Subaru Videos
Subaru club Romania

Subaru Videos

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Subaru Videos
« Reply #840 on: September 03, 2018, 15:09:25 PM »
Ca tot fusesera niste discutii ca nu se descurca Forester pe anumite drumuri de costisa...
Colegii rusi ne contrazic si nici macar nu folosesc anvelope speciale.
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Videos
« Reply #841 on: September 03, 2018, 15:35:01 PM »
Doar ca toate modelele astea sunt JDM imports, SG-ul este 2.0 (EJ205) de 250 cai si posibil sa fie si diferente pe la transmisie. Nu vreau sa spun ca sigur sunt ca iar ma contrazic unii altii ca sunt toate la fel.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Videos
« Reply #842 on: September 06, 2018, 11:52:02 AM »
Nu e bun Outback, nu are unghiuri de atac si degajare bune, nu e de iesit cu Lorian & CO la padure...


marr

  • 2202
Re: Subaru Videos
« Reply #843 on: September 12, 2018, 08:05:58 AM »
Sunt curios ce înseamnă ”lifted” în cifre !
Oricum, impresionant modul în care s-a descurcat Outback-ul (aici are un mare ”+” și șoferul).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Subaru Videos
« Reply #844 on: September 12, 2018, 09:47:45 AM »
Din ceea ce am vazut am inteles urmatoarele:

1. Dotarea masinii cu pneuri tip "All Terrain" din segmentul mediu
2. Protejarea partilor sensibile cu scut metalic
3. Un echipaj auxiliar pentru pilotaj
4. Inaltarea masinii (cum a subliniat si Marr este interesant de aflat ce garda la sol a folosit)

Si ca sa fiu usor rautacios  >:D la iesirile nostre in teren accidentat am fost uimit (a se citi "umilit") de performantele OFF-ROAD reiesite din abilitatile medii de condus ale unui coleg impreuna cu masina sa Dacia Pick-Up (fabricatie 2001, motor 1.9 D) dotata cu pneuri dedicate (Ranger Insa), scut din tabla si amortizoare Bilstein.
La descrierea de mai sus mai adaugam doi instructori dispusi frontal si ventral fata de Dacia pentru a-l indruma pe tanarul coleg ce tip de manevra/directie sa aleaga pentru a iesi din situatie.

Revenind la subiect, daca Outback are acelasi sistem de transmisie ca si Forester sunt convins ca performantele sunt egale.

In Romania nu am vazut masini SUBARU transformate pentru abordari OFF-ROAD ca cele din America de Nord insa cred ca daca ar exista vreun proiect ne-am mandri cu totii de el.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Subaru Videos
« Reply #845 on: September 18, 2018, 16:01:30 PM »
Din ciclul "Hai !....macar o roata !"
(sper sa puteti viziona)

https://www.facebook.com/secretlabsociety/videos/1887403957984412/


burtal

  • 444
Re: Subaru Videos
« Reply #846 on: September 21, 2018, 11:06:38 AM »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Videos
« Reply #847 on: September 21, 2018, 14:50:24 PM »
Inspiratie pentru andea :)

« Last Edit: September 21, 2018, 14:57:18 PM by MihaiFlorescu »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Subaru Videos
« Reply #848 on: September 21, 2018, 15:43:35 PM »
it's cool but ..... nu chiar pe modelul meu de masina de familie de mers pe toate drumurile patriei :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru Videos
« Reply #849 on: September 24, 2018, 11:01:50 AM »
Inspiratie pentru muttley si toti tipicarii ce nu pot fi fericiti daca masina nu este absolut perfecta dupa standardele lor.


marr

  • 2202
Re: Subaru Videos
« Reply #850 on: September 24, 2018, 11:53:09 AM »
Faina treaba au facut !
Dar eu, la inceputul clipului, cand am vazut acel Baja, am sperat ca ala-i ”the rescue subject” !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru Videos
« Reply #851 on: September 24, 2018, 13:04:20 PM »
Subaru Brat era ala, a si zis, Baja e cu 4 usi
PS: Care vinde masina pe o sticla de de tuica? Poate fi si'n Vaslui  ::)
« Last Edit: September 24, 2018, 14:19:21 PM by andrei0241 »

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Subaru Videos
« Reply #852 on: September 30, 2018, 08:34:40 AM »
Cheală, zgomotoasă, puțin rulată, manuală. Cred că ăia 5 brăduleți de la retrovizoare atârnă greu.


marr

  • 2202
Re: Subaru Videos
« Reply #853 on: September 30, 2018, 10:19:58 AM »
E super fain un comentariu postat la filmuletul de mai sus:

SUBARU : face trecerea de la baiat la barbat, e ca atunci cand iti tai mustata prima data, faci barba sau vezi femeia cum ii cade camasa de noapte si se stinge lumina...

Asta ar putea sa devina motto-ul pasionatilor de Subaru !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru Videos
« Reply #854 on: September 30, 2018, 16:53:59 PM »
Stai sa treaca referndumul...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Subaru Videos
« Reply #855 on: October 02, 2018, 09:01:12 AM »

SUBARU : face trecerea de la baiat la barbat la gaylord,

Asta ar putea sa devina motto-ul pasionatilor de Subaru muscatorilor de perna !

Marca asta s-a consacrat pe sportivitate......nu mai exista nici un model(pe piata noastra cel putin) cu macar o tenta de sportivitate..............inteleg directia si o accept(nu am de ales),  daca se doreste supravietuirea nu au alta alegere, dar au eliminat tot ce inseamna traditie si istorie ......
noroc ca mai sunt cativa printre noi care mai tin in viata modelele care au facut aceasta marca

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Subaru Videos
« Reply #856 on: October 02, 2018, 10:17:19 AM »
Dragii de voi, cum va mai imbatati cu apa rece de izvor intr-o lume care se armonizeaza pe conceptul de eficienta si nicidecum al pasiunilor. Ca atare, pasionatii raman la valorile ce le-au consacrat o anumita parte din viata pe cand masa de utilizatori se supune tendintelor globale (sa va reamintesc ce inseamna conceptul de globalizare???).

Inca imi mai rasuna in memorie frazele auzite pe culoarele cladirilor SUBARU iar una dintre ele spunea ceva de genul:

Un autoturism SUBARU reprezinta o unealta nobila care deserveste oamenii permitandu-le sa faca mai mult decat si-au imaginat intrucat folosofia noastra este aceea de a contribui la mobilitatea, confortul si siguranta umana. - dupa cum vedeti nu se spune NIMIC despre adrenalina, competitie, agresivitate sportiva, dinamica etc.

Caut printre poze si urc citatul in varianta originala caci ceea ce am pus mai sus este o interpretare de-a mea.

In aceeasi ordine de idei, va rog sa analizati cazul SAAB si VOLVO. Cea din urma firma a trebuit sa isi gaseasca un investitor care sa ii asigure o injectie de capital in valoare de 1,8 miliarde EUR pentru a putea supravietui in industria auto.
Rezultatul s-a materializat printr-o noua linie de automobile in care nava amiral ramane S90 succedata de XC90 si V90 (ultimul as spune ca este cel mai reprezentativ model ca si versatilitate pentru marca suedeza insa este doar opinia mea).

SAAB nu si-a gasit un investitor intrucat nu a vrut sa renunte la conceptul sportiv iar acum nu prea am mai auzit de ei.

SUBARU este la rascruce de drumuri, in umila mea acceptiune, si daca nu se aliniaza politicii pe care constructorul Toyota a impus-o va trebui sa isi gaseasca, la fel ca si Volvo, un investitor strategic care sa isi asume mentinerea filosofiei sportive in detrimentul alinierii la noile cerinte globale.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

andea79

  • *
  • 4007
Re: Subaru Videos
« Reply #857 on: October 02, 2018, 10:38:26 AM »
mda, ca sa nu mai existe discutii  - ca tot timpul apare ciocnirea asta intre cele 2 categorii de membri - eu as imparti forumul in 2 sectiuni de baza mari si late: subarufunclub si subarufanclub :)

Re: Subaru Videos
« Reply #858 on: October 02, 2018, 11:00:03 AM »
SUBARU este la rascruce de drumuri, in umila mea acceptiune, si daca nu se aliniaza politicii pe care constructorul Toyota a impus-o va trebui sa isi gaseasca, la fel ca si Volvo, un investitor strategic care sa isi asume mentinerea filosofiei sportive in detrimentul alinierii la noile cerinte globale.

Toyota impune acest lucru in timp ce noua Supra este in dezvoltare ;)
Directia in care merge Subaru nu este gresita.....gresit este ca renunta partea sportiva a marcii.......motoarele sunt, sasiurile sunt, traditia este.....este chiar asa greu sa pastrezi macar 1 model sport?
Sunt oarecum ipocrit zicand aceste lucruri avand un SG aspirat......dar e mai sportiv ca un XV 2.0 CVT >:D

burtal

  • 444
Re: Subaru Videos
« Reply #859 on: October 02, 2018, 11:48:48 AM »
SAAB (la fel de incapatanani ca japonezi) nu s-a dus pentru ca nu voia sa renunte la sportivitate .... s-a dus pentru ca nu voiau sa renunte la siguranta si modificau mult prea mult masinile pe care le rebrenduiau ....asta ducea la costuri mult prea mari care in conjuctie cu vanzarile mici a dus la faliment

Model sport au ... Sti-ul si Brz ... dar sunt scumpe pentru un tanar care ar vrea sa devina clientu care ar vrea sa intre in familia subaru.
Solutia de compromis ar fi in vederea mea ,ca tot au global platform, sa coboare niste motoare care sa atraga si tineri catre modele.

Acu serios un tanar la 22-25 ani daca are de ales intre 2.0 aspirat si un 1.5 sau 1.6 turbo care face mai multi cai si care ii misca simturile un pic mai mult , cam ce crezi ca ar alege? (presupunanad ca ar fi la aceeasi bani ...) Ca poate nu are bani de STI si poate nici nu vrea o masina atat de sportiva cu care sa stea la stop 50% din timp

Toata lumea si Subaru se mandreste ca 90% din clienti raman fideli marcii (ca fel era si la SAAB ), daca e asa nu vad dece nu ar incerca sa atraga clienti de cat mai devreme posibil.


« Last Edit: October 02, 2018, 11:52:31 AM by burtal »