Probleme Ambreaj Forester SH 2012 Diesel
Subaru club Romania

Probleme Ambreaj Forester SH 2012 Diesel

Forester2012

  • 10
  • Forester SH Diesel 2012
Probleme Ambreaj Forester SH 2012 Diesel
« on: November 26, 2017, 23:26:39 PM »
Salutare,

Sa vedeti pățanie, ce sa intamplat azi cu Suby al meu. Se facea ora 15 si soția conducea relaxată dupa un drum de 100km PH -> IF cand hop pe centura, aproape de podul spre Afumati, ambreiajul rămāne călcat in podea si schimbatorul blocat in treapta 2.
A dat rapid avarii si a tras pe dreapta unde sa putut.
Dupa 30 - 45 minute de suspans, timp in care doamna mea fiind singura sa pus pe bocit..., ajunge un amic priceput.
Intre timp informat fiind de pațanie eu cautam deja pe net platformă.
Nu stiu cum si ce ia facut cert e ca a reusit sa schimbe vitezele si să meargă normal cu mașina.
Ce-i de făcut si unde?
Precizez că ambreiajul si volanta au fost schimbate acum mai putin de 17.000km in service autorizat.

Multam fain,
Iulian

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Probleme Ambreaj Forester SH 2012 Diesel
« Reply #1 on: November 27, 2017, 09:43:56 AM »
S-a facut si aerisirea? Asta se intampla cand ai o bula de aer in instalatie. Cand se schimba ambreiajul se da cutia jos si deci se umbla la cilindrul care actioneaza intreg sistemul. Daca nu ii faci aerisirea cand l-ai pus la loc, poti sa patesti astfel de lucruri.
Mergi la acel service autorizat si spune-le sa verifice lucrarea.

In acelasi timp sa verifice si furca de ambreiaj pentru uzura. Oamenii care detin informatia tehnica adecvata recomanda si schimbarea acesteia. Multi nu o fac de teama sa nu sperie clientul ca incarca factura sau pur si simplu nu detin cunostintele in domeniu.

Mergi prin reteaua autorizata. Ei isi asuma riscul de a pierde clientul atunci cand se uita la fiecare detaliu si dau lista completa de piese ce ar trebui schimbate.
« Last Edit: November 27, 2017, 09:48:04 AM by MihaiFlorescu »