Info. anunturi si sfaturi achizitie Subaru
Subaru club Romania

Info. anunturi si sfaturi achizitie Subaru

Re: Info. anunturi si sfaturi achizitie Subaru
« Reply #3880 on: August 30, 2019, 22:40:59 PM »
Se rezolva. Nu e ieftin dar merita.
Aia e...

FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Awd

« Reply #3881 on: August 30, 2019, 22:43:14 PM »
Puiu! Am cerut asa ceva deoarece proprietarul este nedumerit de cele mentionate de PTR, si imi cere print screen. Daca am cerut prea mult, si am gresit, scuze! Cat despre postarea lui cu anuntul, mi-a spus ca este incris pe forum, dar nu a scris momentan nimic.
« Last Edit: August 30, 2019, 23:17:20 PM by Awd »
Subaru Forester 2.0X, Skoda Octavia RS

Re: Salutari tuturor
« Reply #3882 on: August 31, 2019, 13:26:19 PM »
*intrebarea PE care.......
Ca e complement direct in acuzativ, nu banalitatea aia de subiect in nominativ.

Am intervenit doar din cauza ca m-am angajat drept vehement combatatant al analfabetismului universal, care conduce la decaderea societatii si asa betege, din care facem parte.

In rest las pe altii ^-^

Draga domnule Muttley,
apreciez foarte mult cum combati aceat "analfabetism universal" cat si cunostintele tale in ceea ce priveste gramatica limbii romane.
Parerea mea este ca in afara acestui lucru, alte calitati sunt mult mai importante pe aceasta lume: altruismul, cinstea, respectul fata de ceilalti.
Ceea ce transmitem celorlalti atunci cand se face o eroare din punctul meu de vedere trebuie sa fie cosntructiv, daca nu, se face doar oenttu a atrage atentia altor "combatanti" care lupta la fel ca si tine pentru o asa cauza. Din punctul meu de vedere "Combatanti" au fost bunicii si strabunicii nostri care si au jertfit viata pentru ca tu sa fii liber sa ti exprimi parerea.
 Despre mine nu cunosti nimic pentru a ma critica. Nu cunosti faltul ca acum 8 luni am avut parte de o operatie foarte grea pe creier care a durat 5 ore pe tru a mi scoate o tumoare cu diametrul de 30mm, nu stii ca exista si alti oameni de mare caracter care au suferit aceeasi operatie ca si mine si carora li se admit asemenea greseli "enorme", nu cunosti faptul ca respect si incerc sa ajut pe oricine imi cere acest lucru cu vorba sau cu fapta, nu cunosti nici ca in domeniul meu am nenumarate cursuri postuniversitare.
Din punctul meu de vedere sunt fericit de faptul ca traiesc si ca sunt sanatos, ca acum ma pot gandi la un copil impreuna cu sotia mea, si ca mi pot duce mai departe proiectele incepute.
Inchei prin a ti dori multa sanatate si daca mi lermiti un sfat, fii putin mai tolerant fata de cel de langa tine.

« Reply #3883 on: August 31, 2019, 13:28:07 PM »
S-au intercalat niste postari deoarece am mutat intrebarea legate de acel Legacy. Pe scurt, mi se pare mult.
Multumesc mult pentru sfat.

adinegru

• 1393
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT

« Reply #3885 on: September 06, 2019, 10:49:24 AM »
Știe cineva ceva de ăsta? https://www.olx.ro/oferta/vand-subaru-forester-xt-241cp-cvt-IDcCLXX.html#01dab04c9d

Primul lucru pe care l-as intreba ar fi daca a schimbat uleiul la CVT in cei 118.000 KM.
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

Xander

• 359
  • Forester
    • Forester '09
« Reply #3886 on: September 06, 2019, 11:34:31 AM »
@adinegru Pare ceva bun de Germania, mușcat cu pofta de cineva care încurca i cu xt. I-a pus și ulei dinala mai ieftin.
« Last Edit: September 06, 2019, 11:36:16 AM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.

PTR

• 472
« Reply #3888 on: September 16, 2019, 10:30:30 AM »
 As lua-o pe a2a :) , are parbriz schimbat cu original, un usor incident la bara spate cu schimb bara spate si armatura, ceva usor in fata...  Are schimbate bascule fata cu originale, flanse amortizor fata cu originale... posibil sa fie ceva probleme la tobele finale ... dar pare ok masina. Merita vazuta

dan_b

• 202
« Reply #3889 on: September 16, 2019, 11:12:12 AM »
Daca e ceva ce pot sa afirm cu siguranta - Subaru nu sunt masini ieftin de intretinut. Iar o masina intretinuta corect si complet, costa. Asadar, pret mic la un Subaru (iar alea sunt preturi din pragul de jos) inseamna posibile cheltuieli ulterioare.
Subaru Forester 2009, 2.0 benzina

marr

• *
  • 1440
« Reply #3890 on: September 16, 2019, 13:38:55 PM »
Si eu as fi inclinat tot spre Foresterul din al doilea anunt - pentru simlpul fapt ca nu are GPL !  ;D
Avand in vedere si cele spuse de colegul PTR ... pare-se ca, dintre cele doua, ala-i cel ce ar merita sa-i acorzi atentie.
Forester Boxer Diesel - MY2008
XV Boxer Diesel - MY2016
Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018

sfat achizitie forester
« Reply #3891 on: September 17, 2019, 09:22:46 AM »
Buna ziua subaristilor!
Ma declar intrus, deocamdata, in comunitatea voastra, dar trag speranta ca ma puteti ajuta sa aleg ce trebuie ca sa fiu un membru cu acte in regula pe forumul dumneavoastra.

Sa fie acesta primul nostru forester?

https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-benzina-2009-2-0-i-150-cp-euro-4-IDbxgNT.html#2ebe80fc71

Ma incanta faptul ca este unic proprietar, deci istoric cunoscut. Am verificat seria pe aplicatia RAR si pare in regula, insa mi-a pierit cumva din avant cand am aflat ca ar putea fi vanduta de un dealer auto (Aloauto).

Ma puteti ajuta pentru luarea unei decizii? De asemenea, contracost, poate cineva merge cu mine sa o vedem?

Cu respect,
Bogdan

Musiu

• 1009
Re: sfat achizitie forester
« Reply #3892 on: September 17, 2019, 09:28:34 AM »
Salut, s-a mai discutat fix despre masina asta intr-un topic asemanator acum cateva zile. Daca faci o cautare rapida vei gasi informatii utile si sfaturi care poate te vor convinge ca masina e cat de cat ok si merita vazuta si eventual testata la un dealer autorizat. Bafta!
2007 Forester 2.0
2003 Impreza WRX wagon

BOXER

• *
  • 1891
  • +
« Reply #3893 on: September 17, 2019, 10:24:05 AM »
@bogdandascalu87
Masinile ieftine merg cand sunt cumparate dar ulterior vei descoperi ca necesita investitii serioase care de multe ori depasesc suma platita initial.
Un AWD bine intretinut nu va fi niciodata vandut la sumele afisate in anunt.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
Forester 2.5XT

Subaru Da, Lego Nu.

marr

• *
  • 1440
« Reply #3894 on: September 17, 2019, 14:50:38 PM »
La sectiunea ”Targul Auto” s-a discutat despre masina in cauza - cum bine spunea Musiu !
Mai exact, aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,627.3880.html
La postul cu nr. 3888 gasesti detaliile oferite de catre colegul PTR cu ce si cum s-a facut la masina respectiva.
Concluzia e ca merita vazuta si testata.

Pretul este intr-adevar, este cumva la limita de jos, dar asta poate insemna si ca proprietarul are nevoie rapid de bani sau are deja alta masina si asta sta degeaba. La fel de bine, poate ascunde niste probleme costisitoare ...
XV Boxer Diesel - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018

« Reply #3895 on: September 18, 2019, 05:50:32 AM »
Salutare,
Am condus un Forester si mi a cam intrat in cap acum ca "am nevoie" de unul :)
Deci - caut un Forester, din a 2 a generatie, cat mai cinstit cu motor de 2.0. Imi place look ul de pre-facelift, dar se pare ca sunt Euro3. Cel mai tare ma atrag cele cu turbo, dar momentan nu sunt prea multe variante...

https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2-0-xt-4x4-automat-caz-gpl-IDcdDSe.html
https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2-0xt-turbo-4x4-IDcIug7.html
https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2-0xt-2003-IDbg2yP.html#2e02f5aac4

Acum nu stiu in ce masura ne va afecta (sau daca) vre o masura de la guvern-primarie cu privire la norma de poluare.
Asa ca as cauta si FL (este si mai nou).

https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Gy6zu.html#xtor=SEC-81
https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-IDcMD83.html#0515d86357
https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-IDcB7Ky.html#2e02f5aac4

Poate stie cineva ceva despre ele...
Multumesc
..si sper ca sa am jucarie de iarna cat mai repede

« Reply #3896 on: September 18, 2019, 12:15:51 PM »
Lamurire, self leveling exista doar la versiunea 2.0x?
Chiar daca dotarile sunt superioare la xs, versiunea aceasta vine cu self leveling, adica cost intretinere crescut si fiabilitate scazuta?
De asemenea, varianta x, franele pe spate sunt fara discuri?

Va multumesc!

« Reply #3897 on: September 18, 2019, 13:28:54 PM »
Va multumesc pentru raspunsuri. Maine va merge un cunoscut sa vada masina numarul 2 din lista mea. Am vrut sa programez o verificare la SMT dar din pacate prima data disponibila e 7 Octombrie.  Intrebare: aceasta varianta vine cu self leveling?

marr

• *
  • 1440
« Reply #3898 on: September 18, 2019, 13:42:23 PM »
Da !
Toate Forester-urile au SLS.
Dar - cel putin din poze - nu pare lasata de koor.
Oricum, exista variante de inlocuire daca-i cazul  - asta sa fie tot necazul !
XV Boxer Diesel - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018