Anvelope (light) off-road
Subaru club Romania

Anvelope (light) off-road

kkennyy

  • 1763
Re: Anvelope (light) off-road
« Reply #20 on: March 28, 2019, 21:51:59 PM »
Geolandar G015 AT, la astea ma uitam si eu inainte sa ma hotarasc la general.

Forester XT SJ 2018

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Anvelope (light) off-road
« Reply #21 on: March 28, 2019, 22:14:33 PM »
Sunt sexy, nu zic nu, dar nu stiu cat de des m-as nimeri in situatii care sa ceara gumele astea.

Si inca ceva, de unde stau eu(Iasi), pana ajung la un munte sa imi intind cortul am de mancat ceva asfalt. De aia cred ca alea de la Michelin sunt mai potrivite pentru ce imi trebuie mie.

kkennyy

  • 1763
Re: Anvelope (light) off-road
« Reply #22 on: March 28, 2019, 22:20:09 PM »
Da, conteaza mult sa evaluezi corect care e procentajul pe care-l faci. Michelin-urile s-ar descurca mai bine pe asfalt cu siguranta.
Forester XT SJ 2018

dan_b

  • 1234
Re: Totul despre... roti!
« Reply #23 on: May 07, 2020, 13:51:40 PM »
Salut, stie cineva despre BF Goodrich Urbain Terrain si Cooper Discoverer AT3 4S?
Ma gandeam daca ar fi o varianta de all season bune si iarna, dar mai ales si prin padure.
Clar Cooper se preteaza foarte bine pe teren, dar nu stiu pe sosea.
Celelalte sunt invers :)
Si tot asa, daca ar fi ok sa ramana si iarna pe masina, sa nu mai plimb anvelope vara-iarna.
Altfel ma gandesc la cele de BF Urban sa fie pt vara, iar de iarna unele dedicate...
Daca nu se preteaza si iarna...
Dileme...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #24 on: May 07, 2020, 17:57:44 PM »
Cel mai simplu este sa pastrezi anvelope dedicate pentu vara si iarna. Pe setul de jante de iarna poti experimenta diverse AT-uri.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

puiu

  • 787
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #25 on: May 07, 2020, 18:00:04 PM »
Crossclimate e singura anvelopa all season cu care as merge vara. Mai e o varianta de la continental dar imi scapa numele. Anul asta intra in al 3lea sau al 4lea an pe gc si in afara de gheata se comporta 99% la fel ca michelin alpin 5. In zapada sunt identice. Pe asfalt as zice mai bune.

dan_b

  • 1234
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #26 on: May 07, 2020, 18:29:36 PM »
Deci Crossclimate se comporta bine si pe zapada? Iar pe sosea foarte bine, inteleg?
Si eu am mers pana acum pe dedicate vara si iarna. Dar de vara chiar as pune ceva mai all season / all terrain, pt iesirile (nu foarte dese) pe teren. Acum cele de vara sunt Continental Crosscontact LX - inca bune, dar trebuie si ele schimbate de la anul. Iar cele de iarna clar nu mai merg si iarna urmatoare. Asa ca sunt in scouting de anvelope, cum ziceam mai sus.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

puiu

  • 787
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #27 on: May 07, 2020, 21:45:48 PM »
Gc-ul e 99,9% de asfalt. Nu vede viteza.
Nu am de ce sa sacrific comportamentul pe asfalt.
La hatch am separate vara iarna. Dar ala e si mai greu.

Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #28 on: May 08, 2020, 08:49:03 AM »
... Cooper Discoverer AT3 4S...

Pe grupurile FB de Duster pe care le urmaresc sunt (foarte) recomandate ca anvelope all-round - se comporta OK atat pe asfalt, cat si in afara asfaltului, si vara, si iarna, fara a avea totusi greutatea unor BFG AT K/O...

Ma uitam si eu la ele pentru SG, dar, din pacate, nu sunt dispus sa urc doua dimensiuni fata de stock - cele mai apropiate ca dimensiuni sunt 215/70R16 (o sa ma rezum la 215/65R16).   

dan_b

  • 1234
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #29 on: May 08, 2020, 13:13:21 PM »
Da, m-am uitat si eu la ei, am vazut ca le promoveaza ca fiind foarte bune, dar pe la americani am vazut ca nu exceleaza pe sosea - si cumva e normal la acel profil. Pe teren sunt sigur ca sunt foarte bune.
Cred ca depinde comportamentul de prea multi factori pt a avea concluzii unitare sau universal valabile.
E greu de gasit (spre imposibil) anvelopa care sa ofere de toate - aderenta buna pe sosea (inclusiv ud), tractiune buna pe noroi, tractiune buna pe zapada, distanta de franare optima... Cumva unele exclud altele, dar cu ceva atentie si adaptare / compromis, cred ca se poate gasi ceva. Mai caut :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Muttley

  • 4913
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #30 on: May 08, 2020, 13:31:00 PM »
Ca sa nu deschid un subiect pentru fiecare model de masina, am zis sa scriu aici, la Technica auto generala. Multi dintre cei noi in lumea subaru (inclusiv eu) doresc sa stie mai multe despre probabil cel mai important lucru la orice masina. Si anume rotile.

Ce dimensiuni standard au cauciucurile pentru fiecare model in parte, jantele ce offset trebuie sa aiba (minim, maxim) sau care este latimea maxima a jantelor sunt cateva dintre intrebarile la care asteptam raspunsuri.

Multumim!

Linkuri importante:
Latimea jantei in functie de latimea cauciucului: http://www.alloywheels.com/Tyre_Calculator
Greutatea jantelor de STI: http://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?t=2239019
Info despre jante, dimensiuni diverse etc: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html
Efectele schimbarii jantelor/cauciucurilor cu alte dimensiuni decat stock: http://www.rimsntires.com/specs.jsp

Sa stiti ca topicul asta nu este pentru consiliere achizitie anvelope  ::) :angel:
WRX SW 2002

dan_b

  • 1234
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #31 on: May 08, 2020, 13:42:59 PM »
Nu e vorba de consiliere, ci despre pareri / experiente. Anvelopele tin de roti si am zis ca o fi util sa vorbim "la vedere", poate intereseaza si alti useri...
Daca e off topic se poate sterge, nu am nicio problema.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #32 on: May 08, 2020, 15:22:51 PM »
Trebuie oricum facut curat prin topic. Vezi ca sunt doua topicuri interesante pentru ce cauti tu. Unul in sectiunea de off-road unde se discuta de anvelope pentru light off road si mai sunt topicuri pentru anvelope de iarna si unul despre anvelope ieftine vs anvelope scumpe.

dan_b

  • 1234
Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #33 on: May 08, 2020, 15:47:57 PM »
Mersi de pont, Mihai!
Ma uit.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Re: Totul despre... roti!
« Reply #34 on: May 12, 2020, 08:31:54 AM »
Deci Crossclimate se comporta bine si pe zapada? Iar pe sosea foarte bine, inteleg?
Si eu am mers pana acum pe dedicate vara si iarna. Dar de vara chiar as pune ceva mai all season / all terrain, pt iesirile (nu foarte dese) pe teren. Acum cele de vara sunt Continental Crosscontact LX - inca bune, dar trebuie si ele schimbate de la anul. Iar cele de iarna clar nu mai merg si iarna urmatoare. Asa ca sunt in scouting de anvelope, cum ziceam mai sus.
Eu am avut Crosscontact LX2...2 ani nu am avut probleme, indiferent de anotimp  (iarna am urcat la hotel Pestera in Bucegi, pe drum inchis, nivelam zapada cu scutul   :) ).
« Last Edit: May 12, 2020, 08:32:59 AM by cristian firu »
Forester SG 2.0X 2008 MT

dan_b

  • 1234
Re: Anvelope (light) off-road
« Reply #35 on: May 12, 2020, 18:23:16 PM »
Acum am Crosscontact LX, dar sunt la a 5-a vara, deci trebuie altele.
Pe teren, dar vara, am mers si eu cu ele, au fost super ok.
Cred ca o sa aleg Yokohama Geolandar, par ok pt ce am eu nevoie. Am urmarit si parerile de aici, dar si teste si reviews pe net, de la utilizatori.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2203
Re: Anvelope (light) off-road
« Reply #36 on: May 14, 2020, 16:29:37 PM »
Daca Geolandar-urile exceleaza la ceva, atunci este vorba despre rezistenta la uzura !
Se comporta foarte bine si pe drumuri de pamat, pietre, etc dar nu le prea place combinatia de asfalt inchis ( temperaturi exterioare de 40 grade si peste) si viteze mari (peste 130-140 km/h) !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Anvelope (light) off-road
« Reply #37 on: May 15, 2020, 10:31:26 AM »
Pe SX4-ul (inca in posesie) am de +4 ani Yoko Geolandar G012 (vechea generatie) si le-am folosit cu succes intr-o varietate de situatii - multumit de ele atat pe asfalt (desi, datorita greutatii, trebuia sa merg cu micul motor de 1.6 la rpm mai mare), cat si in afara lui, atat pe zapada, cat si pe noroaie si pietre. Singurul comportament mai discutabil mi s-a parut pe portiunile cu gheata, unde am sesizat ca se comporta mai nasol fata de anvelope specifice de iarna.

Pe Forester o sa merg pe noua generatie G015, dar 215/65R16 (sa mai castig ceva si la garda la sol).

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Anvelope (light) off-road
« Reply #38 on: May 15, 2020, 11:29:03 AM »
Dimensiunea standard la anvelopa de Forester e 215/60/16 (probabil ca stii acest lucru). Nu stiu insa cum influenteaza comportamentul masinii sau alte chestii diferenta de la 60 la 65.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

dan_b

  • 1234
Re: Anvelope (light) off-road
« Reply #39 on: May 15, 2020, 11:40:43 AM »
Dimensiunea la SH este 215/65/16.
Referitor la AT-uri imi asum acest asa-zis compromis cu viteza, pt ca oricum nu merg mai tare de 140 cu Foresterul...
Iar pe gheata apar provocari la orice anvelopa, in functie de compozitia de cauciuc vs altele, de uzura, de tractiune, panta etc.
Si cele de iarna devin mai putin capabile dupa 2 ierni...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.