Omologarea unui autovehicul destinat competitiilor auto!
Subaru club Romania

Omologarea unui autovehicul destinat competitiilor auto!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Omologarea unui autovehicul destinat competitiilor auto!
« on: February 07, 2012, 21:42:08 PM »
OUG privind taxa de poluare prevede explicit ca masinile destinate competitiilor sportive sunt scutite de plata taxei de poluare (fosta taxa de inmatriculare), deci nu conteaza nici anul nici norma Euro. Pentru a beneficia de scutire trebuie ca in cartea de identitate sa scrie ca masina este destinata competitiilor sportive. Asta o scriu cei de la RAR pe baza fisei de omologare FIA sau a omologarii individuale RAR pentru masinile de H (fara fisa FIA). Omologarea individuala la RAR costa undeva la 700 - 800 lei.
Din ce am mai gasit pe net o fisa de omologare costa in jur de 40 E !

Cine are mai multe detalii sa posteze... eu sunt interesat pt masina mea sa fac treaba asta mai cunosc 2-3 persoane care sunt interesate.. si  mai nou gc-ul albastru care l-am achizitionat scrie in cartea masini autovehicul destinat competitiilor auto dar in talon nu scrie o sa astept luna asta sa vad ce o se intample cand merg la r.a.r bucuresti cu masina ....
« Last Edit: February 07, 2012, 21:44:17 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: Omologarea unui autovehicul destinat competitiilor auto!
« Reply #1 on: February 13, 2012, 10:25:23 AM »
pentru a inscrie o masina complet de ca masina de competitie proprietarul trebuie sa aiba licenta de pilot iar masina trebuie sa aiba cuie capota, roll-cage, scaun omologat, centuri omologate, sistem extinctor si parca contact general pe langa fisa de omologare FIA specifica anului masinii pt ca difera de la an la an de exemplu pentru gdb-ul meu sunt 6 fise de omologare fiecare diferite lol....
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: Omologarea unui autovehicul destinat competitiilor auto!
« Reply #2 on: May 27, 2012, 22:27:59 PM »
Gasesc pe undeva fisa de omologare pentru un STI din 2007

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Omologarea unui autovehicul destinat competitiilor auto!
« Reply #3 on: May 28, 2012, 13:20:47 PM »
site-ul FIA, sau pe site-ul STI Group N Japan, dar daca ai un 2.5 nu vei gasi deoarece acelea nu au fost omologate
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!