Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
Subaru club Romania

Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #420 on: February 20, 2013, 20:55:38 PM »
E rau sa fii bine sau bine sa fii rau cam asa este cu silenceru lui Mihaita.
De aici si cu exprimarea interesanta Serban :D

celalalt

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #421 on: February 20, 2013, 21:29:13 PM »
Adica...ce dumnezeu da o dreacu? Ma refeream la acest fapt....absconcs si besondrit... ;D

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #422 on: February 20, 2013, 21:55:03 PM »
 ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #423 on: February 25, 2013, 11:06:44 AM »
In weekend am alergat putin masina sa se dezmorteasca si sa vad cum se mai comporta dupa iarna asta. Am facut si un test comparativ cu un prieten cu un Ford Focus 1.6T 180 cp, echiparea sport, dar nu se pot compara masinile. Chiar si cu o suspensie varza cum am eu, sta in curbe masina ca trenul pe sine comparand cu focusul. 1.6-le e mort la cuplu, desi prinde viteza, e super moale totul si nu simti nimic in masina. Si dupa spusele proprietarului, daca dezactivezi torque vectoring masina o ia in balarii.. adica nu mai ia nici o curba.. merge doar drept. Asta ca o paranteza pentru cei care ar fi interesati de performantele acestei masini.

Masina fuge de rupe in continuare dar:

- Cred ca imi trebuie ceva bucse sau planetare fata fiindca vibreaza rotile la plecari mai tari si accelerat in curbe si franat de la viteza mare (or fi si rotile dezechilibrate). Parca si huruie in a 3-a cu acceleratia la podea si curba doar la dreapta
- Imi apare pe bord check engine, dar masina trage tare in continuare. Se intampla in treapta 1 cand sunt cu acceleratia la podea si trec de 5500. Codul erorii PO340 - Camshaft position sensor (circuit or sensor error - Bank 1) Imi trebuie cineva care sa se priceapa la electrica. Si care este. Am inteles ca sunt 2 senzori. Bank 1 e pe partea soferului sau a pasagerului? Nu stiu cum le-au gandit japonezii fiindca noi suntem pe alta parte decat ei si pe net cica e partea soferului... a soferului japonez sau..? :D
- In treapta a 3 doar cu acceleratia la podea, pe la 5000-5500 RPM imi da in nas puternic si eroarea P1245 Wastegate control solenoid valve malfunction (fail-safe)

Asa cum spunea si KET, nu am sa ascund problemele masinii in ideea ca poate o sa o vand si nu as vrea lumea sa vada ca au fost probleme. Nu, sunt probleme si vreau sa le rezolv, deci ajutor pe partea de erori ar fi bine venit. Pe partea de suspensie si planetare, bucsaraie ma descurc.

Drum bun si atentie la gropi, ca au aparut peste tot!



PS: Mentionez ca erorile au aparut doar acum iarna. P0340 mi-a aparut si iarna trecuta de 2 ori, dar asta vara am mers si in 7000 in treapta 1 si nu a mai aparut codul. Cum a dat frigul, cum iar a aparut. Si P1245 e nou nouta. Interesant e ca la Sibiu am mers doar pe benzina 98-99 si nu am avut probleme si acum am bagat Rompetrol 95 si parca au aparut toate. O fi doar coincidenta...
« Last Edit: February 25, 2013, 11:14:32 AM by MihaiFlorescu »

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #424 on: February 25, 2013, 12:06:22 PM »
am facut si eu un drive test cu Focus ecoboost de 1,6 180 cp, si intr-adevar e lesinata masina si la viraje are balans mare rau... deci numai sport nu e masina...

referitor la benzina pe care o bagi in Impreza, pot sa-ti spun ca eu pun in FXT numai de 95... si e ok... nu cred ca erorile au aparut in cazul de fata de la benzina... e coincidenta...

apreciem onestitatea ta...  ;) si eu incerc sa fiu cat mai deschis si transparent... asa ar trebui sa procedam toti...
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #425 on: February 25, 2013, 12:56:25 PM »
- Cred ca imi trebuie ceva bucse sau planetare fata fiindca vibreaza rotile la plecari mai tari si accelerat in curbe si franat de la viteza mare (or fi si rotile dezechilibrate). Parca si huruie in a 3-a cu acceleratia la podea si curba doar la dreapta

 8) ai amortizoarele duse ! schimba suspensia si nu o sa mai ai probleme !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #426 on: February 25, 2013, 13:38:58 PM »
...
 Interesant e ca la Sibiu am mers doar pe benzina 98-99 si nu am avut probleme si acum am bagat Rompetrol 95 si parca au aparut toate. O fi doar coincidenta...

Eu am patit-o de cateva ori cu benzina de la Rompetrol la mai multe masini.
Acum cativa ani eram foarte multumit de Alto insa in ultimul timp ma feresc de ei.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #427 on: February 25, 2013, 21:22:38 PM »

- In treapta a 3 doar cu acceleratia la podea, pe la 5000-5500 RPM imi da in nas puternic si eroarea P1245 Wastegate control solenoid valve malfunction (fail-safe)


S-a rezolvat. Era un furtun de vacuum iesit. Trebuie sa ii pun niste soricei ceva sa nu mai scape. ;D

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #428 on: February 25, 2013, 22:50:29 PM »
Nu stiu cat o sa tina cu panduiti, incearca coliere metalice.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #429 on: March 02, 2013, 14:38:44 PM »
Vorba lui KET, oficial a venit primavara, deci am trecut la cauciucurile de vara, echilibrat roti, spalat masina :)

Culmea e ca dupa spalatorie m-am dus la vulcanizare si cand au dat rotile jos aveam nisip de o palma pe basculele fata si pe peste tot. Ma intrebau baietii daca am facut off road :D Dar nu, doar am mers prin Bucuresti si la intalnirea de 3 ani.

Am fost la Premio Berceni. Montat+demontat roti, schimbat cauciucuri, spalat roti, echilibrat roti pe 17", total 110 lei. S-au miscat foarte repede. Erau 3 baieti care se ocupau in acelasi timp de masina si la sfarsit ii cautam sa le dau de un cico, nu ca la Autosoft din Baneasa unde se strang 2 pe langa tine si te urmaresc mai ceva ca umbra, poate poate pica ceva.
« Last Edit: March 02, 2013, 14:42:46 PM by MihaiFlorescu »

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #430 on: March 02, 2013, 15:20:12 PM »


Am fost la Premio Berceni. Montat+demontat roti, schimbat cauciucuri, spalat roti, echilibrat roti pe 17", total 110 lei. S-au miscat foarte repede.

Sa ma bucur ca in Bv preturile pentru 17" sunt de pe la 60lei?  :D

KET

  • 3921
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #431 on: March 02, 2013, 18:23:17 PM »
110 nu e mult. Mie mi-au luat 25 RON numai ca sa-mi faca presiunea. Deci la tine 110 RON , pentru tot ce ti-au facut, nu e mult deloc. mai ales daca s-au si miscat repede...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #432 on: March 28, 2013, 20:36:27 PM »


A ajuns kit-ul de role si curele de accesorii de la GFB. 830lei totul. 0.8kg tot pachetul ambalat intr-o cutie care nu apare in poze, deci rolele au in jur de 0.5kg, ceea ce inseamna mult mult mai putin decat stock. Se zice ca echivaleaza cu usurarea masinii cu aproximativ 45kg. Ceea ce este important, se reduc pierderile de putere si ajung mai multi caluti la roti.

Produsul pare de foarte buna calitate, imi place cum sunt lucrate, sunt incluse si instructiuni.

Revin cu feedback dupa montaj.
« Last Edit: March 28, 2013, 20:53:23 PM by MihaiFlorescu »

celalalt

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #433 on: March 28, 2013, 20:49:08 PM »
Vreau si euuuuuuu.....

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #434 on: March 28, 2013, 20:49:11 PM »
o.O  :o P'asta nu o mai stiam :))
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #435 on: March 28, 2013, 20:52:04 PM »
bv man bun upgrade
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

RACING CODE

  • 67
  • SUBARU EXPERT - chiptuning & dyno
    • www.racingcode.ro
Răspuns: Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #436 on: March 28, 2013, 21:15:27 PM »


A ajuns kit-ul de role si curele de accesorii de la GFB. 830lei totul. 0.8kg tot pachetul ambalat intr-o cutie care nu apare in poze, deci rolele au in jur de 0.5kg, ceea ce inseamna mult mult mai putin decat stock. Se zice ca echivaleaza cu usurarea masinii cu aproximativ 45kg. Ceea ce este important, se reduc pierderile de putere si ajung mai multi caluti la roti.

Produsul pare de foarte buna calitate, imi place cum sunt lucrate, sunt incluse si instructiuni.

Revin cu feedback dupa montaj.

Masa in miscare de rotatie ... foarte bine, cea mai grea din set este cea de la arbore.
La STI de obicei se schimba cea de la arbore pentru ca restul sunt deja usoare.
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast  = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap

KET

  • 3921
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #437 on: March 28, 2013, 21:18:56 PM »
Mda, nici eu nu stiam.
Bravo Mihai.
Uite asa face el treaba, in liniste.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #438 on: March 28, 2013, 21:55:07 PM »
merge pe burta mihaita :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #439 on: March 28, 2013, 23:21:37 PM »
GFB Performance fac piese de calitate, si au un renume f bun peste ocean... vine si bov ul meu in cateva zile  ;D
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R