Probleme accelaratie - revenire relanti - Outback 2005 benzina
Subaru club Romania

Probleme accelaratie - revenire relanti - Outback 2005 benzina

Va salut,
Speram ca postul ce il voi crea pe club sa nu fie cu probleme dar se pare ca incepem cu stangul :)

Masina este un Subaru Outback an de fabricatie 2005 motor benzina 2.5 fara turbo, serie motor ej 253
Voi descrie aici ce probleme face si totodata atasej si o filmare cu telefonul si un printscreen cu o diagnosticare cu rpm

Problema: dupa ce o accelarez relanti-ul coboara foarte jos si usor urca intra-o treapta dupa care revine la normal



https://imgur.com/a/DGw1j
<blockquote class="imgur-embed-pub" lang="en" data-id="a/DGw1j"><a href="//imgur.com/DGw1j"></a></blockquote><script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>

Revizi a fost facuta acuma 10k si urmeaza, bujiile cred ca au fost schimbate acum vreo 50k si fisele la fel,

Aveti o recomandare ceva ?

Multumesc!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Probleme accelaratie - revenire relanti - Outback 2005 benzina
« Reply #1 on: March 12, 2018, 02:57:06 AM »
Schimbă bujiile ca oricum e bine sa le schimbi la 30k, apoi poti incepe cu o curatare de clapeta de acceleratie, schimbare PCV si schimbare sonda lambda 1. Asta sperand ca deja ai luat la verificat toate furtunurile de aer/ vacuum si colierele lor.

Re: Probleme accelaratie - revenire relanti - Outback 2005 benzina
« Reply #2 on: March 12, 2018, 20:35:57 PM »
Multumesc!

Am fost astazi si am curatat clapeta de acceleretie si s-a rezolvat nu mai face asa si acuma revine frumos la relanti, schimbarea PCV si sonda lambda 1 oare cum le pot cere la magazin ?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Probleme accelaratie - revenire relanti - Outback 2005 benzina
« Reply #3 on: March 12, 2018, 20:45:45 PM »
Orice service sau magazin de piese respectabil iti poate face identificarea si iti aduce piesele dorite in baza talonului.

Pentru siguranta exista mereu reprezentantele.