Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
Subaru club Romania

Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #20 on: March 06, 2019, 22:12:42 PM »
@Heliotropus: Dacă n-ai fi condus Foresterul īnainte, ai fi īnceput relația cu Subaru luānd Outback-ul? Se poate spune că tu ești mai īnaintat īn proiect decāt mine, ai trecut prin niște etape.

Sincer, de la inceput m-a fascinat modelul Forester insa odata cu trecerea anilor se schimba prioritatile si tinzi spre confort in detrimentul sportivitatii, cel putin in cazul meu. Ca sa iti raspund direct la intrebare raspunsul ar fi NU, la treizeci si ceva de ani nu as fi optat pentru Outback.

Imi place modelul Outback, l-am condus pentru o scurta perioada de timp si am certitudinea ca este masina care ar raspunde perfect unei evaluari personale de moment daca ar disparea conceptul PHEV.

@Serban: este posibil ca modelul Ascent sa fie noul "flagship" al constelatiei insa nici macar in Japonia nu l-am vazut asa ca ma abtin de la comentarii desi tare m-as mai lafai in fotoliile sale  ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #21 on: March 06, 2019, 22:23:31 PM »
@ make the forum greatagain: să trăiască toți cei menționați, dar īn afara vieții politice. Un fel de să fie bine ca să nu fie rău.

@ Heliotropus: chiar m-am gāndit că e puțin probabil să-mi iau Forester după Outback. Invers e mai probabil.
« Last Edit: March 06, 2019, 22:24:02 PM by Keyser Soze »

marr

  • 2205
Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #22 on: March 07, 2019, 10:08:08 AM »
... e puțin probabil să-mi iau Forester după Outback. Invers e mai probabil.

Nu neaparat !
Eu dupa Forester, am luat XV.
Cum s-ar spune, am coborat o treapta.
Totul tine de evaluarea corecta a necesitatilor. Si, bineinteles, de preferinte.
Dupa cum spuneam mai devreme, am cochetat (mult) cu ideea unui Outback.
In final, am ajuns la concluzia ca spatiul urias pe care-l ofera ... mi-e inutil in 99% din timp.
As fi plimbat zilnic dupa mine, fara rost, un dulap gol fara a avea vreo utilitate.
Sistemele de siguranta active de pe Outback le-am regasit si pe XV, spatiul interior e departe de Outback dar mai mult decat suficient, pretul de achizitie si toate costurile ulterioare de intretinere si utilizare - evident mai mici. Bonus, mi-a si placut masina.
Ca atare, am ales ... ce se stie !
Si nu regret nici o secunda !

Ca atare, sfatul meu e sa-ti evaluezi cat mai corect necesitatile reale, sa calculezi ce si cat costa ... iar in final sa alegi ce-ti place si-n ce te simti TU cel mai bine !
Daca nu intorci capul zilnic sa-i mai arunci o privire dupa ce ai parcat si ai plecat de langa masina, ai ales masina gresita (chiar daca toate calculele-ti dau cu plus)  !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Keyser Soze

Re: Forester XT 2018 sau Forester 2019 sau Outback 2019 sau... ?
« Reply #23 on: March 07, 2019, 20:15:01 PM »
Marr, tu aveai experiența Subaru īnainte. Chiar poți să-ți dai mai bine seama ce necestăți ai, că ai repere mai concrete.

Legat de ultima ta remarcă, văd un XV parcată pe Nerva Traian, īn apropiere de o brutărie artizanală (Trip de Grain) și mă uit la ea de fiecare dată.