CUM CONDUC CORECT UN FORESTER 2.0 ACTIVE M.
Subaru club Romania

CUM CONDUC CORECT UN FORESTER 2.0 ACTIVE M.

CUM CONDUC CORECT UN FORESTER 2.0 ACTIVE M.
« on: July 13, 2018, 23:03:02 PM »
Buna seara .M-am inscris de curand pe SUBARU FANCLUB, drept pentru care multumesc admin-ilor acestui site pentru acceptarea mea in randul detinatorilor de subaru .Drept este ca eu inca nu am intrat in posesia autoturismului, ar mai fi vreo doua saptamani pana atunci , timp pe care nu vreau sa il irosesc .Asa ca ma adresez posesorilor de Subaru Forester cu motoare pe benzina dar nu numai, avand in vedere ca nu am condus niciodata o masina cu tractiune integrala si parca nu prea as vrea sa invat din propriile greseli ci , daca se poate din experienta altora , si asta inainte de a prelua masina .Deci as avea o serie de intrebari legate de modalitatea de a conduce corect o astfel de masina , pentru a obtine maxim de beneficii si satisfactii, cu minim de probleme , asta pe termen lung .Am mai citit prin discutiile de pe site , dar informatiile sunt disparate , si uneori putin divergente .
Concret , ce ar trebui sa stiu pentru a conduce corect un forester , incepand cu plecarea de pe loc si terminand poate cu condusul in conditii de off road, de care probabil oricum nu voi avea parte prea curand si nu in locatia in care ma aflu.Ce ar trebui sa stiu despre ea ca masina si despre intretinerea ei   .Vorbim de motor de 2 l , cu gaz , cumparata de la o reprezentanta Subaru , cu garantie  un an de la achizitie, deci ar trebui sa nu am probleme tehnice prea curand, si totusi ...Multumesc  anticipat pentru raspunsuri.

Re: CUM CONDUC CORECT UN FORESTER 2.0 ACTIVE M.
« Reply #1 on: July 14, 2018, 09:38:08 AM »
Uelcom!
Pana sa inveti cum se conduce un Subaru(care de fapt nu e neaparat ceva special) tu trebuie sa cauti alta masina.Subaru si Gpl nu prea se impaca......
Cat despre intretinere, gasesti jurnale complete pe forum , unele chiar foarte detaliate.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: CUM CONDUC CORECT UN FORESTER 2.0 ACTIVE M.
« Reply #2 on: July 14, 2018, 22:23:47 PM »
Fii binevenit si multi km fara evenimente!

Ca si posesor de Forester (SH si SJ) te sfatuiesc sa nu conduci masina pe drumuri grele fara o pregatire apriori, ma refer la cursuri specifice. De asemenea, daca vrei experiente off-road trebuie sa iti pregatesti masina ca atare: pneuri, scuturi, arcuri si buget separat pentru reparatii.

Pe forum vei gasi destui colegi care sa iti explice, tehnic si argumentat, cam ce NU trebuie sa ii faci masinii pentru a o mentine "sanatoasa". In aceeasi ordine de idei iti recomand sa mergi la reprezentantele SUBARU si neaparat sa urmezi sfaturile pertinente ale mecanicilor licentiati de catre marca japoneza.

Uimeste-ne cu detalii + poze la rubrica pe care te sfatuiesc sa ti-o deschizi in spatiul rezervat prezentarii masinilor.
Succes!
« Last Edit: July 14, 2018, 22:24:19 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!