Importuri UK/Japonia/SUA
Subaru club Romania

Importuri UK/Japonia/SUA

Importuri UK/Japonia/SUA
« on: February 02, 2012, 17:03:14 PM »
Daca ai $$ si timp eu vreau sa plec in Anglia sa-mi iau un STI si eventual ce piese mai gasesc p'acolo (plec cu duba) daca esti interesat am un loc liber.
Salut, ce STI ai vrea sa-ti iei din Anglia? Il vrei pentru piese sau sa-l tii intreg? Conversie volan sau dreapta? :)) Intreb toate astea pentru ca si eu urmaresc sa fac manevra asta prin primavara si chiar as vrea sa stiu si parerea altuia care vrea sa faca asta, poate mie imi scapa ceva, o smecherie de care m-as putea lega...
 Stiu ca nu este normal sa scriu aici despre asta, si mai ales dupa atatea zile de la postu' tau, dar nu am gasit pe nicaieri un Thread cu "Discutii libere" unde as putea intreba, si sa deschid un nou thread pentru asta tot nu ar fi fost bine...
 Imi cer scuze pentru offtopic dar chiar  as avea nevoie de o parere in plus, ca oricum de intamplat se va intampla dar poate aflu ceva in plus care sa ma ajute :)

L.E. : Am gasit Thread-ul de discutii libere :)) Scuze, rog sa ma "mute" un moderator :)
 
« Last Edit: February 02, 2012, 17:08:01 PM by b-power »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #1 on: February 02, 2012, 17:24:11 PM »
Am mutat mesajul tau aici. In acest topic se poate discuta despre tot ce tine de importuri: legislatie, tehnica, vanzatori, tot ce trebuie sa stii daca vrei sa aduci o masina din afara si ce sa faci cu ea.

Spor la discutat... si fara off topic.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Rspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #2 on: February 02, 2012, 20:30:52 PM »
cand se pleaca si cat se sta ?
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #3 on: February 02, 2012, 21:38:26 PM »
 Cel mai rentabil pentru mine este sa ma duc cu avionul, neavand pe cineva care face Anglia cu care sa ma duc. Urmaresc masinile pe pistonheads.com si autotrader.co.uk de vreo 2 luni si se tot schimba, asta fiind un minus pentru ca nu poti pleca chitit pe o masina ca risti ca atunci cand ajungi acolo sa nu mai fie. Eu unul incerc sa localizez dealeri cu o oferta mai bogata si in jurul Londrei... Cel mai bine e sa ai pe cineva acolo si sa se mai uite/umble pentru tine...
 

bondo

Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #4 on: May 29, 2012, 16:13:29 PM »


Salutare,

Am si eu nevoie de ajutor cu informatii privind transportul (cu vaporul presupun) unui automobil din RO in SUA!

M-ar ajuta orice informatii pe care le cunoasteti.

Multumesc frumos!
bondo

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #5 on: May 29, 2012, 16:41:39 PM »
Cel mai bine cauta case de expeditii. Au toate contactele...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #6 on: March 17, 2015, 10:26:28 AM »
Ca sa nu mai fac un subiect nou, o sa scriu tot aici desi e vechi rau...


A comandat cineva piese prin transporturi-sua.ro fara sa ajunga la ei prin relatii sau sa ii stie prin diversi prieteni/cunoscuti? As vrea sa iau ceva cu ei, dar nu am mai luat pana acum, desi am auzit doua persoane care au luat, insa deja dadeau comenzi pe yahoo messenger ca se stiau...
« Last Edit: March 17, 2015, 10:28:54 AM by MihaiFlorescu »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #7 on: March 17, 2015, 11:00:08 AM »
piese n-am auzit sa comande pe transporturi-sua.ro insa colegi de-ai mei si-au comandat gratar american de curte, din acela imens, si-a venit in siguranta. Altii si-au comandat instrumente muzicale deci nu cred c-ar fi vreo problema cu piesele auto.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #8 on: March 30, 2015, 16:43:53 PM »
Eu am comandat acum 3 saptamani de pe jdmparts.com. Inca sunt optimisit avand in vedere ca la niste piese erau disponibile doar la comanda.
Revin cu update-uri :)

Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #9 on: March 30, 2015, 20:47:59 PM »
Am luat pentru Kinder,din US,de la un dealer Subaru o piesa (polita retractabila  pt portbagaj).Piesa a ajuns in 2saptamani,a mai stat o saptamana in vama din Romania.Tipul cu care pastrez legatura in US este un adevarat om de vanzari,foarte serios.Ei comercializeaza piese OEM pentru Subaru,dc aveti vreodata nevoie putem apela cu incredere la el.
Atentie la noile reguli ale Vamei Romania,au devenit mai atenti la regimul marfurilor  out EU.

L.E. : in trecut,am mai luat piese de la dealerul respectiv din US,preturi foarte ok,serios si serviabil.


Sent from my iPhone using Tapatalk

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #10 on: March 31, 2015, 10:01:40 AM »
Ideea e de transport pana la urma, ca piese ieftine OEM se pot comanda de pe multe site-uri. sherban, ce transport a ales persoana ta de contact?

Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #11 on: March 31, 2015, 11:02:04 AM »
Am ales de comun acord USPS mail,fiind cel mai ieftin,din cate retin a fost aprox 60usd.


Sent from my iPhone using Tapatalk

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #12 on: March 31, 2015, 11:13:47 AM »
Pai cam asta e problema. Mi se pare destul de mult. Cei de care ziceam eu mai sus am inteles ca iau standard un 30-33% cu tot cu taxe vamale si tot ce trebuie. Sau la obiecte mai mari se negociaza.

Ca eu am incercat de exemplu sa iau chedere pentru capota si costau 25$ iar transportul fara taxe 42$ cu USPS.

Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #13 on: March 31, 2015, 11:29:23 AM »
A, nu....la mine piesa era vreo 180-190usd,asa ca zic ca a fost cat de cat decent.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Răspuns: Importuri UK/Japonia/SUA
« Reply #14 on: March 31, 2015, 14:52:25 PM »
Nici Japonia nu-i mai aproape, pana la urma gandestete cati km face coletul si ce greutate are.
La mine la 3900 usd, 1100 usd transport.