Verificare date Subaru Forester
Subaru club Romania

Verificare date Subaru Forester

Verificare date Subaru Forester
« on: April 01, 2019, 12:17:21 PM »
Salutare tuturor,

e prima mea postare pe forum, astfel că vă scriu câteva rânduri despre mine. Mi-am creat contul in decembrie 2018, de când am început căutarea unei mașini de familie pentru ieșiri de weekend și concedii. Am început căutarea mașinii după un set de criterii și cu un anumit buget în minte, opțiuni care mi s-au schimbat radical după ce am citit părerile și experiențele voastre. Mi-a făcut plăcere să citesc multe dintre postările voastre și am descoperit o comunitate ok cu membri pasionați de mașini, și în special de această marcă, deși eu nu am o pregătire tehnică. După lungi căutări, frământări și răzgândiri m-am decis să cumpăr un Subaru Forester, benzină, 1995 cmc, cutie automată, cu carte de întreținere, fără accident, kilometraj rezonabil, modelul fabricat începând cu 2014. Am găsit pe piața din Germania câteva mașini care mi se par în regulă. Înainte să plec după mașină cu cineva care se pricepe aș vrea să verific dacă nr de km  raportați pe site și în cartea tehnică sunt reali (sau aproximativ) și dacă mașina a avut ceva incidente (cred că doar cu condiția ca proprietarul să fi făcut reviziile și eventualele reparații la un service din rețeaua Subaru). Întrebarea mea este dacă pot să primesc aceste informații în mod oficial (nu cunosc pe nimeni la dealerul local) și dacă puteți să îmi dați ceva sfaturi sau ponturi la care să fiu atent. Ps: Locuiesc în Cluj-Napoca. Mulțumesc frumos !

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Verificare date Subaru Forester
« Reply #1 on: April 01, 2019, 12:23:13 PM »
Caz concret la mine: sunasem mai demult la AutoKino Brasov pentru informatii similare despre o masina de prin Belgia.
Raspuns: putem afla date despre masina doar daca a trecut pe la noi. Deci nu cred ca exista un sistem cu totul centralizat.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Verificare date Subaru Forester
« Reply #2 on: April 01, 2019, 12:25:01 PM »
Incepem cu dusul rece.

In Germania sunt mari sanse sa te pacalesti.
Cel care se pricepe la masini nu se pricepe la marca. Daca el iti ofera garantie pentru achitie merita sa incerci.

Cauta in tara o masina, discuta cu proprietarul sau cu reprezentantele si vei cumpara un lucru bun.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Verificare date Subaru Forester
« Reply #3 on: April 01, 2019, 12:33:25 PM »
Mulțumesc. Problema este că în țară nu sunt de vânzare multe mașini pe benzină, fabricate după 2014. Într-adevăr persoana cu care doresc să mă duc mi-a spus că nu a mai evaluat marca Subaru.

Sese

  • 468
Re: Verificare date Subaru Forester
« Reply #4 on: April 01, 2019, 12:44:54 PM »
Mulțumesc. Problema este că în țară nu sunt de vânzare multe mașini pe benzină, fabricate după 2014. Într-adevăr persoana cu care doresc să mă duc mi-a spus că nu a mai evaluat marca Subaru.

Salut,

Daca te intereseaza, am eu un Forester 2,0 benzina automat, masina sotiei mele.
E 2014, Sport, cam 68.000 km, argintiu, CVT.



joker

  • 187
  • Ai n-ai mingea, dai la poartă!
Re: Verificare date Subaru Forester
« Reply #5 on: April 02, 2019, 16:24:56 PM »
Caz concret la mine: sunasem mai demult la AutoKino Brasov pentru informatii similare despre o masina de prin Belgia.
Raspuns: putem afla date despre masina doar daca a trecut pe la noi. Deci nu cred ca exista un sistem cu totul centralizat.

Caz concret la mine: Am fost acum doua luni la SMT si SF'ului din '99 luat din jermania i-a gasi informatia precum in 2001 ar fi avut 25000 km si cam atat. Deci depinde ce sisteme de baze de date foloseste fiecare reprezentanta si cum sunt legate intre ele + daca omu si-a dus masina la reprezentanta sau service autorizat parteneriat etc. ...zic si eu.
« Last Edit: April 02, 2019, 16:54:12 PM by joker »
Subaru Forester SF 2l aspirat -1999