inchidere centralizata moarta
Subaru club Romania

inchidere centralizata moarta

leeloo

inchidere centralizata moarta
« on: May 07, 2018, 21:08:12 PM »
Azi a murit inchiderea centralizata, dar moarta complet. Nu se mai aprind nici becurile din plafoniera.
Nu mai merge nimic nici din butonul de pe usa. Am avut bateria slaba la cheie,dar de la butonul de pe usa  macar se blocau/deblocau.  Invart de cheie cat vreau, ca nu se dechide decat aia de la sofer.
Am verificat sigurante par  ok. Inainte sa moara am auzit niste tacanituri de relu din partea dreapta,  am impresia ca pe langa torpedou sunt ceva relee.
Maine sunt programat in service la 8 dimineata, ca apoi tre sa plec la bucuresti si dupa inca o zi la bruxelles.
E ca dracul, drama mare e portbagajul. 
Ca sa  inchid/deschid, ma tarasc prin masina, e un dop care trebuie scos in plasticul de la hayon,  bag degetul pe acolo sa blochez/deblochez.
Tampit sistem...
In sfarsit, daca e vreun modul ceva am pus-o pana vine ala la comanda, trece vara..
Ceva idei unde sa le zic la aia sa verifice ?

« Last Edit: May 07, 2018, 21:10:28 PM by leeloo »

Muttley

  • 4920
Re: inchidere centralizata moarta
« Reply #1 on: May 07, 2018, 21:40:56 PM »
Modulul de habitaclu daca zici ca-i cu plafoniere and sheet. Am avut de-a face.
WRX SW 2002

leeloo

Re: inchidere centralizata moarta
« Reply #2 on: May 09, 2018, 06:42:08 AM »
am rezolvat.
E o siguranta in cutia de sigurante  mica la motor, ceva cu interior blabla bla..
Cum o schimbam se ardea instant.  Nu o gasisem din prima ca am citit in diagonala gen schema aia... si eu sunt ala care predica la toti RTFM ...

eram programat deja la mecanic sa imi schimbe bujiile, si cand am mers la programare, un  electrician  a descoperit un fir de masa cu tensiune pe el, de la cd-playerul masinii care fusese schimbat acu cateva zile   de un mare profesionist.
CD-playerul OEM nu mai citea nici un CD.
Cu un patent s-a rezolvat instant. ... :).
Intrasem deja in panica ca si eu tot modulul ala il suspectam.