SUBARU Forester - cate de greu/usor este să vinzi o astfel de mașină?
Subaru club Romania

SUBARU Forester - cate de greu/usor este să vinzi o astfel de mașină?

geyer

Salut!

Nu stiu daca s-a mai deschis acest subiect pe forum, daca s-a deschis se poate muta sau se poate inchide.

Ma bate gāndul să achiziționeze in viitorul nu pre indepartat un Forester SH 2.0 benzina+GPL, dar sigur ca ma gandesc si la faptul că la un moment dat s-ar putea sa vreau sa il vand.

Acum, stiind ca romanii nostri stiu doar de marcile europene sigur ca imi pun această īntrebare.

Ce părere aveți de modul (viteza) de revanzare si valoarea lui?

O seara faina!

Multumesc!!

andea79

  • *
  • 4007
totul depinde de pretul de vanzare :)

geyer

totul depinde de pretul de vanzare :)

Asta era primul răspuns la care ma asteptam.
Discutam de un pret normal raportat la oferta din piața.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Așa și așa. Sunt unii care se feresc de GPL, alții care īl caută.
Da, se va vinde mai greu ca un Passat, asta fără dubii.
Plus, oamenii care cumpără fie se pricep, fie se pricep, deci un pic mai greu să ascunzi defecte.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Ma bate gāndul să achiziționeze in viitorul nu pre indepartat un Forester SH 2.0 benzina+GPL, dar sigur ca ma gandesc si la faptul că la un moment dat s-ar putea sa vreau sa il vand.

Cumpara cu incredere Forester caci este cel mai tranzactionabil model.

Foloseste-l pe drumuri neasfaltate, caci pentru asta este gandit, du-l la "doctor" periodic pentru constatari si reparatii iar cand ii va sosi vremea de vanzare il vei vinde negresit cu o suma corecta pentru varsta si starea tehnica a masinii.

Este reteta pe care o aplic din vremuri imemoriale si functioneaza.
SUCCES!

P.S.: prin vestul continentului, Forester-ul acomodeaza cu succes instalatii GPL insa in Romania s-ar putea ca din ratiuni obscure sa nu se instaleze doar ceea ce trebuie (si aici ma refer la instalatii dubioase, setari gresite etc.) sau proprietarii (si ei la fel de "incredere" ca si instaltiile anterior mentionate) sa arda niste etape in exploatarea civilizata/corecta a masinii.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

geyer

Eu am condus vreo 3 ani un SH 2.0 benzina dar m-a speriat consumul :))

Asa ca, cu GPL posibil sa fie mai economic :) ma gandesc. Ca masina mi-a plăcut, nu era pretențioasă deloc iar ca experiență,  intr-o iarna eram pe autostrada București-Pitești și ningea ca aproape nu se vedea nimic. Am mers cu ea, sigur ca aveam  cauciucuri de iarna,  iar la un moment dat i-am intalnit pe cei de la deszapezire. Asa am ajuns la destinație, dar masina s-a comportat foarte bine si exemplar in situatia data...eram singur pe autostrada.