achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
Subaru club Romania

achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012

achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« on: August 03, 2017, 15:52:35 PM »
 Buna ziua,
 intentionez sa achizitionez din Germania un Subaru XV. Ma intereseaza masina, mi se pare ca raspunde cel mai bine nevoilor mele... recunosc nu ma deranja daca avea un portbagaj mai voluminos  ;D.. As avea nevoie de niste sfaturi referitoare la achizitie  din partea posesorilor de XV si nu numai ...
Va multumesc frumos

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #1 on: August 03, 2017, 16:08:42 PM »
Salut! Citeste forumul, regulamentul si mai ales structura sa. Pui intrebari intr-o sectiune de prezentari.

Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #2 on: August 03, 2017, 16:37:05 PM »
Salut
Uite aici     https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3055.60.html    cam ce stie sa faca un XV.
Daca vrei portbagaj mai mare ar fi bine sa alegi Outback sau Forester.
            In privinta intentiei tale de a achizitiona masina din Germania ,..... nu stiu daca este cea mai buna idee.  Chestei de garantii, reparatii, eventuale probleme de tot genul,......  cei patiti de pe forum  iti pot da mai multe amanunte despre aceste aspecte.
  Succes
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

marr

  • 2204
Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #3 on: August 04, 2017, 08:15:16 AM »
Salut !
Sunt posesor de XV de mai putin de un an ( si de Subaru de vre-o 9 ani) asa ca pot sa-ti spun una-alta ...
In primul rand, este greu - dar nu imposibil - de gasit un XV in tara. Nu s-au vandut foarte multe la noi si, cei care le au nu le prea vand dupa 3-4 ani ( modelul este lansat in 2012).
Pe Autovit sunt doar doua, diesel, dintre care una adusa din Germania.

Revenind la masina - una peste alta, este o masinuta excelenta: garda la sol de 22 cm, suficient de spatioasa si confortbaila in interior, sta exceptional pe drum.
Dar, trebuie sa stii ca tinuta de drum vine cu un cost - masina este rigida. Foarte rigida. Asta se simte in special la viteze mici, pe drumuri denivelate sau la bumper-ele de la trecerile de pietoni, ce au impanzit orasele noastre !
Daca vei folosi masina preponderent in oras, cu iesiri in afara doar in week-end sau in concedii, iti recomand calduros 2.0 benzina. Daca-i cuplat la o cutie CVT e si mai bine.
Daca faci des drumuri lungi in afara orasului si se aduna niste km/an, atunci are sens un diesel.
Diferentele de pret la achizitie nu sunt semnificative - costurile ulterioare insa pot fi !

Daca ai intrebari punctuale si pot da un raspuns pertinent, o fac cu mare placere !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #4 on: August 04, 2017, 21:56:34 PM »
Va mulțumesc frumos pentru răspunsuri.  E adevărat, nu prea găsești XV pe la noi, o parte din familia mea este stabilita în Germania.. de aceea le-am cam dat de lucru acum ..... 😀. Ma atrage tare mult mașinuța asta, cred ca mi se potrivește cel mai tare. O vreau pentru garda mare la sol, decenta ca spațiu și de încredere... asta îmi inspira xv-ul. Am doi băieți,  deci sunt de carat biciclete pe drumuri de munte de tot felul și nu numai. Plus de asta ni se face des dor de bunici, la Mediaș în Sibiu,  noi locuind în București acum, deci km ar fi de făcut. În prezent, deținem un vw polo 9n benzina 1.4, o mașinuțe ok pentru oraș,  dar cam atât.  Anul asta, al treilea de mers în Grecia cu ea, cu cutia portbagaj pusa pe bare a fost tare greu, nu e deloc confortabila pentru distantele astea, dar ne-a adus acasă totuși.  Cam astea sunt motivele pentru care ma gândesc la xv  😀

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #5 on: August 04, 2017, 22:12:54 PM »
Germania este o loterie in privinta masinilor second-hand. De obicei la loterie nu castiga participantii.
Sfaturile date de colegii de forum sunt foarte bune. Mai bine cauti o masina din Romania decat sa descoperi diverse probleme mai tarziu.
Nu cunosti istoricul masinii, nu stii ce proprietar a avut iar Murat - dealerul neamt nu acorda nici o garantie, nici macar pe teritoriul Germaniei.
Si pe forum au fost cativa entuziasti care au gasit oferte aparent bune in vest. Dupa ce au tecut cateva saptamani au descoperit ca au de facut investitii care depasesc valoarea masinii.

Este mai bine sa te superi acum, pentru ca iti taiem elanul, decat sa te superi dupa achizitie.

Cei care au cumparat masini bune au o parere foarte buna despre marca. Ar fi recomandat sa te alaturi acestor utilizatori si sa te bucuri ulterior de beneficiile AWD-ului.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #6 on: August 04, 2017, 22:16:41 PM »
Mai bine mai astepti sau te uiti la ofertele de impreza 2.0.

Acelasi spatiu, dar nu ai garda. Oricum sunt mult mai ok la drum lung decat 1.4 si consumul este doar putin mai mare.

Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #7 on: August 05, 2017, 06:01:41 AM »
Nu numai in Germania e loterie cu masinile second-hand. Peste tot este la fel, chiar si aici.
De aceea eu te-as sfatui ca in loc sa iti iei un sh  , mai bine dai banii pe care ii ai deja alocati ptr  achizitionarea masinii ca  avans la una noua,  si  diferenta o dai in rate incet-incet  timp de 4-5  ani,  depinde cum te intelegi cu dealerul.
In felul acesta  ai peace of mind , no stress  si happy all time.   8)
XVul e  bun pentru ceea ce iti doresti,  dar si mai bun  at fi Forester sau OBK,  daca poti sa te intinzi mai mult  :)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #8 on: August 24, 2017, 16:02:55 PM »
Buna ziua tuturor. Este primul meu post pe acest forum si poate ar fi trebui initial sa postez in alta categorie si sa incep (politicos) sa-mi prezint "jucaria".... Insa, acest post imi vine ca o manusa pt simplul motiv ca de 3 saptamani sunt posesorul unui XV 2.0i, cutie manuala achizitionat din Germania. Am avut norocul (cred eu) ca dupa o cautare de circa 3 luni sa intre pe site-ul mobile.de masina actuala. Practic masina a intrat pe site la ora 15.00, am sunat la 15.05 si a doua zi dimineata la ora 8.45 eram deja in parc in Germania. Acuma pe scurt: masina este fabricatie 2013 luna 6, avea 37800 km la bord cand am iesit pe poarta parcului (acum are 41000 ... va scriu din Grecia dupa un drum de 1400 km Oradea-Lefkada), carte service cu ultimul service in luna 7 2016 (insa am facut schimbul in Debrecen recent - am considerat ca e in avantajul meu), unic proprietar in Germania. Dotari : exclusive+, motorizare 2.0i, cutie manuala. Pretul negociat cu neamtul 13100 Euro. Defecte: capacele spalatoarelor defaruri erau rupte (le-am primit in punga), sprituitorul de parbriz pe partea soferului aruca apa foarte slab, bara pe spate a fost atinsa si are cateva capacele din plastic lipsa (acele dopuri care prind plasticele ). La service-ul din Debrecen mi-au dat termen de rezolvare 3-4 saptamani pana vin piesele din Germania si Japonia. Cost 90000 forinti (aprox 1200lei) ca sa schimbe spalatoarele de faruri (desi mecanismul functioneaza si ies din bara daca le achitionez, insa cei de acolo mi-au spus ca nu vor schimba doar capacele), sa inlocuiasca ambele sprituitori de parbriz si capacelele la bara pe spate. Schimbatul de consumabile (service-ul) m-a costat 50000 forinti (730-750 lei) cu filtre originale Subaru si ulei Motul specific 504.00 - 507.00. Mi-au verificat masina (directie, frane, etc) si m-a costat 2490 forinti (40 de lei).
Acum, referitor la intrebarea acestui post : merita adusa masina de afara insa s-ar putea sa ai mici sau mari surprize ... eu am vazut aceste defecte cand am cumparat masina (acesta a fost si motivul negocierii cu neamtul) ... insa puteam intradevar sa am si alte surprize neplacute ... Daca chiar doresti sa aduci masina din De, trebuie sa te inarmezi cu rabdare, sa ai cashul pregatit si sa fi disponibil imediat ce intra o masina pe site ....
Iti stau la dispozitie daca ai alte intrebari.
« Last Edit: August 24, 2017, 16:04:59 PM by daciagty »

andea79

  • *
  • 4007
Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #9 on: August 24, 2017, 16:35:42 PM »
deci tu vrei sa o vinzi sau sa o cumperi ? ;)

Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #10 on: August 24, 2017, 17:03:18 PM »
deci tu vrei sa o vinzi sau sa o cumperi ? ;)
Nu doresc sa o vand ... daca pe mine m-ai intrebat. Sunt foarte incantat de ea :) Incercam doar sa fiu de ajutor (si sa ma laud putin cu cat de norocos pot sa fiu)

marr

  • 2204
Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #11 on: August 25, 2017, 09:04:50 AM »
... Sunt foarte incantat de ea :) Incercam doar sa fiu de ajutor (si sa ma laud putin cu cat de norocos pot sa fiu)

In primul rand - felicitari pentru achizitie !
In al doilea - daca tot esti incantat de ea - fa-i si un Jurnal de Bord in sectiunea dedicata prezentarii masinilor !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #12 on: August 25, 2017, 10:16:24 AM »
... Sunt foarte incantat de ea :) Incercam doar sa fiu de ajutor (si sa ma laud putin cu cat de norocos pot sa fiu)

In primul rand - felicitari pentru achizitie !
In al doilea - daca tot esti incantat de ea - fa-i si un Jurnal de Bord in sectiunea dedicata prezentarii masinilor !
Am inteles, sa traiti!
Ma conformez imediat ce reusesc sa-i fac cateva poze.

puiu

  • 787
Re: achizitie subaru XV germania fabricat dupa anul 2012
« Reply #13 on: August 25, 2017, 16:38:32 PM »
Si eu as zice tot un outback sau forester avand in vedere nevoile de spatiu. Nu am fost plin niciodata dar am avut ocazii cand am avut emotii ca nu au loc toate.
Se pierde mult spatiu la podeaua ridicata.