X Games and Rallycross
Subaru club Romania

X Games and Rallycross

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
X Games and Rallycross
« on: February 12, 2012, 21:22:35 PM »
Ce ziceti de cursele de acest gen? Eu cred ca ar putea prinde si la noi mai ales ca avem atat de multe drumuri neasfaltate. Problema e ca nu prea se baga lumea la modificat masini in felul asta avand in vedere ca poti sa scapi bolidul in pomi sau poti sa distrugi o suspensie de mii de euro intr-o groapa/piatra.

Ce mi-ar placea sa fac si eu ca baiatul asta de mai jos... sa iau un jaf de camioneta cu remorca, sa imi urc subi-ul si sa ma duc in pustiu sa stric putin calmul atmosferic. :D



PS: Avantajul masinilor Subaru este ca sunt echipate cu tractiune integrala din fabrica. ce vedem noi la televizor, Ford, Citroen si altii prin WRC e de reclama. Nici Ford nu face Fiesta sau focus cu tractiune integrala si nici Citroen nu are treaba cu asa ceva.
« Last Edit: July 12, 2013, 16:21:08 PM by MihaiFlorescu »

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Rally X
« Reply #1 on: February 12, 2012, 22:25:23 PM »
asta e unul din avantaje cand traiesti intr-o tara civilizata....
cu siguranta avem drumuri muult mai misto decat ei , ne mai lipsesc banii si timpu liber , educatia si multe alte....
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Rally X
« Reply #2 on: February 13, 2012, 01:49:09 AM »
Astia au macadamul mai bun ca multe ” asfalte ” la noi!  :(
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Rally X
« Reply #3 on: February 13, 2012, 09:33:51 AM »
Hai sa ne concentram pe diferentele de pregatire a masinii intre competitiile pe asfalt si cele pe macadam. Asta cu Romania e de #%@% am vazut-o si prin alte topicuri si nu ma pasioneaza.

In afara de roti (jante + cauciucuri) si suspensie, ce diferente mari ar fi intre o masina pregatita pentru asfalt si una pe macadam?

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: Rally X
« Reply #4 on: February 13, 2012, 10:20:33 AM »
suspensie inaltata, compensatoarele inmuiate spre minim pe compresie, bari anti ruliu de serie, scut motor, scut diferential, praguri + wheel arches kevlar carbon pt baietii de la grupa N, in cazul subaru etrieri 16" si cam atat din ce imi vine in cap
ps baietii de la zipties motorsport parca au un thread misto pe nasioc cum trec de la raliu asfalt, macadam si in final la time attack :)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

draculasti

Răspuns: Rally X
« Reply #5 on: March 08, 2012, 23:52:23 PM »
Fain video! Imi place foarte mult ideea de RallyX ,poate mai mult decat AutoX ,dar aici in zona unde stau eu nu prea e popular ...se prea stie de ce.. ;).Deocamdata se pare ca e mai usor pt mine de a participa la evenim de AutoX ,bugetul e mult mai mic si conditiile mai usoare ,oricum masina mea nu e pregatita deocamdata pt RallyX.Intentionez sa achizitionez un model intre 95- 2000 ,Gc8 de preferinta ,cu care as dorii sa particip la ambele tipuri de evenimente.

draculasti

Răspuns: Rally X
« Reply #6 on: March 09, 2012, 01:19:35 AM »
...putin off topic..sorry
Stiam ca acasa se faceau ceva "curse " de indemanare ,gen autox.Mi-am amintit de un asemenea gen de activitate numit "Cupa Indragostitilor" ,unde a participat o persoana cunoscuta cu o masina pe care am detinut-o la un moment dat (Opelul GSI).Cred ca aceasta activitate s-a tinut sub "patronajul"ACR.
Poate chiar voi ,forumul ,sa incercati sa organizati un asemenea eveniment de Auto/Rally X.Cu siguranta nu va fi usor dar cu intelegere ,bunavointa , buna organizare ...etc. ,poate se pot pune bazele la ceva frumos.
Parerea mea e ca decat sa se faca "liniute" ,mai bine s-ar face un astfel de eveniment  ;)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Rally X
« Reply #7 on: April 06, 2012, 18:46:14 PM »
Cam asa ceva as vrea sa experimentez si eu, dar pe un traseu mai lung :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: X Games and Rallycross
« Reply #8 on: July 12, 2013, 16:21:29 PM »

draculasti

Răspuns: X Games and Rallycross
« Reply #9 on: July 13, 2013, 18:49:50 PM »
Fain eveniment! ;)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: X Games and Rallycross
« Reply #10 on: July 23, 2013, 17:57:06 PM »
Ca tot vorbeati de LSD :D