SUBARU XV ?
Subaru club Romania

SUBARU XV ?

marr

  • 2204
Re: SUBARU XV ?
« Reply #20 on: February 23, 2018, 09:38:58 AM »
Am efectuat test drive cu noul Duster si partial cu XV-ul (va povestesc de ce nu s-a putut si ce gust AMAR mi-a lasat SMT)
.....

Io ti-am spus de acu' mai bine de o luna sa-ti faci un drum la Brasov !
Au masina de drive-test din decembrie si sunt interesati sa vanda ...

Dar , na !
Nu ti-a placut un week-end la munte combinat cu un drive-test.
Mai ales ca in zona Brasovului si aveai unde testa un Subaru - zona de mute, viraje, asfalt, drumuri de tara, putin off-road ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: SUBARU XV ?
« Reply #21 on: February 23, 2018, 10:37:19 AM »
...
Tin minte in 2008 cand mi-am luat si eu jucaria, nu eram hotarat intre STI si EVO X, in schimb m-au ajutat sa ma hotarasc rapid cei de la reprez. Mitshi din CJ prin atitudinea lor "premium" :)

Si noi multumim pe aceasta cale lu' Mitsu Cluj!  :P ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4913
Re: SUBARU XV ?
« Reply #22 on: February 23, 2018, 13:39:55 PM »
^ what he said ^

Acum le caut adresa, sa le trimit un buchet si o felicitare.
WRX SW 2002

andea79

  • *
  • 4007
Re: SUBARU XV ?
« Reply #23 on: February 23, 2018, 14:04:33 PM »
mda :) unde dai si unde crapa :)

Re: SUBARU XV ?
« Reply #24 on: February 23, 2018, 16:11:44 PM »
.................................................si ce gust AMAR mi-a lasat SMT)
............................   am luat contact cu cei de la SMT sa stabilim ce si cum? cand ajunge? ce dotari? pret? bla bla bla la care ei mi-au comunicat un termen de 2-3 saptamani maximum. Zis si facut sun eu dupa ce trece acest termen si-mi spun ca sunt probleme, ca sunt si ei incurcati, zic hai nu e vina lor, le transmit sa ma anunte cand ajunge si sa ma programeze la un test drive. Mai trec doua saptamani sun iarasi masina n-a ajuns ca mai e putin zic bun cand ajunge sa ma sunati. Masina a ajuns in final vineri, n am primit nici cea mai mica instiintare ca ar fi ajuns si am sunat intamplator sa vad ce se mai intampla sambata la care domnul de la reprezanta mi-a raspuns in doi peri cand ma intrebat de ce n-am fost instiintat si eu de ea, ca vezi doamne "n-a avut timp", zic ok nu blamez. Sun marti ca sa ma programez si stabilesc pentru joi la pranz, il intreb de doua ori sigur este ok de testare? da da da, veniti, nu-i problema. Buuuun, mergand pe seriozitate si crezand ca mai exista si oameni seriosi ma prezent joi la intervalul orar stabilit(1-2) la service, vad masina, una singura, zic ma doar una, ce naiba. Intru in showroom, intreb de test la care vine domnul de la vanzari si sa-mi raspunde ca vaaaaai, nu are cauciucuri de iarna, ca a venit cu cele de vara, ca patineaza, ca ma-sa, ca ta-su, la care in momentul respectiv eu am ramas efectiv perplex. Pai cum omule, sa vorbim cu doua zile inainte un lucru si tu s-o intorci la 180 grade, asta e dovada de pura neseriozitate si lipsa de cuvant, noroc ca stau in Buc si n-am batut sute de km dar totusi am pierdut ore bune ca sa ajung in partea cealalta a Buc pt NIMIC, cred ca puteam fi anuntat si reprogramat. Ceea ce nu se pupa la mine este ca masinile au ajuns vineri, marti au fost bune de test iar joi nu se mai poate, ciudat, nu? Pe langa asta vreau sa semnalez si atitudinea diletantista si plicitsita a domnului de la vanzari care nu a incercat in niciun fel sa ma convinga ca masina asta merita diferenta de pret, mi-a e raspuns simplu "pai cine a mai avut xv stie ce e ala xv", si altele in fine o atitudine total neprofesionista.

...............................................................

Eu din cauza astora  am emigrat.       >:(
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

puiu

  • 787
Re: SUBARU XV ?
« Reply #25 on: February 23, 2018, 16:16:04 PM »
Timpul trece, leafa merge.

Re: SUBARU XV ?
« Reply #26 on: February 23, 2018, 16:18:18 PM »
Asa e.   Dar mai conteaza si cum trece.  Poate sa treaca placut,  sau  mai  balcanic,  asa ca in cazul mai de sus.  Si doar o viata avem,  si timpul trece,  trece,.................................
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: SUBARU XV ?
« Reply #27 on: February 28, 2018, 16:49:27 PM »
Am condus de curand noul XV. Imi este greu sa cred ca Dacia, in bugetul avut si cu ce capacitate tehnologica are in momentul de fata ar putea cu adevarat sa fie considerat competitor.

Daca vrei o masina cu 4x4 si nu te intereseaza altceva decat pretul si sa fie 4x4, atunci este cea mai buna varianta.

In schimb nu stiu exact ce scartaituri ai auzit in XV ca eu l-am dus pe drum neasfaltat, pante de 6 grade zicea ecranul din mijloc si viraje scurte de aproape 180 grade. In mod normal la asa ceva torsioneaza tot sasiul si trosneste bordul si toata masina, dar nici vorba de asa ceva la XV.
« Last Edit: February 28, 2018, 17:20:37 PM by MihaiFlorescu »

john_b

  • 188
Re: SUBARU XV ?
« Reply #28 on: February 28, 2018, 18:01:09 PM »
Eu ca posesor de XV, aproape 2 ani vechime, pot sa spun urmatoarele:
- SMT nu a parut interesat sa-mi vanda masina, a trebuit sa ma tin scai... am vrut XV CVT (benzina), am facut drive-test cu Forester CVT (diesel).
- Plasticele sunt ok, nu vad ce ar fi de reprosat...
- Zilele astea e distractie pe zapada :) din pacate se pare ca modelul nou de XV are buton pt frana de mana;
- acum 2 ani am facut drive-test cu Duster diesel "full options" - 4x4 diesel - nu am reusit sa ma inteleg cu cutia de viteze, nu am reusit sa gasesc o combinatie cu care sa simulez o depasire "rapida". Cu Qasquai - acelasi motor dar alta cutie de viteze - drive-test facut in aceeasi zi - nu am avut problema asta.

puiu

  • 787
Re: SUBARU XV ?
« Reply #29 on: February 28, 2018, 22:25:39 PM »
Parca am mai zis pe aici....
Sigurul lucru bun la duster e 4x4 lock. Iar ca masina de familie pierde enorm la capitolul siguranta, indiferent cata electronica are pe ea. Atunci cand pleaca stalpul A la impact frontal poti sa ai si mama airbag-ului acolo.

HDR

Re: SUBARU XV ?
« Reply #30 on: June 08, 2018, 11:40:25 AM »
Buna Mihai Stoica.
Nu stiu daca intre timp ai decis ce achizitie faci, dar am zis sa aduc niste precizari ref la noul Subaru XV, SMT si Auto Kino.
Din Aprilie ne bucuram de exceptionala companie a unui Subaru XV 2018, achizitionat de la Auto Kino (comandat in 22.12.2017). De ce nu am luat de la SMT? Pai deja a scris multa lume de ce, nu are sens sa repet si eu.
Cand am decis sa luam o masina, aveam de ales intre Mazda CX5 si Subaru XV. Dacia Duster NU se compara cu Subaru XV si spun asta pt ca la serviciu am un Duster (plastic de proasta calitate, interior mic, antifonare ff slaba...etc).
Anul trecut in Februarie am descoperit XV-ul (vechi) si ne-am dus la SMT sa il vedem, ocazie cu care am aflat ca urmeaza sa apara o noua generatie de XV. Asa ca am asteptat ca cei de la Auto Kino sa aduca XV-ul la Bv (pe 18.12 a ajuns la Bv, pe 22 am facut drive test, moment in care l-am si comandat).
Interiorul este spatios - 2 pers de 1.81 cm resp 1.75 cm stau ca in fotoliu, iar 2 pers in spate cam de aceeasi inaltime stau confortabil, incapator, dimensiunea portbagajului este rezonabila 385 l, dar am invatat in timp sa nu mai caram casa dupa noi cand plecam undeva. Masina este de 4 persoane, locul din spate mijloc este cam ...incomod, cel putin pe distante lungi.
Consumul in oras (Bucuresti) pana acum este 11.7 iar in tara 7.1 [pe bucatelele de autostrada de la noi 110-140km/h (pe Deva-Sibiu in mod constant cu 130-140) si pe national 50-90 km/h].
Consumul in oras depinde si de tipul conducatorului auto (agresiv, temperat, prevazator etc.)
Masina se comporta impecabil la drum, NU este doar o masina de oras, deja se stie pe unde poate ajunge si ce poate face. Dar da, e pacat sa bantuie doar prin Bucuresti. Este f silentioasa, ai senzatia ca este electrica, iar cand accelerezi...scoate un marait tare fain.

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: SUBARU XV ?
« Reply #31 on: June 11, 2018, 16:35:44 PM »
Buna Mihai Stoica.


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D  cum a fost asta
Mihai Stoica e in alta parte ( i se spunea si MeMe printre cunoscuti, cei din lumea fotbalului )

Dar , aici , avem un alt Mihai, la fel de cunoscut, dar in domeniul Subaru si intre prieteni zis si Florescu :D

Asteptam un jurmal de borb cu masina in sectiunea dedicata , frumos ar fi sa si pui ceva poze pe langa prezentare.
Enjoy the ride

2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Re: SUBARU XV ?
« Reply #32 on: February 27, 2019, 14:03:12 PM »
Salutare,
De ceva vreme ma uit la Subaru si mi-au cazut ochii pe XV doar ca ce e din 2011+ e cam peste ce buget as aloca.
Momentan am un Audi A4 B5 1.9 tdi  ;D (e de 10 ani la mine) si dupa ceva sapaturi parca m-ar tenta XV sau poate Forester.
Am citit despre toate probleme de la diesel si parca as vrea benzina dar am vazut si exceptiile de diesel care merg ok.
Mai la subiect, m-ar interesa ce parere aveti de masina din link, nu am reusit sa gasesc cod motor sa vad daca e din cele cu probleme.
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-impreza-gd-ID7GvTl3.html#b9d4973b67

marr

  • 2204
Re: SUBARU XV ?
« Reply #33 on: February 27, 2019, 14:29:24 PM »
Diesel-uri din 2008-2010 care nu au probleme, se impart in oua mari categorii:
1. Cu motorul inlocuit in garantie;
2. Cu un car de noroc !

Asta din anunt, daca are motorul original, la cei 244.000 km din bord e clar din categoria a doua !
Dar nu se stie cat mai tine norocul ala ...
Poate sa mai tina 100k km,  dar poate sa nu-ti ajunga pana acasa.
Oricum, vad ca aia-i Euro 5 si - daca nu mai insel - parca la astea au fost ceva mai putine probleme decat la cele Euro 4.
Din cele Euro 4, marea majoritate au decedat ...

Daca esti chitit pe diesel, avand in vedere bugetul restrans ( nu stiu cat e bugetul, dar dat fiind pretul masinii din anunt, cred ca-i in jur de 5-6-7k euro) cauta totusi o masina cu motorul inlocuit.
Gasesti cate ceva:
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GvfrM.html#1a3271a98f
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-ID7GwZzd.html#1a3271a98f

Sau un benzinar - e mai simplu, mai ieftin si mai usor de reparat.
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GvSku.html#1a83af80ca
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Gx47y.html#1a3271a98f
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: SUBARU XV ?
« Reply #34 on: September 15, 2020, 20:04:11 PM »
Suntem pregatiti sa aducem al 2-lea Subaru in familie si ne-am orientat catre un XV 2.0i , CVT , 2011-2014 ...conform buget :) . Masina o va folosi nevasta-mea , desi ea e cam 50%-50% cu Volvo C30 , T5 , Volvo fiind putin mai ieftin si ceva mai vechi. In afara de  un posibil consum de ulei nu am auzit sa fie probleme cu XV-ul. Imi scapa ceva? Stiti ceva bun de vanzare ? Pe-aici sau pe dincolo? 😅
Numai bine,

Re: SUBARU XV ?
« Reply #35 on: September 15, 2020, 20:53:41 PM »
Nu prea stau una langa alta XV'ul cu C30'ul.
Ptr o masina folosita preponderent in oras, as merge pe XV. Motorul de 2.0 e destul de potent, iar garda la sol nu strica.
Daca masina va face drumuri multe afara, puterea lui T5 va fi de ajutor la deplasari mai relaxate. Puterea insa va aduce consum suplimentar, iar cilindreea ar putea speria cumparatorii la o viitoare revanzare (daca are importanta). Daca nu ma insel, pe partea mecanica e la fel cu Focus ST, deci posibil ca la piese/ mecanici sa fie mai usor decat cu Subaru

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: SUBARU XV ?
« Reply #36 on: September 15, 2020, 22:12:13 PM »
La XV am mai auzit de probleme cu rulmenții ceva mai des ca la Forester să zicem, dar probabil a scăzut calitatea pieselor folosite pentru modelele de după un anumit an. Și de obicei probleme de conectare a telefonului la unitatea centrală. Cam atāt. Mă rog, și CVT-ul care trebuie neapărat să fi avut revizia făcută și cāt mai des posibil.

Re: SUBARU XV ?
« Reply #37 on: September 15, 2020, 22:49:03 PM »
Multumesc Mihai si Andrei, Masina va fi utilizata zilnic in Brasov , de mers la serviciu 10-20 km . Volvo e mai pe sufletul ei , suntem in ultimul stadiu de negocieri - locatie San Sebastian :) ...nu ma pot desparti de Spania pentru a cumpara masini. XV-ul spune ca este prea mare ...bla..bla...dar acum este convinsa ca este o optiune mai buna. Am gasit unul la Barcelona, Executive, 2014, 160k km ...pare ok..si pretul bun. Urmeaza sa primesc istoric...daca nu e ok , mai cautam.:) Am gasit si cu mai putini km...si 2011...2012. Sincer nu as lua foarte dotata pentru ca oricum nu are eyesight si nici x-mode...deci ramane trapa...piele...navigatie, camera....care oricum nu sunt obligatorii. Oricum luam ceva pana vine iarna.