Sfat achizitie Outback 2010
Subaru club Romania

Sfat achizitie Outback 2010

Sfat achizitie Outback 2010
« on: March 24, 2018, 13:08:02 PM »
Dragi pasionati de subaru vreau ajutorul vostru. Vreau sa achizitionez un subaru outback diesel 2.0 din 2010. Masina a fost preluata la buy back si ii revanduta de reprezentanta din Cluj Napoca. Am vazut istoricul masinii cu tot ce s-a schimbat pe ea de la ulei,filtre,placute,arc caseta de directie,apoi caseta de directie,curatat injectoare cu ultrasunete,debitmetru si alte maruntisuri. Marea mea “spaima” este ca am citit ca modele pana in 2011 au ceva probleme la tacheti si arbore. Cei din reprezentata spun ca au refacut blocul motor cu schimbat de tacheti si arbore cu piesele din 2012 care nu au mai fii cu probleme. Masina are 250.000 km am uitat sa precizez. Va rog sa imi dati cateva sfaturi ce sa fac in privinta achizitiei.

Re: Sfat achizitie Outback 2010
« Reply #1 on: March 24, 2018, 16:01:22 PM »
Imi cer scuze am scris din gresala tacheti dar era vb de cuzineti. Multumesc

marr

  • 2207
Re: Sfat achizitie Outback 2010
« Reply #2 on: March 24, 2018, 17:03:36 PM »
Din pacate, nu stiu pe nimeni de pe aici care sa fi facut aceasta operatiune la motorul diesel.
Am auzit zvonuri cum ca se poate inlocui arborele si cuzinetii, Dar repet - nu stiu pe nimeni care a facut asta !
De regula, atunci cand motorul se-mbolnavea de deces, se inlocuit shortblock-ul ( mai concret, motorul - cu exceptia chiuloaselor).
Ca atare, nu cred sa poate cineva sa-ti dea un sfat.
Oricum, este un semn bun ca a ajuns la 250.000 km fara a fi inlocuit motorul. De regula, decedau in jur de 120-150k km, in situatii exceptionale pe la 180k km.
Fie este unul cu motor fara probleme, fie operatiunea este de succes, fie doar i-a prelungit viata ...

Daca totusi un coleg are cunostinta despre aceasta opretiune, si ne poate spune in ce consta si cu ce sanse de reusita, asteptam cu interes !
In mod cert sunt (inca) suficient de multe persoane interesate !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat achizitie Outback 2010
« Reply #3 on: March 24, 2018, 18:25:09 PM »
Multumesc pt raspuns oricum. Vad ca ai tot motor boxer diesel. Intrebarea mea pt tine este:ii pacatos acest motor ? Scump la intretinere ?