probleme ouback 2.0D
Subaru club Romania

probleme ouback 2.0D

marr

  • 2205
Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #20 on: July 19, 2018, 15:20:59 PM »
Ca sa inteleg corect :
Volanta in oferta este 2608 lei + TVA ??
Adica 3103,52 lei TVA inclus !!??
Parca nu-mi vine a crede ... sigur te-ai uitat bine ?

PS: In jur de 2200 - 2500 lei tineam si eu minte de acu' 3-4 ani ca ar fi fost volanta cu masa dubla.
Aia simpla era sub jumatate din pretul celei duble ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #21 on: July 19, 2018, 15:29:58 PM »
m-am mai uitat o data :)))
da, volanta este 2608.71 fara tva. Kit ambreiaj 838.16 fara tva. Sincron 1200 fara tva. plus alte piese mici in valoare de aprox 200ron per total. Pe proforma am un TVA total de 1.100 ron. Astea sunt preturile de vanzare a twin motors cluj. Proforma total de 6.900 ron
De comandat de pe net, am vazut aceleasi preturi ca tine.
De comandat de la un retail de piese auto in tm, ceva mai scump, plus ca era nesigur tipul cand i-am zis ce si cum si pt ce masina.

sa targ concluzia ca sa nu ma arunc cu capul si sa mai aud si alta lume? sa mi le comand eu si sa cer montare pe undeva? hmm...
outback 2.0D '09

marr

  • 2205
Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #22 on: July 19, 2018, 16:11:00 PM »
Cere o oferta si la Auto Kino (Brasov).
Eventual si la Trakia Sibiu ( eu la ei am schimbat ambreiajul).
Apoi vezi ce si cum.
Daca iti fac oferte semnificativ mai bune, iti programezi o minivacanta de doua zile si, pana ei schimba ce-i de schimbat pe acolo, faci nitel turism, ca ai avea pe unde !

PS: Ca sa te convingi ca reperele si implicit preturile gasite pe autokarma /epiesa sunt cele corecte, ar trebui verificat la ei dupa codul reperului OEM (bine, in cazul nostru, produsele OEM pentru ambreiaj sunt cele de la Sachs). Probabil va trebui sa le trimiti VIN-ul masinii / codul motorului.
Oricum, chiar in ipoteza in care-ti cumperi singur piesele, nu as recomanda sa faci operatiunea in afara unui service ce a mai facut asa ceva.
Eu unul am preferat sa merg intodeauna pe "mana" celor de la service ( Trakia indeobste), chiar daca exista o varianta sa cumpar eu piesele si sa ies ceva mai ieftin.
Am preferat sa nu-mi bat capul si sa nu risc ca piesele pe care le cumpar eu sa nu fie ce trebuie. Asa, daca ei au comandat altceva / li s-a livrat altceva, e treaba lor. Sa se descurce cu furnizorii si mie sa-mi rezolve problema. Iar pentru asta sunt de acord sa platesc.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #23 on: July 19, 2018, 16:20:46 PM »
Cere o oferta si la Auto Kino (Brasov).
Eventual si la Trakia Sibiu ( eu la ei am schimbat ambreiajul).
Apoi vezi ce si cum.
Daca iti fac oferte semnificativ mai bune, iti programezi o minivacanta de doua zile si, pana ei schimba ce-i de schimbat pe acolo, faci nitel turism, ca ai avea pe unde !

PS: Ca sa te convingi ca reperele si implicit preturile gasite pe autokarma /epiesa sunt cele corecte, ar trebui verificat la ei dupa codul reperului OEM (bine, in cazul nostru, produsele OEM pentru ambreiaj sunt cele de la Sachs). Probabil va trebui sa le trimiti VIN-ul masinii / codul motorului.
Oricum, chiar in ipoteza in care-ti cumperi singur piesele, nu as recomanda sa faci operatiunea in afara unui service ce a mai facut asa ceva.
Eu unul am preferat sa merg intodeauna pe "mana" celor de la service ( Trakia indeobste), chiar daca exista o varianta sa cumpar eu piesele si sa ies ceva mai ieftin.
Am preferat sa nu-mi bat capul si sa nu risc ca piesele pe care le cumpar eu sa nu fie ce trebuie. Asa, daca ei au comandat altceva / li s-a livrat altceva, e treaba lor. Sa se descurce cu furnizorii si mie sa-mi rezolve problema. Iar pentru asta sunt de acord sa platesc.


pai exact, tocami de aia m-am si dus la Cluj si tot lor le-am cerut oferta desi am gasit pe cineva prin Tm dispus sa imi schimbe kit+V. Dar nu vreau sa o las pe mana oricui, mai ales ca am avut deja experienta mecanicului care s-a scarpinat in ureche imediat ce a dat cu ochii de motor. Si nu a fost semn bun :)))
 As vrea si sa evit sa-mi comand singura de pe net, tocmai d-aia, ca daca ajunge altceva, ma spal cu ele pe cap.
O sa iti urmez sfatul si sa le cer si celor de la Sibiu o oferta, sa vedem ce zic. Autokino au probleme cu timpul, din cate am inteles. Adica pt a cere o programare mi-au zis sa sun peste vreo 2 sapt :))))
imi pun sperantele in Sibiu! si avem si ce vizita in alea 2 zile :))))

merci
outback 2.0D '09

Sese

  • 468
Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #24 on: July 20, 2018, 13:01:09 PM »
Daca as fi paranoic as putea crede ca cineva incearca sa ne discrediteze imaginea.

Acum un timp, userul pmrazvan a sustinut ca i-a fost refuzata o programare, apoi, dupa ce am intervenit eu, nu m-a mai sunat pentru alta.

Acum tu imi spui ca ti-am cerut doua saptamani pentru a obtine o programare? A waiting list to get on a waiting list?

Glumesti, desigur!

Intamplarea face ca chiar stiu despre ce este vorba aici.

Ti s-a explicat faptul ca la Auto Kino avem intotdeauna in stoc ambreiaje si volante pentru toate specificatiile de Subaru. Ba chiar avem si furci de ambreiaj, tampoane de cutie si alte piese inrudite, pe care experienta ne-a invatat ca ar fi bine sa le avem in stoc.

Piese de cutie de viteze, rulmenti, mansoane, pinioane sau, in cazul tau sincroane, nu avem. Din cauza rulajului mic pe astfel de piese, termenul mediu de livrare este de aproximativ doua saptamani.

Asta ti s-a spus.

Ca sa clarific; nu exista masina Subaru pentru care sa facem programari mai departe de o saptamana. Exceptiile au fost, poate, cazurile cand am avut oameni in medicale sau probleme logistice.

Pentru reparatii uzuale, nimeni de aici nu a inaintat astfel de termene.

Ai inteles gresit. Dupa care te-ai gandit ca putina reclama negativa nu strica nimanui.


Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #25 on: July 20, 2018, 22:08:25 PM »
@sese, probabil a sunat altcineva la voi pt ambreiaj si alte cele, eu nu am apucat. Or mai fi si altii cu aceleasi probleme ca mine. Clar aici e gresala si anume crezi ca sunt aceeasi persoana care a sunat la voi pt kit+V. Nu sunt eu, eu am sunat acu' vreo 2 luni pt o problema la motor, am explicat cam despre ce e vorba, adica se oprea motorul in mers in treapta a 3a etc, e descris in topicul initial, iar pesoana cu care am vorbit mi-a spus sa sun din nou "la sfarsitul saptamanii viitoare" pt o programare. Cum eu nu aveam prea mult timp la dispozitie mai ales ca nu puteam folosi masina intre timp, am contact clujul si am trimis masina la ei in 2 zile.
Nici prin cap nu mi-a trecut sa discretidez pe nimeni, cu atat mai mult cu cat pt problema de volanta si kit nici macar nu am apucat sa sun la voi. Repet, o fi fost altcineva cu cine ai vorbit, si coincidenta, eu am scris topic asemanator aici. Si oricum nu mi se pare nimic grav in a avea nevoie de timp pt progrmari, probabil aveti volum de lucru.
Eu voiam sa sun luni la voi sa va cer oferta pt kit si volanta, sa zicem comparativa, chiar daca e nevoie de mai mult timp, pt ca nu este atat de urgenta ca problema initiala.
Vorbim deci de chestiuni diferite si ma confunzi cu altcineva. Iar faza cu reclama negativa e aiurea rau, chiar nu e cazul atat timp cat nu am avut de-a face cu Autokino. simplu.

numai bine!
outback 2.0D '09

Sese

  • 468
Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #26 on: July 21, 2018, 08:32:05 AM »

OK, poate este vorba de o coincidenta, asa cum spui tu.

Dar, te  rog, nu-mi spune ca ai sunat cerand o programare certa pentru o problema clara si ti s-a spus sa suni peste o saptamana pentru a fi programat.

Ca pe asta chiar nu o mai cred.

Volanta la noi e 2450 si kitul de ambreiaj 950 lei. Cu tot cu TVA.

Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #27 on: July 21, 2018, 12:43:13 PM »

OK, poate este vorba de o coincidenta, asa cum spui tu.

Dar, te  rog, nu-mi spune ca ai sunat cerand o programare certa pentru o problema clara si ti s-a spus sa suni peste o saptamana pentru a fi programat.

Ca pe asta chiar nu o mai cred.

Volanta la noi e 2450 si kitul de ambreiaj 950 lei. Cu tot cu TVA.

m-am uitat in discutie, am suant la voi prin 12 iunie, dupa recomadarile baietilor de aici, si mi s-a zis sa sun la sf sapt viitoare. Porblema certa era ca mi se oprea motorul si nu stiam de ce, am cerut deci o diagnoza si in consecinta, reparatiile.
 Nu vad ce relevanta are si de ce e atat de suparator pt tine faptul ca mi s-a spus sa revin etc, cand peste tot in lume e nevoie de timpi lungi cam pt orice fel de programare, nu doar pt mecanici. N-am zis ca am fost refuzata, am zis ca mi s-a zis sa revin in timpi pe care eu nu imi puteam permite sa astept, cu problema initiala. Simplu. Discutam aiurea.
Problema pe care o am acum suporta si timpi mai lungi dar mai ales are importanta pretul total. La Cluj am fost extrem de multumita cu rezolvarea primei probleme, baietii nici nu m-au vazut la fata, comunicare super pe mail si telefon etc. La oferta lor pt kit si V+sincron, suma totala m-a dat putin peste cap, deci este chestiune de bani, de aceea am cerut sfat aici. Intentia mea este sa va timit o cerere de oferta de pret atat pt kit+V cat si pt sincron si restul pieselor mici+manopera. O sa va dau un mail. Apoi vb de programare, care poate fi si peste 1 luna, nu e o problema stringenta. Acelasi lucru o sa cer si la Sibiu, ca n-are rost sa ne ascundem dupa deget, ma intereseaza oferta cea mai buna, evident.

numai bine!
outback 2.0D '09

Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #28 on: July 21, 2018, 13:05:42 PM »
si chiar sunt curioasa cate femei cu subaru outback au sunat la voi cu aceeasi problema ca a mea. Nu de alta, dar sa facem un forum paralel sau un topic cu fane Subaru, ca se stie, noua ne place sa disecam probleme mai in profunzime  ;D ;D ;D

p.s. am trimis cererea.


OK, poate este vorba de o coincidenta, asa cum spui tu.

Dar, te  rog, nu-mi spune ca ai sunat cerand o programare certa pentru o problema clara si ti s-a spus sa suni peste o saptamana pentru a fi programat.

Ca pe asta chiar nu o mai cred.

Volanta la noi e 2450 si kitul de ambreiaj 950 lei. Cu tot cu TVA.
« Last Edit: July 21, 2018, 13:06:50 PM by maddox »
outback 2.0D '09

Re: probleme ouback 2.0D
« Reply #29 on: August 16, 2018, 11:13:41 AM »
un nou update:

ajunse pe acasa dupa ceva drumuri mai mult sau mai putin aglomerate si batute prin tara, cu pit-stop la twin motors Cluj unde s-a schimbat kitul de ambreiaj si volanta, sincronul de treapta 3a si rulment pe spate stanga, s-au mai alineat sabotii pe spate, s-au schimbat uleiuri la diferentiale, CV etc. O saptamana mai tarziu alt pit-stop fortat la Subaru Bucuresti (merci WIM pt ajutor), cu masina adusa pe platforma de la Ploiesti, pt ca doi martori buclucasi aprinsi la bord si motor fara putere. Concluzia, furtunul de la intercooler fisurat.  Constatat, schimbat, in doua ore masina rezolvata.
etapa 1 incheiata, ne pregatim de alti km!
outback 2.0D '09