Foreste - MY 2011
Subaru club Romania

Foreste - MY 2011

Foreste

• *
  • 1791
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Foreste - MY 2011
« Reply #580 on: June 20, 2019, 01:55:56 AM »
Daca aveai  Hill Holder  nu te mai chinuiai la urcare  la oprirea in panta.
[...]

Am! Nu m-am chinuit, a fost o adevarata placere.  O0
3k rpm, cu viteza constanta, fara balbaieli, am urcat dintr-o bucata, fara ezitari. Ar fi trebuit sa las in sonor si chiraielile copiilor entuziasmati de senzatii la ultima curba, dupa ce au vazut ca s-a terminat cu bine.

[...]
Daca aveai X-Mode  nu mai aveai bataie de cap cu  coborarea,  frana  singura si isi mentinea  automat viteza.
Si daca aveai  Eye Syght  nu te mai incomoda  doamna cu copilul.
 ;D  ;D  ;D
[...]

Nu am X-Mode si momentan nu simt nevoia. Trage "corect-corespunzator, cum ne place noua"!
Eye-Sight is for pussies. Doamna cu copilu' ma incomoda cu tot cu mama aisaitului! NU am incredere 100% in tehnologie!

Dar, ... ma bucur ca-ti place, ma bucur!!!  ;D

Pe principiul pepeni fffff dulci;

ffffff frumos peisajul, traseul, muzica, TOT!

Multumesc frumos pentru aprecieri. Stiu ca nu e cel mai reusit film, insa e tot ce am fost in stare pentru ziua cu pricina.

Heliotropus

• *
  • 2820
  • Do not be ignorant, choose science!
« Reply #581 on: June 20, 2019, 22:35:34 PM »
Daca aveai ...
Daca aveai ...
Si daca aveai ...

Numai carcotasi pe forumul acesta, ce oameni, ce invidie, ce refulari pot avea unii, altii... ;D

@Adi-cu canadiană nouă (poa' sa ningă, poa' sa plouă): eu am incercat sa abordez rampa cu dale avand cuplata doar puntea spate si n-am reusit (forta redusa si pneuri Simex). Apoi i-am rugat pe Catalin si Laurentiu sa mearga inaintea mea, am cuplat puntea fata (fara reductorul suplimentar spate si fara comanda "Low") si m-am simtit ca pe Rue Saint Antoine...
Acelasi drum l-am mai abordat in trecut si cu alte modele, printre care SH si SJ si au urcat/coborat ambele ca pe Avenue de l'Esplanade (caci de Calea Victoriei ori de Splaiul Unirii n-ai auzit tu... :D).
Cam atat!   
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Serb

• 414
  • Breathing for a living.
« Reply #582 on: August 26, 2019, 15:42:29 PM »
Intr-una din pozele cu masina(cam veche ce-i drept, din 2015), am vazut ca geamurile au deflectoare de vant(Heko cred).
Au fost vreodata probleme cu geamurile din cauza lor?
Intreb fiindca mai zice Sfantul Internet ca ar putea afecta macaraua geamului, din cauza ca acesta nu urca pana la capat.
For many men, the acquisition of wealth does not end their troubles, it only changes them.

Foreste

• *
  • 1791
    • Blogu' lu' Foreste
« Reply #583 on: September 06, 2019, 17:36:24 PM »
Da, am avut cateva momente (3-4 in 6 ani) cand nu se inchideau bine si reveneau automat la jumatate deschidere. Am impins mai bine agrafele de prindere si si-a revenit. Probabil ca in timp se modifica pozitia agrafelor si geamul nu ajunge la cursa completa.
Mai prost e ca acum daca as vrea sa renunt la deflectoare ar cam trebui sa schimb si garniturile.

Foreste

• *
  • 1791
    • Blogu' lu' Foreste
« Reply #584 on: October 18, 2019, 18:56:09 PM »
Ne pregatim de revizia de 130k.
Am facut niste calcule per total si pana in feb. 2019 masina asta a costat dupa cum urmeaza:

- 39.000 EUR achizitia + leasing / 5 ani
- cca. 7000 EUR consumabile, placute de frana si discuri, ambreiaj, anvelope si alte piese plus manopera (revizii + reparatii) adunate in perioada Feb. 2011 Feb. 2019 (97 luni)

media lunara la Feb. 2019, fara motorina  = cca. 480 EUR.
o medie a consumului de motorina =  cca. 8.6%, respectiv cca. 130 EUR / luna.