy
« Reply #9 on: June 21, 2017, 14:10:46 PM »
Daca era simplu, nu o facea toata lumea?  2.0 are mai multe versiuni de putere in functie de an. Sunt practic versiuni diferite alte motorului de 2.0.

Sa nu mai spunem ca fiind aproape gratis ambele, cu siguranta unele componente vor trebui oricum sa fie inlocuite cu repere noi.

De fapt, intrebare este, de ce vrei tu sa muti motorul si transmisia de pe o masina functionala pe alta?

Pe cea de 2.5, motorul si cutia manuală sunt foarte bune- sunt punctele forte ale mașinii. Transplantul este un gānd, de viitor, dacă motorul de 2.5 ar fi mai bun( nu ca și performanțe), decāt cel de 2.0 cu cutie automată.
« Last Edit: June 21, 2017, 14:16:44 PM by nic banica »

puiu

  • 787
Re: Modificari Legacy
« Reply #10 on: June 21, 2017, 19:42:03 PM »
Nu inteleg ce are aia cu volanul unde trebuie de nu o iei "gratis" sa o faci, dar motorul si cutia sunt brici? Doar de impozit si asigurare?
A fost impachetata in vreun accident? E ca masina lui Fred din epoca de piatra?
Daca o iei matematic diferenta in CP si Nm/tona nu cred ca e asa mare.
Pana nu dai toate detaliile nu o sa iti spuna nimeni clar ce sa faci.

Re: Modificari Legacy
« Reply #11 on: June 21, 2017, 22:08:23 PM »
De ce vrei tu sa iti bati singur cuie in talpa ??
Ca unul care a facut de-astea prin tinerete si a ramas pana astazi cu sechele psihologice dupa asa chinuiala perpetua,  te sfatuiesc cu caldura in glas si suflet sa vinzi cele doua jumatati de masina pe care le ai si cu banii obtinuti sa te prezinti la o reprezentanta Subaru si sa ii dai ca avans la  o masina noua iar diferenta o achiti in mici rate lunare pe o perioada de X  ani de acum inainte,  apoi peace of mind and fun.
Daca  totusi nu ai posibilitatea sa iti cumperi una noua  atunci macar cumpara una  s.h.  gata asa cum ti-o doresti de la bun inceput.
Daca te apuci de ceea ce vrei tu ,  o sa ai banii aruncati, nici o masina functionala,  si nici timp liber urmatoarele X  saptamani sau luni.
........................................  parerea mea !
« Last Edit: June 21, 2017, 22:12:19 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: Modificari Legacy
« Reply #12 on: June 22, 2017, 08:56:41 AM »



Salut.

Fiecare om este viața in miniatură. Astfel, că fiecare intreprinde ce acțiuni iși dorește.
Nu īnțeleg ce detalii. Sunt interesat daca se poate pune īn practică acest transplant cu succes. Atāt. Aista este intrebarea. Si am expus și motivația: păsările dau șarm vieții.

Am deja căteva răspunsuri, care imi spun ca nu merită sa pun vreodată in practică această idee. Mulțumesc autorilor.

Muttley

  • 4913
Re: Modificari Legacy
« Reply #13 on: June 22, 2017, 09:25:48 AM »
Eu n-am inteles nimic.
Exista deja o masina cu 2.5 si MT, ok?
De ce se doreste cumpararea unei alte masini cu 2.0 si AT, cu volan pe dreapta? E prima facuta pachet si trebuie o caroserie, sau care-i spilu'?
De ce nu dai toate informatiile?

WRX SW 2002

Re: Modificari Legacy
« Reply #14 on: June 22, 2017, 16:37:56 PM »
2.0 are 150cp, 2.5 are 165cp (sau pe acolo) si cuplul mai mare cu vre o 40nm.
daca le iei intradevar pe 2 bani, ambele masini, poate merita. problema e insa unde faci swapul, ca nu se pricep prea multi.

Salut.
Mă interesează dacă este realizabil. Nu sunt interesat aici, pe acest forum, despre priceperea mecanicilor. Așadar imi poti spune sigur că se poate face transplantul și ai si ceva informații despre acest aspect?

Re: Modificari Legacy
« Reply #15 on: June 22, 2017, 16:38:26 PM »
Eu n-am inteles nimic.
Exista deja o masina cu 2.5 si MT, ok?
De ce se doreste cumpararea unei alte masini cu 2.0 si AT, cu volan pe dreapta? E prima facuta pachet si trebuie o caroserie, sau care-i spilu'?
De ce nu dai toate informatiile?

Salut.

Fiecare om este viața in miniatură. Astfel, că fiecare intreprinde ce acțiuni iși dorește.
Nu īnțeleg ce detalii. Sunt interesat daca se poate pune īn practică acest transplant cu succes. Atāt. Aista este intrebarea. Si am expus și motivația: păsările dau șarm vieții.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Modificari Legacy
« Reply #16 on: June 22, 2017, 17:39:33 PM »
Da, orice se poate face.

Re: Modificari Legacy
« Reply #17 on: June 23, 2017, 08:59:50 AM »
Da, orice se poate face.

Domnule Florescu, iarta-mă, dar ce să ințeleg din acest răspuns? Că deranjez și sunt trimis 'la plimbare'? Īn caz afirmativ, imi voi cere scuze si nu voi mai accesa forumul.

Eu sunt membru al unor forumuri auto. Acolo, răspund, chiar contactez telefonic, pentru a oferi răspuns, despre doua modele auto, ce le cunosc, intr-o masură mai mica sau mai mare- inclusiv despre modificări.

Aici, cum fiecare are liberul sau arbitru, e decizia domniei tale, in calitate de administrator, dacă imi vei permite a afla un răspuns ferm dilemei mele, dacă se poate afla desigur. Am un răspuns, acum ceva zile, de la domnia ta, pentru care iți multumesc si voi ține cont de el.

Cu stimă,
Nic Bănică

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Modificari Legacy
« Reply #18 on: June 23, 2017, 09:39:49 AM »
Salut
Nu te trimite nimeni la plimbare, doar ti-a spus ca se poate . Acu vreo 2 ani alerga o masina la VTM destul de extrem de modificata - Opel Corsa cu motor si tren de rulare de Subaru STI. Cam asta spunea si Mihai cand spunea ca orice se poate face.
Gandindu-ne ca vrei sa modifici 2 masini la fel, clar se poate face. Usor ? Cine stie ce gasesti pe acolo. Zici ca schimbi doar motorul si cutia, dar este posibil sa gasesti mai multe bube , chestii de schimbat.
Da, clar , toti avem pasarelele noastre, unii sunt cu stolurile deasupra capului, iar cei mai multi fac modificari mai hardcore ca sa zic asa. Ori, exemplu Mutley, no offence man, care are niste stoluri mai aparte, a facut dintr-o masina functionala, o masina functionala conform stolului de deasupra capului.
Toate nelamuririle erau legate de modificarile pe care tu vrei sa le faci, dar aici intervine stolul tau. Sunt colegi care au facut swap-uri de genul asta ( de la motor mic la ceva mai mare ) dar toate au venit la pachet si cu alte modificari . Clar gasesti ceva info pe aici , mai multe la cei cu Impreza, Legacy e mai rarut pe acest forum, iar oamenii care le detin nu prea le modifica.
Se poate modifica? Da. Merita? Si eu zic ca nu, dar nu te poti impotrivi stolului. Vor exista complicatii sau nepravazut? Ramane de vazut ;) .
Spor la ce vei intreprinde.
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Muttley

  • 4913
Re: Modificari Legacy
« Reply #19 on: June 23, 2017, 09:42:09 AM »
None taken Cristi, descrierea-i foarte corecta ;)
WRX SW 2002