FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
Subaru club Romania

FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #20 on: June 12, 2019, 01:50:56 AM »
30k CAD sunt, cum a zis Mihai, 20k euro. E multa masina pentru banii aia.

Zici ca masina "veche" le'ai dat'o inapoi. Tu practic ai un fel de leasing operational? Platesti un avans, rate ptr o perioada determinata si la sfarsitul acelei perioade, poti returna masina sau o poti plati ptr a o pastra?

FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #21 on: June 12, 2019, 02:01:58 AM »
E leasing. Nu stiu daca operational sau nu,  noi aici nu folosim termenul acesta.
Masina  veche  era tot in leasing,  deci le-am returnat-o.
     Eu iau masina in leasing de la ei pe  4 ani,  si le platesc   ''chiria''   la fiecare  doua saptamani.   Nu platesc  avans. Nimic. Zero. Exista  optiunea aceasta ,  dar nu  e deloc avantajoasa..
La sfarsitul celor  4 ani  am optiunea  sa o cumpar la valoarea reziduala  care e stabilita  inca de la inceput  sau sa  le-o  dau inapoi.   Daca vreau  iau alta de la ei,  daca nu , nu.   Daca  negociezi la sange  poti obtine alta  masina   inainte de termenul  limita   al contractului de leasing,  plus  cauciucuri de iarna,  demaror la distanta,  optiuni,  etc. 
  Eu incep sa tatonez  terenul   cand ma apropiu   de 3 ani.  Deja e a doua masina pe care  o schimb imediat ce au trecut 3 ani.  Si data  viitoare o sa incerc sa o schimb dupa ce trec  doi ani.  Apoi un an,  apoi  zilnic,  ..................   ;D   ;D
« Last Edit: June 12, 2019, 02:03:17 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #22 on: June 12, 2019, 06:10:18 AM »
Adi. Tu esti consumator. Noi astia , pulimea suntem pasionati / nebuni / maniaci. Cum eu nu o sa pot sa inteleg de ce nu intelegi , nici tu nu o sa intelegi cum e asta cu pasiunea/nebunia/mania.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #23 on: June 12, 2019, 06:49:09 AM »
Si aia cu autolock doors o poti dezactiva sigur. Merge la Legy asta vechiu tocmai din 2007. Cauta prin meniu pe undeva , pe ceva ecran color pe acolo.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: FORESTER - Cioara
« Reply #24 on: June 12, 2019, 09:14:28 AM »
.......
Una peste alta, cu taxe, impozite, taxe ecolo, impozit la taxe  , masina costa putin peste 30.000 CAD.  Fara buy-back,  nu am avut ce sa dau in loc. Le-am dat inapoi  masina veche care  oricum era a lor .    :P
Cand le spun la unii sa isi    ''faca rate la unul nou''   e ptr  ca asa gandesc eu.
.......
Iar daca Foresterul meu ar costa de 4 ori mai scump,  .... nu stiu,  cred ca as emigra din nou.
.......

Si daca ar fi costat fix acest Forester 50.000CAD, l-ai fi luat?  :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

dmp

  • *
  • 195
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #25 on: June 12, 2019, 12:24:45 PM »
Sa o folosesti cu placere !
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

dan_b

  • 1233
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #26 on: June 12, 2019, 13:22:23 PM »
Sa va plimbati sanatosi! :)
E frumoasa masina, dar clar nu mai pare la fel de offroad ca versiunile anterioare, desi sunt sigur ca se descurca foarte bine.
Leasingul descris de tine e cel operational, exista si la noi, dar cum spune toata lumea, mult mai scump :)
Si pretul de achizitie in Canada e clar mai convenabil, eventual iti trimitem bani si ne iei si noua cate una? :D
Iti deschizi o firma de Subaruri pe Canada, pt colegii din Ro.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2202
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #27 on: June 12, 2019, 13:47:46 PM »
Da, seamana cu leasingul operational de la noi - cu diferenta ca (din cate stiu eu) la noi trebuie totusi si un avans.
Nu stiu daca-i neaparat mai scump decat leasing-ul financiar, dar in cazul celui de-al doilea nu ai restrictii legate de nr. de km/an, starea masinii la predare si - cel mai important - iti ramane masina la final.
La noi nu a prea prins leasingul operational deoarece, in 99,99 % din cazuri, noi vedem leasing-ul ca pe o achizitie in rate nu ca pe o inchiriere a unui utilaj de care avem nevoie la un moment dat.

Desi cred ca sistemul de lease de la canadieni (si americani) este chiar ce-i spune numele - o inchiriere !
Adi a avut fostul Forester inchiriat pentru 4 ani, la sfarsitul perioadei l-a returnat si a inchiriat altul.
Vechiul Forester, in mod cert, va fi la ranul lui inchiriat altui doritor ( la un pret mai mic) si tot asa pana ajunge la casat.
Un sistem asemanator de inchiriere este si in Danemarca, unde, datorita taxelor uriase de inmatriculare, multi oameni prefera sa inchirieze o masina pentru 1-2-3-4 ani, timp in care nu-si bat capul decat cu benzina, asigurarile si plata chiriei. Asa a facut si fiul meu - initial a vrut sa-si cumpere o masina pana l-a invatat un coleg danez cum e mai bine si mai ieftin sa rezolve problema locomotiei.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #28 on: June 12, 2019, 14:38:22 PM »
In Germania este exact la fel. Leasingul operational de la noi aici e Leasing... In Romania produsul inca nu se adreseaza persoanelor fizice . Ideea e ca majoritatea masinilor noi de peste 20000 Eur sunt in sistemul asta si cam toate alea peste 50. Ai un job, te duci fara avans si iei utilajul.

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #29 on: June 12, 2019, 23:12:19 PM »
Adi. Tu esti consumator. Noi astia , pulimea suntem pasionati / nebuni / maniaci. Cum eu nu o sa pot sa inteleg de ce nu intelegi , nici tu nu o sa intelegi cum e asta cu pasiunea/nebunia/mania.

Da, recunosc. eu sant consumator  de masini. Si mai stiu ca unii au cate o pasarica  la creier,  doar ca unii au cate un stol !   ;D

Si daca ar fi costat fix acest Forester 50.000CAD, l-ai fi luat?  :D

Cu 50.000 CAD  as fi luat o alta masina, nu acest Forester.  Puteam sa iau Ascentul,  ma incadram perfect.  Sau alta masina  de 50.000 CAD.

@ Merci  @dmp  &  @dan_b   :)

@marr  &  @Alex Damian  -  Da, leasingul e  o inchiriere.  Platesti o chirie  lunara si te bucuri de masina.  Unii concesionari  dau masina in leasing  pe 4-5  ani,   rareori  mai mult.  Am auzit  de unii care  dau pana la 7-8  ani  (Ford, Crysler,  GMC) . Daca ar fi sa  o cumpar  m-ar  costa  cam cu  40%/luna mai mult,  pe vreo   5-6  ani.   Ca taxe/impozite  nu e nici o diferenta  intre  o masina cumparata  sau una in leasing.  Doar asigurarea  e putin mai scumpa  in leasing  cu vreo   20 $/luna.

..........................................................
E frumoasa masina, dar clar nu mai pare la fel de offroad ca versiunile anterioare, desi sunt sigur ca se descurca foarte bine.
................................................................................

Nici cealalta nu era  de offroad, doar eu am fost mai masochist si  am totrurat-o pana au luat-o dracii.   Dar macar am vazut de ce e in  stare,  a demonstrat ca  e capabila  de mult mai mult decat de  crede.  Iar  CVT-ul  si X-Mode ul  au  aratat ca  isi merita  banii.
  Asta  noua  e si mai  handicapata  d.p.d.v.  offroad. Bumperele mari cat casa,  plasticuri  peste tot in jurul  ei numai bune  de rashpalit prin padure.  Cred ca o sa vada doar troiene de zapada  si in cel mai  dur caz  drumuri forestiere.  Pentru  offroad adevarat o sa imi iau un Frs  mai vechi  , ii  pun liftkit  si problem solved.

......................................................................................
Si pretul de achizitie in Canada e clar mai convenabil, eventual iti trimitem bani si ne iei si noua cate una? :D
Iti deschizi o firma de Subaruri pe Canada, pt colegii din Ro.

No problem.  Va dau numarul  contului.  Pregatiti  banii    ;D

Azi am mai facut cativa  km.  Pentru ca a fost  cuminte  i-am  cumparat  de la concesionar  covoras de cauciuc ptr.  portbagaj (109 $) . Cel vechi nu se  potriveste. Are alta  configuratie  si e mai mic.
   Alte constatari :   parca motorul e  un pic mai zgomotos,  sau poate e doar o parere. Ramane  de determinat  dupa ce imi scot ceara  din urechi.   Unitatea media  e mult mai buna si mai interesanta decat la cea veche. Incepem sa ne imprietenim.  Am  abonament  gratuit la Radio Satelit Sirius   ptr.  3 luni,  vreo 900  si ceva de posturi.   Dupa aceea pot sa imi prelungesc  daca platesc  25-30 $ USD/luna.  No thank's.  Poti sa bagi in memorie  18 posturi,  cealalta doar  6. Not big deal.   Cand conectezi telefonul  se incarca automat  contactele. la cealalta veche  trebuia sa fac asta manual, si in mod sistematic  dispareau  si  bineinteles atunci cand aveam mai multa nevoie sa sun pe cineva  lista era goala. Am constatat ca plasticele interioare ale usilor  sant mai mici.  Cred ca asa au castigat cativa  cm in plus ptr.  habitaclu.  Inainte in spatiile dedicate  din interiorul usilor puteam sa pun o sticla de Pepsi de 1 L.  si  alte acareturi  pe langa.  Acuma nu  mai incap.   Parasolarele  sant mai mici fata de celalat model. Nu ma deranjeaza. La cealalta veche  erau chiar stupid  de mari, ajungeau pana aproape de jumatatea parbrizului !  Are roata de rezerva  de-aia  schiloada,  nu  kit de reparatie  asa cum am auzit ca au modelele europene.  Imi plac oglinzile laterale astea mai mici.  La cea veche  erau asa de mari ca uneori imi ascundea pietonul cel nemernic care  trecea strada si  nu il vedeam din cauza ca oglinda il acoperea.
« Last Edit: January 17, 2020, 16:05:44 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #30 on: June 12, 2019, 23:43:55 PM »
Ptiu, da urāt e ... frumosul de el! Me gusta, chiar și cucuru' ăla!
Să-l conduci (și pe ăsta) cu plăcere și să ai parte doar de evenimente plăcute!
« Last Edit: June 12, 2019, 23:45:02 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

FORESTER 2,5 , 2019 - Cioara
« Reply #31 on: June 12, 2019, 23:53:53 PM »
 :D  :D
@Foreste  - Spasibo   :laugh:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #32 on: June 13, 2019, 09:18:07 AM »
...
Cu 50.000 CAD  as fi luat o alta masina, nu acest Forester.  Puteam sa iau Ascentul,  ma incadram perfect.  Sau alta masina  de 50.000 CAD.
...

Domnu', domnu', te fofilezi!  :D
Intrebarea nu era ce ti-ai lua cu 50k, ci daca ai fi luat Foresterul in cazul in care ar fi costat 50.000, iar Ascentul 70.000 sau ceva de genul.  ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #33 on: June 13, 2019, 09:44:43 AM »
  Pentru  offroad adevarat o sa imi iau un Frs  mai vechi  , ii  pun liftkit  si problem solved.


Hm...  :o
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #34 on: June 13, 2019, 10:29:12 AM »
Hm...  :o
isi ia fara wc-teu si ics-mod........

 
Quote
Asta  noua  e si mai  handicapata  d.p.d.v.  offroad.
;D ;D ;D :D :D :D >:D >:D >:D >:D........cu asta sper ca nu mai blamezi asa mult modelele vechi ;)

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #35 on: June 13, 2019, 22:00:48 PM »
Domnu', domnu', te fofilezi!  :D
Intrebarea nu era ce ti-ai lua cu 50k, ci daca ai fi luat Foresterul in cazul in care ar fi costat 50.000, iar Ascentul 70.000 sau ceva de genul.  ;D

Daca si cu parca,..... pe o barca ,,........  Nu stiu  ce as face daca ar fi altfel. Poate as lua, poate nu,  poate as lua altceva la banii astia,  Habar nu am.    ::)

isi ia fara wc-teu si ics-mod........
  ;D ;D ;D :D :D :D >:D >:D >:D >:D........cu asta sper ca nu mai blamezi asa mult modelele vechi ;)

Nu blamez deloc modelele vechi,  Am spus ca cele noi sant  mai performante mai ales datorita   noilor tehnologii.  Dar aici fiecare  cu parerea lui.
Ptr  offroad mi-as lua una   cu CVT si X-Mode,  dar astea  au aparut dupa 2014 ceea ce inseamna ca inca sant noi si scumpe iar eu nu sant milionar.  Si nu m-am damblagit cu capu'  ca sa dau peste  10.000 CAD  pentru o masina ca sa ies  de 4-5  ori pe an prin mocirle.

Alte impresii dupa  inca cativa  km  facuti ieri si azi.
CVTul  lucreaza mai fin, mai frumos,  mai rapid, Schimba foarte bine.  Marr  a explicat ieri   bine noutatile in privinta asta, nu ma mai repet.
Clapeta de la busonul de benzina se deschide apasand o data pe ea, se inchite apasand inca o data pe ea. Asa ca butonu'  de la pix. O data usile blocate din telecomanda  se blocheaza si clapeta si nu mai poate fi deschisa.  Cea veche avea o maneta   langa scaunul soferului  si deschidea clapeta  prin intermediul unui cablu. Not big deal,  dar clapeta de langa scaun se umplea de  nisip, noroi si sare  se murdarea ca naiba. Cand deschideai ca sa bagi benzina iti murdareai degetele.
Geamul soferului se dechide si daca motorul e oprit cu conditia ca cheia sa fie in contact.  La cea veche trebuia ca cheia sa fie in pozitia  Bord pom de iarna.
Raza de viraj e mai mica. ies mai usor din locul de parcare din garaj. Cu cea veche  ieseam la limita printre doi stalpi. Cu cioara  ies mai lejer.  Inca nu m-am obisnuit cu noul gabarit,  si cand parchez  de frica sa nu raschetez jentzile ma trezesc ca parchez  la o juma'  de metru de bordura.  Imi trece cu timpul.
Radioul functioneaza chiar si fara  cheie in contact. Se stinge doar dupa ce deschizi usa ca sa iesi afara.  la cealalta  cand scoteai cheia  se  inchidea radioul.
Ramele de la geamuri  sant mai inguste  decat la cea veche.   Sper ca in urmatorul cincinal  Subaru sa mai scoata un model fara  rame.
Fiind  inca in rodaj, merg bland cu ea. Nu fortez ca sa vad ce-i  poate motorul,  nu merg  cu S.  Dar chiar si asa se simte ca  e ceva mai puternic, cei 12 calutzi  de plus isi fac simtita prezenta. Motorul merge in RPM  putin mai joase la aceeasi viteza  fata de cealalta.
Directia e precisa si usoara,  nu e mare diferenta intre asta si cea veche.  Dar  e o mare diferenta intre  cele  dinainte. Imi amintesc ca cu Legacy-ul  su FRSul albastru  faceam muschi   de la volan dupa un drum  de cateva ore.
Sunetul de la semnalizator e diferit  de calalta. Suna ca la RR sau Bentley    ??? nu mai suna ca  Tac Tac  ca la releele de la Dacia. Avertizirul de la centura de siguranta neacrosata  si el suna diferit.  E o alarma electronica melodioasa, nu mai e  Bip Bip .  Daca pleci de pe loc si nu iti pui centura, incepe sa sune. Daca nici dupa  15 sec.  nu  acrosezi centura  intensitatea sunetului se dubleaza.
Zilele astea o sa imi instalez  beculet in torpedo.  Asta numai ca sa ii oftic pe  japonoi   ;D
« Last Edit: June 14, 2019, 03:06:28 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #36 on: June 14, 2019, 13:57:14 PM »
Zilele astea o sa imi instalez  beculet in torpedo....

bineinteles ca tot nu e bec acolo....

marr

  • 2202
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #37 on: June 14, 2019, 14:20:26 PM »
Dac-ar fi, noi ce-am mai cārcoti ??
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #38 on: June 14, 2019, 15:51:34 PM »
E simplu....de ce are...

marr

  • 2202
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #39 on: June 14, 2019, 17:37:48 PM »
Aia da !
Mi-am facut griji degeaba ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020