Caracteristici planetara
Subaru club Romania

Caracteristici planetara

Caracteristici planetara
« on: December 17, 2018, 15:33:41 PM »
Va salut!Am o bătaie la planetare când virez volanul stânga/dreapta când încerc să mă pun in mișcare ( nu bate in mers). Una din ele a rămas fără vaselina la capul dinspre roata. Burduful nu pare a fi rupt.A fost pusă vaselina la un service și după vreo 1000 km toată vaselina a "zburat". Am găsit pe ebay planetare noi de la SKF ,modelul VKJC 7515" care ar fi compatibil cu al meu Legacy 2.0 165cp la 115 euro bucata. Aveți idee unde as putea găsi caracteristicile celor OEM pentru a face comparație ? Sau o recomandare de ceva aftermarket bun ?
« Last Edit: December 17, 2018, 15:36:28 PM by adytza05 »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Caracteristici planetara
« Reply #1 on: December 17, 2018, 18:59:45 PM »
Spre roata in Ro gasesti doar OEM. Si recomand doar OEM.
Desi e posibil sa incurc amintirile intre roata/cutie. Pretul ala e cam exagerat , dar cauta doar capetele. Si ca idee , la cutie de ex merg burdufe de Matiz. Serios...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Caracteristici planetara
« Reply #2 on: December 19, 2018, 09:28:12 AM »
Mulțumesc pentru răspuns! După multe căutări on line, am văzut că este recomandat, doar piese oem și nu aftermarket la planetară. Problema este că, pentru a schimba doar capul, nu am încredere în mecanicii de aici.Eu lucrez pe platforma pentru o firma de asigurări și în fiecare zi intru in contact cu toate service-urile din zona mea. Habar n-au pe ce lume trăiesc 90% din mecanici.Multi nici nu vor s-atinga mașina mea, darămite să-mi schimbe un cap de planetara. Prefer s-o schimb întreagă.Am vorbim cu colegul "WIM" și are el de vânzare 2 de la Legacy-ul lui diesel. Sper numai sa se potrivească, chiar dacă nu au același coduri oem ca cele recomandate ptr motorul meu benzină.