AJUTOR - Am nevoie de informatii de pe cartea masinii cu rotile suportate de SUB
Subaru club Romania

AJUTOR - Am nevoie de informatii de pe cartea masinii cu rotile suportate de SUB

Va salut colegi,

Am nevoie de putin ajutor din partea voastra, sunt posesor al unui Subaru  Outback IV din 2004 si am ceva probleme cu ITP ul de la RAR, povestea este lunga dar am ajuns la RAR sa fac ITP si eu am achizitionat masina cu jante de 17inch cu caucicuri de 225 55 r17 iar cand am ajuns la RAR pentru ITP mi-au dat respins deoarece pe cartea masinii am doar cauciucuri de 16inch, 215 50 r16

Ma puteti ajuta cu informatii daca sunt posesori care au trecut pe cartea masinii si alte dimensiuni fata de cele de 16 ?

Luni voi lua legatura si cu Subaru Romania in speranta ca acestia imi pot furniza un raspuns oficial in care sa fie specificat ca masina poate circula si cu cauciucuri de 17inch, in cartea de service a masinii este specificat si ca poate rula cu jante de 17 inch dar pentru moment am nevoie de  de informatii de la alti posesori daca au pe carte trecute alte jante si daca da, ce dimensiuni,.


Multumesc!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!


In talonul nou nu mai scrie, dar daca te ajuta pot trimite sectiunea din carte unde sunt trecute ambele dimensiuni.
Dar da, 225 nu este standard.

215/55/17
215/60/16
Sunt acceptate
« Last Edit: November 04, 2017, 18:23:55 PM by MihaiFlorescu »

Multumesc Mihai pentru raspunsul promt, astept si o poza cu datele din cartea masinii cand ai vreme!

PS: nu ma asteptam la un raspuns asa promt :) dar se pare ca exista o comunitate a pasionatilor SUBARU :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Ok. Saptamana viitoare ca nu o am la mine.

Cred ca te-au incurcat cu Legacy deoarece ei au trecut modelul cu denumirea oficiala Legacy Outback si probabil s-au uitat la Legacy simplu.
« Last Edit: November 04, 2017, 18:29:06 PM by MihaiFlorescu »

Din cartea mea (Subaru Legacy IV Diesel)

215/45 R17 91 W
205/55 R16 89 V

https://imgur.com/a/dBPBH
« Last Edit: November 06, 2017, 10:03:43 AM by AndreiP »