(Nu) Mi-am luat Subaru nou!
Subaru club Romania

(Nu) Mi-am luat Subaru nou!

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #20 on: March 01, 2012, 11:53:24 AM »
Eu am luat-o second pentru ca nu mai vroiam masina noua ( ma rog , nu mai vroiam rate/leasing/credit ) si vroiam iar un Subaru . Chiar daca il vroiam nou pe forestier ...e departe de bugetul meu , si cash si rate ...Asa ca , second sa fie .
Cand ma fac mare  ;D o sa mai bag in familie un Subi , doar ca turbo de data asta, asa sa fie 2 ,sa nu se plictiseasca nici ele si nici eu  ;D . Si va fi tot SH
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #21 on: March 06, 2012, 12:54:29 PM »
la mine a fost dragoste la prima cheie.....si am ales second ca mi-a convenit la bani ;D
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

draculasti

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #22 on: March 08, 2012, 07:19:19 AM »
Hmmm  ;) fain topic! Dupa ce am citit cam tot ce s-a scris m-am hotarat sa particip si eu .
In mare parte e dezvoltat in jurnalul meu de prezentare al masinii 07 Impreza WRX STI.La mine a fost o combinatie intre modelul SH (04-05 & 06-07) si PRETUL ,cam MARE pt mine  ,al unei masini noi.Tot timpul am fost atras de modelele GC /8 ,04-07 WRX STI ,(ma consider un fan WRC /rally) pe care numai SH le-asi fi putut lua.Chiar si SH ,nu aveam posibilitatea de a cumpara masina cash,asa ca am recurs la finantare.Rate ok ,usor de platit (oricum bag in stilul "Izaura" ;) :D,dar cu folos),si cu ideea de a termina finantarea la jumatate din termenul stabilit (6 ani).Subi-ul fiind din 07 cu 40K/mile ,am putut face o extindere a garantiei motorului si transmisiei pana la 100k/mile ,contra unei sume de $.
Pt mine a fost varianta aproape ideala(deoarece nu am putut gasii culoarea dorita WRBlue ;) )
Intradevar ,dupa cum spunea un coleg mai sus ,ar fi fost fain sa fi fost eu primul  ;),sa-i fi format eu "parfumul" in scaun... :D ;D,..dar e bine si asa.Pt mine a fost un vis de foarte multi ani ,devenit realitate!
Actualmente urmaresc piata pt a-mi cumpara un model SH mai vechi ,gen GC,Gc8,iar daca se va marii familia  ;) eu imi doresc (..ea nu.. ;) :D un Forester ,probabil tot SH tot din aceleasi considerente financiare.

clauedit

  • 294
  • impreza 06R
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #23 on: March 10, 2012, 22:27:26 PM »
Eu am luat-o de noua pentru ca am prins ultima impreza 1.5 2007 care a fost masina de showroom ca si exponat cu 20 km la bord si cu un pret cu 3500 euro mai putin. Si acum e bine, am 122000 km cu ea peste tot in tara, afara si zi de zi in oras.

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #24 on: March 11, 2012, 11:16:58 AM »
Si eu am luat-o de noua. Am "salivat" dupa ea cateva luni cand era prezenta doar la saloanele auto. Dupa aia a aparut si in Romania dar doar modelul diesel (sunt benzinar convins), asa ca am facut comanda si am avut noroc ca a fost gasita la un dealer din alta tara si a venit in 10 zile. Comanda in Japonia putea sa dureze si 6 luni.

Pateo

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #25 on: April 07, 2012, 16:49:37 PM »
De o saptamana am un Forester,  Boxer
Sunt in rodaj, EU cu EL / EL cu MINE :)
Sper sa nu sufere prea mult, "ambreiaj patinat"
Am mai avut o Dacia 1310, o Skoda Octavia (prima motorina) si o Toyota Corolla 1,6 benzina (e la vanzare)
Am deja 1300 km si sunt incantat

KET

  • 3921
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #26 on: April 18, 2012, 14:05:58 PM »
Eu am luat-o la mana a doua. Am vazut-o pe autovit si am urmarit-o o perioada destul de lunga. Nu-mi place modelul cu face-lift, cam asta ar fi motivul principal al alegerii. Plus ca modelul vechi, pe care il am eu, are motor de 3l, taxe mai mici in comparatie cu cel face-liftat, motor 3.6l. Si inca un motiv pentru a lua masina second: daca o iei noua blochezi o caruta de bani, dupa 2-3 ani te plictisesti de ea sau vrei altceva si pierzi intre 40 si 60% din valoarea ei initiala...

alias

  • 152
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #27 on: April 18, 2012, 14:54:11 PM »
Eu pot raspunde pozitiv la toate intrebarile. Serios. Cum votez ? :)
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #28 on: April 18, 2012, 14:57:15 PM »
Poti vota de mai multe ori. :)

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #29 on: April 28, 2013, 07:34:07 AM »
Schimbat Legacy-ul Wagon 2009  cu Forester 2013  , nou,  avea vreo 6  Km. la bord.  De ce ?? In primul rand datorita` garzii la sol inalte de care aveam nevoie  din cauza zapezilor si gheturilor cvasi-vesnice de aici si pentru ca`  aici timpul inseamna`  bani .  "Vechiul"  Legacy  avea deja peste 60k Km  iesise din majoritatea garantiilor date de producator, si  in caz de eventuale defectiuni sau probleme nu imi permiteam sa`  pierd timpul  cu reparatii, verificari , vizite si programari la service-uri, samd. Asa ca`  am decis ca` e mai bine sa` schimb un Suby cu alt Suby,  mai mare si mai nou. Si ,.... daca`  am putut,  de ce nu ??
Mi-a parut rau dupa`  vechiul legy,  dar ...asta e. A trebuit sa fac o alegere, si am facut-o. Acuma dupa`  aproape 6  luni pot spune ca`  am cateva regrete, dar ce sa-i faci ? Nu le putem avea pe toate.  Sant foarte multumit de Foresterul actual,  cu doar cateva  exceptii (mai mici sau mai mari) :
Minusuri:
- insonorizarea muuult mai slaba`,
- calitatea materialelor interioare mai slaba` (plasticaraiele si textilele)
- mai instabila`  (e si normal,  e mai inalta`)
- consumul mai mare cam cu 2-3 l/100
- sistemul de sunet net inferior
- Bluetooth-ul slabut
Plusuri:
- garda la sol (ma ajuta enorm iarna)
- schimbul de ulei se face la 10k  (nu la 6k ca si la Legacy)
- mai inalta (=vizibilitate mai buna`)
- mai usoara`  cu 450 kg = e mai vanoasa`  la demaraje
.................... si cam atat, nu imi mai amintesc  altele.
« Last Edit: April 28, 2013, 07:49:38 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !