Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
Subaru club Romania

Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #920 on: March 03, 2016, 12:19:26 PM »
Deci daca am ganduri de alta masina, va trebui sa ma pun pe strans bani, ca vanzarea break-ului iese din calcul.


Deja ma gandesc sa o depozitez frumos si sa ma orientez catre un alt daily driver

...nu o vinde...
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #921 on: March 03, 2016, 12:26:11 PM »
Nu stiu daca taxa te omoara asa de rau. E euro 3? Din calcule reiese ca ar fi cam 1300E...
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #922 on: March 03, 2016, 12:28:47 PM »
Pai nu o vand ca nu am cui si mai ales ca iar am adunat piese pentru ea de cateva sute de euro. Practic la 2-3 luni vede cate 500 euro intretinere si niciodata nu e gata.

Asa ca ma uit la alternative pentru zi de zi...  si nu-mi e rusine sa recunosc ca ma uit si la altceva decat Subaru.
« Last Edit: March 03, 2016, 12:30:34 PM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2351
  • +
Răspuns: Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #923 on: March 03, 2016, 12:43:23 PM »
Asa ca ma uit la alternative pentru zi de zi...  si nu-mi e rusine sa recunosc ca ma uit si la altceva decat Subaru.

Eu zic sa imprumuti o masina normala de la vreun cunoscut, sa mergi o saptamana cu ea si pe urma sa iei o decizie.
Vei vedea Impreza cu alti ochi.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #924 on: March 03, 2016, 12:44:23 PM »
Recomand Astra G 1.7 diesel kombi.se găsesc ieftin, se întrețin ieftin, consumă puțin, ai spațiu și rămân bani pentru Subaru!  :D

moguai

  • 2814
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #925 on: March 03, 2016, 12:50:09 PM »
daca as avea nevoie de un daily, mi as lua un sandero, eventual stepway. si probabil nou, sa nu mi bat capul prea tare cu intretinerea cativa ani.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #926 on: March 03, 2016, 12:51:48 PM »
Corect!dar sugerează și tu ceva ieftin....să rămână mălai pt subie!  ;D

KET

  • 3921
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #927 on: March 03, 2016, 12:55:19 PM »
Tatal meu are un Sandero Stepway. Nu mi-as lua asa ceva ca daily driver.
Lui Mihai ii va trece dorinta de a vinde WRX-ul. Atunci cand masina va fi gata din toate punctele de vedere.

moguai

  • 2814
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #928 on: March 03, 2016, 12:57:30 PM »
catalin, zi de zi prin traficul de bucuresti, bara la bara - crede ma ca ti doresti sa ai cea mai ieftina masina, eventual si cat mai mica si care sa si consume putin.
ai nevoie de ceva de care sa nu ti pese, in general. acum de ex e plin de gropane peste tot, care mai de care mai prietenoase :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

BOXER

  • *
  • 2351
  • +
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #929 on: March 03, 2016, 13:04:28 PM »
Masina perfecta pentru traficul din Bucuresti este Forester automat.
Stiu eu una buna, 13.000Euro. :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #930 on: March 03, 2016, 13:47:12 PM »
Da, cam asta e problema, traficul. Ieri am facut 20 minute din parcarea subterana pana in fata cladirii peste drum. Am stat la un singur semafor.
Mai departe a urmat un drum scurt (ca distanta) dar aglomerat si plin de gropi, petice de asfalt mai inalte decat restul drumului, linii de tramvai nereparate de multi ani, si nu mai spun de plecarile de pe loc cand nu dai drumu la ambreiaj ca deja se pune frana brusca din fata.

Cum spuneam, nu se va vinde WRX-ul. O sa il aduc la starea aia pe care mi-o imaginez eu, dar pentru a face asta trebuie sa incetez sa mai merg cu ea pentru ca ritmul stricaciunilor e mai rapid decat cel al reparatiilor.

Si mai e si faptul ca acum am inceput sa fac mai multi km si de multe ori ma grabesc si mai am si copilul cu mine, situatie in care incalzitul motorului 2-3 minute, montat silencer si racit motorul la destinatie nu mai fac casa buna cu graba si nevoia de confort.

PS: Chiar vorbeam cu Tom la intalnire ca eu si cu el am cam ramas singurii cu impreza turbo daily driver. Mai sunt cativa nebuni ca noi, nu suntem chiar singurii, dar majoritatea au ajuns la concluzia ca Subaru + Turbo + daily driver nu e ok.

PS2: Ce m-a mai tinut inca in schema e cate un "thumbs up" primit in trafic si cate un "Bravo" venit de la pietoni, dar cat sa mai tina si cu astea.
« Last Edit: March 03, 2016, 14:01:16 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #931 on: March 03, 2016, 14:03:53 PM »
Doar pentru naveta prin Bucuresti recomand Fiat 500 900 cmc turbo 86cp ;D Este destul de fasnet, consuma ok (nu sare de 7% taiat Bucuresti in doua la orele de varf), costuri de intretinere scazute, taxe aproape inexistente si este si destul de fiabil. Acum ca e considerat cam gaysh... fiecare cu mandria lui, mie-mi place sa-l conduc cu fiecare ocazie, utilizatorul de zi cu zi fiind o fata  :)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #932 on: March 03, 2016, 14:53:28 PM »
dar majoritatea au ajuns la concluzia ca Subaru + Turbo + daily driver nu e ok.
Subscriu la ideea de mai sus, mi se pare ca turbo e chinuita in traficu' din timpul saptamanii. Recomand ca masina de zi cu zi sa fie un SG  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

UXE

  • 1731
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #933 on: March 03, 2016, 15:05:39 PM »
Si SG-ul e turbo.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #934 on: March 03, 2016, 15:07:12 PM »
Mai sunt si eu, cu un wrx cocotat pe post daily drive. Nu sunt happy dar asta e, nici sa stea degeaba nu-mi place.  :D
Ce mi-a placut destul de mult pt oras, ar fi Ibiza FR 1.0 turbo, daca te obisnuiesti ca trabuie sa stai intr-o treapta mai jos decat cu subaru este ok  :)
Doar ca e scumpa de behai.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2351
  • +
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #935 on: March 03, 2016, 15:38:17 PM »
Cumpara-ti ascutitoare si da-mi Foresterul manual.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

UXE

  • 1731
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #936 on: March 03, 2016, 15:46:26 PM »
La ce-ti mai trebuie unul?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #937 on: March 03, 2016, 16:01:15 PM »
daca te obisnuiesti ca trabuie sa stai intr-o treapta mai jos decat cu subaru este ok  :)

WRX-ul are rapoartele mai lungi ca la forester. Merg doar cu 1 si 2, rar cu 3. Trebuie sa am macar 60km/h ca sa ii dau a 3-a. Schimb pe la 3200+. Daca motorul e sub 2000 rpm vibreaza masina tare din cauza tampoanelor de motor si de cutie mai dure decat standard. La fel si la plecarile de pe loc. Se adauga si evacuarea ce rezoneaza din pricina faptului ca este break si din podeaua portbagajului se  transmit undele direct spre plafonul comun cu habitaclul.

Unele masini chiar nu sunt facute pentru a merge zi de zi la birou prin oras. Imi mai povestea un prieten despre un coleg de-al lui care vine la birou cu un Mustang pentru ca asta a fost visul lui si acum se chinuie sa il parcheze de capota imensa si bombata peste care nu vede prea bine unde se termina masina.
« Last Edit: March 03, 2016, 16:08:11 PM by MihaiFlorescu »

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #938 on: March 03, 2016, 16:12:38 PM »
daca te obisnuiesti ca trabuie sa stai intr-o treapta mai jos decat cu subaru este ok  :)

WRX-ul are rapoartele mai lungi ca la forester. Merg doar cu 1 si 2, rar cu 3. Trebuie sa am macar 60km/h ca sa ii dau a 3-a. Schimb pe la 3200+. Daca motorul e sub 2000 rpm vibreaza masina tare din cauza tampoanelor de motor si de cutie mai dure decat standard. La fel si la plecarile de pe loc. Se adauga si evacuarea ce rezoneaza din pricina faptului ca este break si din podeaua portbagajului se  transmit undele direct spre plafonul comun cu habitaclul.

Unele masini chiar nu sunt facute pentru a merge zi de zi la birou prin oras. Imi mai povestea un prieten despre un coleg de-al lui care vine la birou cu un Mustang pentru ca asta a fost visul lui si acum se chinuie sa il parcheze de capota imensa si bombata de care nu vede prea mult in fata.

Daca WRX-ul are rapoartele mai lungi decat forester atunci inseamna ca sunt tot pe acolo, pentru ca foresterul are rotile cu doua marimi mai mari decat impreza (aceeasi generatie). Diferenta e ca eu pot sa merg lejer si cu 1000 de ture, avand si motor mai mare si totul stock in ceea ce priveste bucsaraie si tampoane. Evident evit sa accelerez cand merg in ture putine, sau accelerez lent, dar pentru mine chiar nu reprezinta o problema mersul in oras decat prin prisma uzurii masinii si a consumului, evident. Evacuare tot stock, am mai si zis ca vreau cat mai sleeper si mai silentioasa masina.  ;)
Din ce descrii tu intr-adevar, nu pare prea placut sa mergi cu wrx-u in oras.

Cumpara-ti ascutitoare si da-mi Foresterul manual.

Inca sunt in deplinatatea majoritatea facultatilor mintale...  :D :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #939 on: March 03, 2016, 16:47:41 PM »
consum de ej207 dd in bucuresti FTW :)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!