Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
Subaru club Romania

Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1200 on: June 20, 2017, 23:44:29 PM »
Pfff...multumesc...tocmai am primit o gramada de informatii pe care trebuie sa le diger :)

Suspensia de Sti imi place tare mult cum se simte. De asemenea imi place si garda la sol dar clar geometria e in balarii. Imi pare rau ca nu am apucat sa o masor inainte sa o demontez pentru vopsitorie....

Ideea e ca nu as vrea sa fac cheltuieli aiurea mai ales ca bugetul s-a subtiat. Am deja barele stabilizatoare originale fata/spate de pe Sti 2007 cu tot cu bucsi. Daca prin achizitionarea bratelor fata as putea sa le montez as impusca 2 iepuri o data. Acum intrebarea e: cum dau de Malakay :)
Daca schimb bratele (pun arb-urile de sti) si pastrez suspensia de sedan se mai diminueaza problemele?

Daca suplimentar pun si camber bolts oare ajung la un -1.5 fata si -1 spate cadere?

Pe langa astea ar mai exista si intrebarea/varianta 2: sa iau coilovere BC. Oare asta imi rezolva problemele de geometrie? As putea sa punsi bara stabilizatoare de Sti pe spate :)

Muttley

  • 4913
Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1201 on: June 21, 2017, 08:31:26 AM »
Repet: bara spate de STI sedan o poti pune si acum. Bara fata de STI sedan o poti pune doar cu bratele de sedan, doar ca, daca nu e de pe vreo versiune speciala, are tot 20mm ca actuala. Un subler face minuni.
Repet: cu brate fata de sedan si suspensie de sedan reproduci geometria de sedan, nominal -20' fata.
Pe spate, cu suspensia de sedan pe bratele de wagon, scazi de la nominal -1*20' pe la -40'.
Daca-ti asumi riscurile aferente, cu camber bolts la toate colturile probabil ca ajungi la valorile pe care le urmaresti.

Un lucru sa mai fie spus: standard, wagonul are ecartamentul fata mai mare cu 10mm decat pe spate. Cu brate de sedan, diferenta sare la 20mm.
WRX SW 2002

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1202 on: June 22, 2017, 18:02:42 PM »
Nu pot decat sa iti multumesc pentru informatii.

Clar sublerul este solutia dar acum am masina la vopsitorie....slefuiesc de zor baietii si nu pot sa o bag pe un elevator ca sa masor :(

Concluzia mea este:
1. bara spate de sedan clar va fi pusa cand intra la mecanica;
2. o sa ii fac o masuratoare pentru geometrie sa vad exact cum stau;
3. daca cineva este dispus sa imi faca o oferta pentru bratele fata de sedan sunt deschis la propuneri (nu prea stiu cum sa dau de Malakay...i-am dat un mesaj dar no answer :) );
4. camber bolts-urile vor ramane ca ultima varianta si oricum doar provizorie pana voi avea bani de coilovere si flanse reglabile (cred ca anul viitor);

Intre timp tot sunt in cautarea unei valve recirculante sa dau jos bov-ul atmosferic :)

Aaaaa...am dat si jantele de STI la reconditionat. Nu aratau foarte rau dar aveau o serie de depuneri care nu au iesit nici nu MA-FRA si nici cu Meguire's si am zis ca daca tot o vopsesc merita sa am si niste roti pe masura. Sper sa iasa culoarea cat mai apropiata de cea de fabrica dat fiind ca pe electrostatic am aflat ca nu exista exact codul acela :)

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1203 on: June 22, 2017, 18:15:46 PM »
0724940360 te am sunat si ieri dar nu ai rasp !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1204 on: July 03, 2017, 22:50:12 PM »
Salutare....am nevoie de ajutorul vostru. Astazi in timpul demontarii s-a spart geamul din stanga spate de pe caroserie....acel triunghi. Credeti ca am vreo sansa sa gasesc acest reper sh pentru wagon la cineva?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1205 on: July 04, 2017, 08:29:59 AM »
Era un break 2002 sau 2004 albastru la dezmembrari. Avea acel geam in poze. Eu intrebasem de oglinda dar cereau mult.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1206 on: July 04, 2017, 12:35:04 PM »
gasesti pe facebook sau olx este un tip cristi zaharia din petrosani  are ceva bugeye de dezmembrat si are si 2 break-uri
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1207 on: July 27, 2017, 23:37:17 PM »
Cum s-ar zice am dat din lac in put....

Trec printr-un moment in care ma intreb daca a fost o decizie inteligenta achizitia acestui Scooby dat fiind ca il am de 3 luni si am mers cu el 3 saptamani iar acum ma lovesc numai de probleme si nu sunt de ordin mecanic....

Ma cam termina vopsitoria...am demontat geamurile de pe caroserie ca sa descopar ca se gasesc doar pe origine si le-am comandat in consecinta. Evident ca au fost o gramada de bani si intre timp am comandat conform schitelor chederele de parbriz si luneta ca daca vopsesc masina macar sa fac o treaba buna. Problema este ca am descoperit ca acel cheder de luneta nu este cel de deasupra care se inchide cu caroseria ci este cel interior. stfel m-am cam procopsit cu nevoia unei lunete noi care nu vreti sa stiti cat costa. Desigur, mai exista si varianta achizitiei unui hayon cu luneta si sa le vopsesc....alti bani si alta distractie.

Mai este cineva care sa fi trecut prin aceasta distractie si sa fi gasit o solutie mai inteligenta si mai cost effective? Ma intreb daca nu cumva am exagerat eu cu perfectionismul si nu marita :)

Atasat si link-ul de dropbox cu pozele actualizate: https://www.dropbox.com/sh/btniosuw3th6h1a/AAA3CzqRoXCAFrdPCHYLNlyra?dl=0

Muttley

  • 4913
Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1208 on: July 27, 2017, 23:59:10 PM »
Ok, 5500 lei luneta. Dintr-un alt unghi, muncesti 2 luni din viata p-un salariu rezonabil ca s-o cumperi.
Mai, dar e imposibil sa n-o poti gasi AM. Adica grindina, chestii... E abject de scumpa pe original.
Si mai vezi ca-s 2 variante, una cu antena integrata, una fara. Poate cea fara, ce-ti trebuie tie, o fi mai ieftinake? :/
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1209 on: July 28, 2017, 10:26:05 AM »
Si mie mi se pare totusi ciudat sa nu se gaseasca luneta decat pe original. Este ea mai rara dar nici chiar asa. Astia cu parbrize ar trebui sa poata reproduce orice.

Oricum, e alta masina. O sa iasa misto. Sper sa te ajute colegii cu solutii pentru geamuri/chedere. Chiar nu mi-am imaginat ca este asa mare problema.

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1210 on: August 08, 2017, 11:54:57 AM »
Hai sa mai updatez si eu un pic statusul...am cam ajuns in punctul in care:
- vopsitoria este gata 100% si in ciuda costurilor pot spune ca a fost o alegere excelenta :)
- am cumparat geamurile laterale noi OE (cele de pe caroserie)...nu vreau sa imi aduc aminte costurile...
- luneta costa 25% din cat am dat pe masina asa ca am pus-o la loc pe cea de origine dar fara ornamentul acela vulcanizat....nu arata chiar asa de rau...o sa revin cu poze :)
- astazi merge la detailing deoarece interiorul este groaznic;
- vineri plec intr-un mic concediu cu ea la Brasov si cand ma intorc o sa se intoarca in service pentru mecanica (frane spate, poliuretan, bara stabilizatoare spate STI, up pipe, intercooler STI, flansa westgate, etc).

Sper ca am reusit sa atasez pozele...

http://imgur.com/BNrNemU
http://imgur.com/EsKXApP
http://imgur.com/xOVSqx6
« Last Edit: August 08, 2017, 11:58:04 AM by Dragos Aron »

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1211 on: August 08, 2017, 18:02:22 PM »
Arata foarte bine vopseaua! Acum avem pe forum doua bugeye wagon 02c  ;D
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1212 on: August 09, 2017, 18:34:22 PM »
Multumesc, si eu sunt tare incantat de cum a iesit :)

Acum este la LC Auto Detailing pentru curatare interior si curatare motor. Sper sa fie gata pana joi seara deoarece de vineri planuiesc sa plec cu ea in primul concediu impreuna :) Voi lua sotia si copilul si ne vom muta la Brasov pentru o saptamana.

Cateva poze de astazi:
http://imgur.com/RcZfHqc
http://imgur.com/NDhPkcP
http://imgur.com/mNbsncW

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1213 on: August 09, 2017, 18:39:45 PM »
Poate ne vedem la un suc prin Brasov  ;)
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1214 on: August 09, 2017, 21:44:42 PM »
Arata bine! Dar tot nu place hood scoop-ul. ;D NA! Parere personala...
Concediu placut!

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1215 on: August 10, 2017, 00:35:07 AM »
Poate ne vedem la un suc prin Brasov  ;)
4Roses?

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1216 on: August 10, 2017, 00:36:58 AM »
Arata bine! Dar tot nu place hood scoop-ul. ;D NA! Parere personala...
Concediu placut!
L-am vopsit si pe celalalt dar e dat imprumul la un prieten cu FOrester dupa care se intoarce pe WRX. O sa fac o proba dupa ce pun intercooler-ul de Sti sa vad care imi genereaza temperaturi mai joase si ala va ramane final.
Mie asta mi se pare interesant dar imi place mai mult cum vine pe capota cel original. Oricum, sunt in cautarea unuia de origine de Sti :)

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1217 on: August 10, 2017, 00:43:29 AM »
Sa nu uit....cumpar urmatoarele :)
- valva recirculanta OE sau BOV recirculant care se monteaza pe intercooler (vreau sa scap de atmosferic - il ofer la schimb pe o valva OE);
- oglinda stanga (varianta de volan stanga).

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1218 on: August 10, 2017, 08:30:23 AM »
am capota cu scoop de sti oem , faruri de prodrive pe stoc...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Re: Primul meu Subaru. Bugeye WRX wagon!
« Reply #1219 on: August 10, 2017, 13:08:37 PM »
Poate ne vedem la un suc prin Brasov  ;)
4Roses?

Daca e vorba de coaste, propun la Bradet, la o carciuma pe marginea barajului. Iti dau pm cu nr. de telefon  ;)
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon