Forester 2.5 XT
Subaru club Romania

Forester 2.5 XT

Sebe

Forester 2.5 XT
« on: August 05, 2018, 13:57:25 PM »
Salut,

De aproximativ 2 saptamani am achizitionat un  SG XT manual.
Inca nu l-am trecut pe mine si nici nu i-am facut poze pt ca am fost plecat in concediu, dar urmeaza…

Ca istoric:
Prin ianuarie cautam un  benzinar cu ceva mai multi cai decat la Legacy-ul ce il conduceam deja de cativa ani. Avand in vedere ca nu eram dispus sa dau 17-18k pe un STI de 10 ani, am inceput sa caut un XT care oricum imi placea foarte mult ca forma. Ce am gasit atunci nu mi-a inspirat incredere(ori vanzatorul, ori masina), asa ca am luat un Forester SH diesel ce mi-a inspirat incredere, dar am ramas cu gandul la  XT :)
Acum s-a ivit un XT la mine in oras, usor de vazut si de verificat  mai ales ca stiu cine a avut masina de noua.
Vanzatorul a folosit masina 6 luni pe an, din toamna pana in primavara, vara umbland cu o Honda S2000.

Ce m-a determinat sa iau aceasta masina:
- istoric verificabil si km reali
-motorul 100k km in lumea lui
-interior piele bej in stare buna
-dotari multumitoare pt anul lui de fabricatie
-vanzator de incredere, foarte deschis, potent finaciar, care nu s-a zgarcit de la investitiile necesare in masina
-am primit masina in test cateva zile, am putut sa o conduc, sa o verific, sa fac un necesar cu ce trebuie investit sa fie pe gustul meu 100%
-schimburi facute in urma cu 5 -10k km, dovedite cu facturi, care acum ma scutesc pe mine de cateva mii: ambreiaj nou, discuri si placute, kit distributie, ambele becuri xenon, arcurile si telescoapele (ceva arcuri din Anglia care merg impreuna cu ceva telescoape japoneze, nu mai stiu denumirea producatorilor, dar o sa verific pe facturi) etc

Ce am de investit pt ca masina sa fie pe gustul meu:
-incep cu un detailing interior saptamana viitoare. Masina stand inchisa 6 luni pe an, are un miros de inchis. Pielea e ok, dar necesita o hidratare
-din cauza ca masina a stat atea luni, suruburile de la directie, inclusiv cele din lonjeroane ..au ruginit. Putin probabil sa poata fi desfacute fara a fi taiate cu flexul. Deci ar fi necesar sa fie inlocuite, sa pot sa ii fac si un reglaj de directie(nu pare necesar momentan, dar o data pe an obisnuiesc sa fac aceasta operatiune)
-senzorii de greutate care regleaza xenoanele  cand pui contactul, sunt lipsa. Daca ii are cineva, as fi interesat de ei.
-sticla de la oglinda de pe partea stanga e crapata, dar exista si functioneaza momentan
-plasticul de la semnalizarea din oglinda de pe partea dreapta, e crapat. Daca il are cineva, as fi interesat de el.
-oglinda retrovizoare din interior este “matuita”. Am inteles ca au fost multe probleme cu ele si se inlocuiau pe garantie
-vopsit integral. Stiu ca sunt bani “pierduti” avand in vedere varsta masinii, insa am eu aceasta obsesie, ca masina sa luceasca ca noua :)

Avand in vedere ca aceste defecte se pot rezolva usor si ca le-am negociat din pretul initial cerut de vanzator, am considerat ca e masina potrivita pt mine  :)
E al3lea Subaru...deja nu mai incap in garaj. Sotia nu renunta la Legacy pt nimic, eu o conduc XT-ul,  asa ca urmeaza sa pun la vanzare Foresterul SH. Daca e cineva interesat il rog sa-mi scrie in privat (e o masina super dotata, inclusiv incalzire auxiliara, motor nou diesel si garantie pe toata masina fara limita de km pana in febr-mar 2019).

O sa revin cu fotografii dupa fiecare “operatiune de imbunatatire” a XT-ului.

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #1 on: August 05, 2018, 14:14:02 PM »
Va rog sa-mi recomandati:
-un ulei de la Motul sau Amsoil, potrivit pt un stil de condus nici prea-prea, nici foarte-foarte :) (3-5k rpm de cand e motorul cald).
-un site din Ro de unde pot comanda filtre.
Merci!

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #2 on: August 05, 2018, 14:57:41 PM »
Mergi la service-ul local Subaru din Cluj si foloseste ceea ce iti recomanda ei.
Lasa-i pe ei sa aleaga si sa monteze filtrul, este cel mai bine asa.  Nu ii lasa pe alti mecanici sa incerce solutii invatate de la marcile europene.

Cine a ajuns la concluzia ca suruburile trebuie taiate ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #3 on: August 05, 2018, 19:48:57 PM »
Mergi la service-ul local Subaru din Cluj si foloseste ceea ce iti recomanda ei.
Lasa-i pe ei sa aleaga si sa monteze filtrul, este cel mai bine asa.  Nu ii lasa pe alti mecanici sa incerce solutii invatate de la marcile europene.

Cine a ajuns la concluzia ca suruburile trebuie taiate ?

Merg la reprezentanta in Cluj, dar asta nu inseamna ca trebuie sa cumpar de la ei uleiurile tot timpul :)
Pana acum ..de ani de zile tot la reprezentanta am fost, insa parca as vrea sa cumpar eu filtrele si uleiul si sa achit doar manopera.
Nu stiu daca stii care sunt preturile la reprezentante :) ...dar la un diesel filtre+ulei=1100 ron, in conditiile in care daca as lua eu acelasi ulei si filtre, si sa platesc doar manopera, ies la 500. Nu-s zgarcit de felul meu drept dovada de ani de zile am luat tot de la ei si am fost doar la ei, dar ajung sa coste ceva reviziile si reparatiile la 3 Subaru, 1 motocicleta si 1 atv :) ...si mai bine economisesc diferenta pt Polaris Slingshot :))

Referitor la suruburi: inainte sa cumpar XT-ul l-am verificat la reprezentanta ...si asta a fost sugestia. O sa incerce sa le desfaca, dar mi-au zis ca sunt slabe sanse sa reuseasca la cum arata ..din experienta de pana acum au zis ca mai bine sa iau in considerare ca ar trebui taiate si puse altele noi.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #4 on: August 05, 2018, 22:13:57 PM »
Amsoil European car series 5w40 am pus in ultimele subaru (2.0 si 2.5) si fata de mai multe alte 5w30 l-a consumat mai greu si temperatura motorului a fost mai mica in conditii similare.

Orice ulei pui, eu zic sa te uiti la normele astea mai vechi. Acum se baga ulei cu protectie DPF inclusiv la benzinare. Tu nu ai sisteme moderne de filtrare, asa ca nu ai nevoie de noile uleiuri. Motul x-cess era echivalentul, dar atentie la calitate.

Am un tester de ulei si la amsoil imi zicea dupa 5.000 km ca uleiul este ca nou si cu Motul x-cess dupa 3500km imi arata ca s-a degradat la 8 din maxim 10. Adica trebuia dat imediat afara. Nu o fi testerul cel mai exact, dar am repetat testele si rezultatele au fost mereu aceleasi.
Poti sa bagi gama 300v si schimburi la 5.000

andea79

  • *
  • 4007
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #5 on: August 05, 2018, 22:17:20 PM »
iauzi...tester de ulei, de care de unde? ca suna interesant :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #6 on: August 05, 2018, 22:31:11 PM »
O chestie din SUA. Masoara conductivitatea electrica si o compara cu un set de date aferent unui ulei nou. Nu este nimic wow, dar intr-o oarecare masura are sens.
Daca te gandesti, apa e bun conductor, particulele metalice la fel...
« Last Edit: August 05, 2018, 22:32:26 PM by MihaiFlorescu »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #7 on: August 05, 2018, 23:34:07 PM »
ook, dar nu ai o firma/denumire ceva sa pot cauta detalii?

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #8 on: August 05, 2018, 23:40:11 PM »
Toate sunt similare. Difera doar numele ambalatorului.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #9 on: August 06, 2018, 00:41:19 AM »
yep, am citit mai multe intre timp... ce sa zic... nu m-as baza prea mult :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #10 on: August 06, 2018, 10:31:25 AM »
Iti dai seama ca nu este nimic profesional. Este probabil o comparatie grosolana, dar cand diferentele sunt in extremitati, te pune putin pe ganduri, mai ales cand se tot repeta.

Sa revenim. Baga un ulei de calitate si verifici cum merge. Nu e motor sa mearga identic. La altii cu XT merge foarte ok 5w30 si nu consuma deloc in 5.000km. Le schimbi pana cand gasesti unul sa se auda motorul ok, sa nu consume, sa nu se faca apa cand e cald etc.
Eneos mai este o varianta, Fucs...
« Last Edit: August 06, 2018, 10:33:59 AM by MihaiFlorescu »

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #11 on: August 14, 2018, 14:22:24 PM »
Azi dimineata m-a si oprit politia. Am depasit coloana, aveam 110-120 si politistul imi zice doar ca ..am trecut putin peste linia continua..de ce nu am mai avut putina rabdare?  >:D
Am scapat, asa ca...cu banii de amenda azi am comandat toate uleiurile si lichidele necesare pt schimb  ;D

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #12 on: August 29, 2018, 20:27:51 PM »
Azi am luat si carlig pentru remorca.

La inceputul saptamanii viitoare e programata pt. detailing interior, iar la finalul saptamanii  pt.  schimburile de lichide-ulei-filtre, senzorii de greutate pt reglarea farurilor, directia si montarea carligului.

Place masina de numa  :P

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #13 on: August 31, 2018, 14:32:06 PM »
Da, e belea xt-ul. Intră sub piele repede și nu-l mai scoți
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #14 on: September 15, 2018, 11:39:41 AM »
Saptamana trecuta am dus masina la Detailing Center in Cluj Napoca. A iesit ce trebe, lucreaza f bine.
Urmeaza sa mai merg in octombrie sa-mi reconditioneze pielea la scaunele din fata, volan+frana de mana (se pare ca au ramas fara vopsea, au terminat-o pe un Porsche  :) ).

Nu am apucat sa-i fac poze pt ca imediat ce am ridicat masina de la detailing, am dus-o in service pt cele de mai jos...si a durat ffff mult (angajati in concediu pt neprevazute).
Aseara am luat masina din service. Nici o alta masina nu mi-a mai lipsit asa mult vreodata :))

Am schimbat:

-Ulei Motor –  Amsoil European Car Formula Classic 5w40
-Ulei Cutie si diferential - Amsoil Sever Gear 75w90
-Ulei Servo - Amsoil Multi-Vehicule Synthetic ATF – Signature Serie
-Lichid de Frana –Kennol Dot 5.1
-Antigel G 12 / G13
-toate filtrele pe original

S-a facut si un reglaj directie.

Am adaugat/inlcuit:
-carlig remorca
-senzori reglaj nivel faruri (erau lipsa cand am luat masina)
-oglinda retrovizoare (era matuita si parca se exfolia; am inteles ca a fost o problema la acest model si se inlocuiau pe garantie. Se pare ca asta a scapat neinlocuita cand a fost cazul)
-plastic semnalizare din oglinda dreapta (era crapat)

Mai trebuie sa revin saptamana viitoare pentru montat partea electrica la carligul de remorca.

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #15 on: September 15, 2018, 11:52:52 AM »
Planuri de viitor toamna 2018 - primavara 2019:

Reconditionat piele scaune fata+volan+frana de mana.

Caut pe cineva sa-mi reconditioneze plansa de bord (numai cea de langa parbriz, nu si partea care vine in jos) pt ca are cateva zgrieturi ... SAU cumpar o plansa de bord impecabila  :)

Adaugat un player cu bluetooth+microfon+sd+aux  si difuzoare noi.

Un short shifter si o nuca rotunda.

O grila fata model Cross Sport sau ceva varianta fagure (am pe Legacy un model pe care nu il gasesc nici cum pt Forester).

Vopsit integral.

Jante OZ ULTRALEGGERA pe 17, probabil negre.


Daca puteti/stiti va rog sa imi faceti recomandari in legatura cu cele mentionate mai sus.

Merci!



Re: Forester 2.5 XT
« Reply #16 on: September 15, 2018, 11:54:42 AM »
Eu as fi curios de niste poze inainte/dupa reconditionare tapiserie/volan, cand va fi vremea ;)
Oricum, nu te inghesui sa pui poze cu a ta (nu ca n'am sti cum arata un SG XT, da tot sunt curiosi) :P

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #17 on: September 15, 2018, 12:09:49 PM »
Eu as fi curios de niste poze inainte/dupa reconditionare tapiserie/volan, cand va fi vremea ;)
Oricum, nu te inghesui sa pui poze cu a ta (nu ca n'am sti cum arata un SG XT, da tot sunt curiosi) :P

Bine bine... hai ca incep sa-i fac poze :))

O sa cer sa-mi trimita pozele dupa reconditionare piele si le postez.
Abia astept sa ma cheme dupa ce le ajung materialele (le comanda din Anglia).
Am vazut cateva masini de bisnitzari cu 400000 km, reconditionate la ei, ...aratau parca ar fi fost ale unui batranel :)))

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #18 on: September 15, 2018, 12:41:29 PM »


MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #19 on: September 15, 2018, 15:38:55 PM »
Frumos