(Nu) Mi-am luat Subaru nou!
Subaru club Romania

(Nu) Mi-am luat Subaru nou!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
(Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« on: February 29, 2012, 10:14:18 AM »
Subaru e o marca cu modele scumpe! Asta o stim cu totii. V-ati luat masina de noua?
Daca da, de ce?
Daca nu, de ce?

(Mihai, cum pun un poll?)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #1 on: February 29, 2012, 10:16:24 AM »
In dreapta jos ai o bara cu butoane. In mijloc e unul "Sondaj nou".

Bun subiect. O sa imi fac timp sa scriu si eu. :)

celalalt

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #2 on: February 29, 2012, 11:14:03 AM »
Pai...primul subaru a fost batrana impreza,care a facut poc pe la Putna.Acest fapt m-a enervat si m-am dus la SMT,mi-am luat maioul si papucii aia buni si am zis ca vreau si eu una daia.Cu greu m-au convins sa iau forester,pt ca nu mai aveau impreza.Se schimba modelul.Acum ca s-a termenat leasingul la Forester,m-am ambitionat sa o fac si pe batrana doamna asa cum trebuie.Rationamentul?Daca bag 500 de eypo pe luna in ea,in cateva luni o fac asa cum vreau eu.Ceea ce am si facut.
Concluzie...oricum o dai tot iese bine.Acum ca au mai scazut preturile la masinile sh,poti gasi ceva bun la bani buni.Dealerii au preturi mari pt ca au regie scumpa.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #3 on: February 29, 2012, 14:49:06 PM »
Ok, in primul rand NU mi-am luat Subaru nou.

Am avut masina noua, in leasing, primul proprietar, am platit in final cu 50% mai mult decat valora masina dupa 4 ani. Sa zicem ca am scutit ceva TVA, dar la revanzare am dat masina cu un sfert din totalul platit + am platit si TVA + CASCO obligatoriu si RCA ambele pe firma sunt cu 50% mai scumpe decat pe persoana fizica. Deci, oricum o dadeam pierdeam. Garantie ca sa am ma duceam in service si fara 4-5 milioane la un motor de 1.3 benzina nu scapam, pe cand la subaru (in regie proprie) ma costa 3-4 milioane schimbul de ulei si filtre aer/benzina/polen cu ulei de calitate.

In final am vandut un ford fiesta din 2005 cu 65k km cu 4500 euro in Decembrie 2010 si am cumparat un impreza din 2001 cu 165k km la 6550 euro. Nu imi pare rau nici o secunda ca am facut asta. Pe fiesta am platit in final cam 16700 euro din cauza dobanzilor. Dupa ce am scazut TVA-ul dedus am constatat ca in final am dat cam 15200. La banii astia se gasesc STi-uri cu putini km acum. Pentru cei care zic ca nu mai sunt aceleasi vremuri, atunci se gaseau golf 4, mazda 3, honda civic, seat leon second hand la preturi foarte bune si nu s-ar fi comparat cu fiesta.

Concluzia e ca la bani mult mai putini poti avea o masina care sa iti aduca satisfactii mai mari. La revanzare pierzi mai putin si costurile de intretinere sunt mai mici daca nu te duci la reprezentanta.

Era o vorba cu sa fii primul care da vanturi in scaunul soferului si era argumentul meu preferat pentru care alegeam masinile noi... eh stiti ce.. de diferenta de bani iti schimbi tot interiorul in ce alcantara vrea fundul tau fin si ii dai si o vopsea pe afara si mai bibilesti si suspensiile. Si asa ai scapat si de mirosuri neplacute si alte superstitii. :) ... iar pretul total tot va fi mai mic decat pretul de nou pentru o masina dintr-o clasa sau doua mai jos si la o echipare de baza.

Eu am adus Subaru acum la aproximativ 9500 euro pret de achizitie +  imbunatatiri/reparatii/revizii dupa 1 an si am dat banii pe multe prostii de care nu aveam nevoie. Cu toate astea, tot sunt departe de ce mi-as putea lua nou cu banii astia.

Nu o sa imi mai iau niciodata masina noua.. doar sa nu am ce face cu banii...
« Last Edit: February 29, 2012, 14:51:46 PM by MihaiFlorescu »

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #4 on: February 29, 2012, 15:01:33 PM »
eu mi l-am luat de nou pentru ca pe atunci nu gaseam modelul sh
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Fab

  • 794
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #5 on: February 29, 2012, 15:04:19 PM »
Eu pot sa spun ca am avut noroc ca sunt posesor de Subaru in acest moment.
Aveam ~5000 EUR sa iau o masina si dupa cateva saptamani ma decisesem asupra unei Toyota Corolla modelul anterior. Insa am vazut un anunt la Impreza pe care o am acum. Omul cerea 13k banul jos sau 5k avans si preluarea leasing-ului. Dupa ceva discutii am ajuns la 4700 EUR avans si am batut palma. Dar nu asta m-a incantat cel mai mult, ci faptul ca rata este de 126 EUR pe luna si CASCO 62 EUR, dar mai ales faptul ca urma sa am un SUBARU. Sa nu mai zic ca am preluat leasing-ul pe firma si scap de TVA. ;D
Am uitat sa mentionez ca leasing-ul se intinde pe o perioada de 3 ani si umpic.

L.E.: Nu am mai spus ca masina am luat-o la 45k km si 3 ani fara 3-4 luni. Am fost si sunt foarte incantat de alegerea facuta.
« Last Edit: February 29, 2012, 15:58:15 PM by Fab »

celalalt

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #6 on: February 29, 2012, 15:17:54 PM »
Ma,asta cu tva-ul pe mine nu prea ma patrunde.Eu ma uit pe loc la cati bani scot din buzunar.Ca se deduce el in timp...bla bla...Nu m-am gandit ca deduc TVA ci ca imi iau o masina noua.Nu regret nici masina noua pe care slava Domnului am platit-o fara probleme in 4 ani(si la care dobanda a fost de aprox. 4000 de eypo) nici masina veche pe care am facut-o cu totul altceva decat era.Imi place sa cred ca daca imi permit ceva o fac si daca nu fac un efort.Nu poti,dupa parerea mea,sa traiesti fara sa iti faci pofte si placeri.Viata trece repede si dupa aceea te trezesti ca regreti ca nu ai facut nus ce.... ;)

Fab

  • 794
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #7 on: February 29, 2012, 15:28:31 PM »
Pai, de exemplu, in cazul meu TVA-ul pe aia 3 ani face exact cat valoarea reziduala. Platesc ratele integrale, iar la sfarsit sunt scutit de ~1800 EUR care se recupereaza din TVA.
Oricum, ceva ma face sa cred ca o sa platesc masina cu ceva timp inainte ca cei 3 ani ramasi din leasing sa treaca.
« Last Edit: February 29, 2012, 15:30:08 PM by Fab »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #8 on: February 29, 2012, 15:32:36 PM »
@ theotherone: true!

ontopic: Foreste a ramas pe lista scurta impreuna cu un RAV4 si Mazda CX7, dar, dupa cum a oftat cu profunda dezamagire don'soara Silvia Manole de la Mazda, oricum calculam, tot Boxer Diesel + AWD iesea combinatia castigatoare. Alegerea finala a fost cand ne-am urcat 2 x 120kg unu in fata si celalalt in spatele lui: masina ESTE incapatoare.

Pe scurt, auzisem de bine de motorul diesel si ma gandeam ca versiunea actualizata (2011) ar fi alegerea mai buna. 147CP, 350NM, AWD la un consum sub 10% in oras si sub 7% afara ... c'mon, era de vis!
Asa cum zice cineva mai sus, la momentul ala, modelul asta nu se vindea inca SH :). Practic abia aparuse, am luat una din primele masini cu facelift intrate in Ro.

Pretul l-am negociat foarte greu cu cei de la SMT, la care am si renuntat, si FOARTE LEJER cu cei de la AUTO KINO, de la care am si luat masina in final.
(Intre timp, tipul de la SMT se pare ca nu mai lucreaza acolo, la vanzari. Nu am mai vazut vanzator sa ia lucrurile asa de personal ca el.)
Rata mi-am asumat-o, insa CASCO e mult la 160 EUR (voiam mortis Alliantz). Practic, CASCO pe 5 ani costa 9600 EUR. Mult al draq. Avantaje ar fi ca Alliantz sunt recunoscuti pentru operativitate, iar devalorizarea pe hartie a masinii este mai mica decat in realitate.

Momentan, la un an de la achizitie, ma uit asa, cu coada ochiului la un Subaru SH (Forester sau chiar si Impreza) sa inlocuiesc deja batranul MCV (2007).
« Last Edit: February 29, 2012, 15:50:54 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #9 on: February 29, 2012, 15:47:27 PM »
Mi-am luat masina noua , pentru ca .... atunci cind m-am uitat dupa 2-nd hand nu prea erau Subaru la vinzare .
Cind m-am hotarit ca vreau Subaru Forester , adica acu vreo 7 ani , nu era model pe Diesel , dar pina mi-am convins si jumatatea s-au gindit japonezii sa scoata si pe motorina si sa si upgradeze sau facelifteze noul Forester.
Asa ca a doua zi dupa ce am ajuns in tara, m-am infiintat la SMT , la firma de leasing si trebuia sa o iau intr-o saptamina.Dar pentru ca leasingul astepta nu stiu ce norme de la BNR care nu mai veneau , m-am plictisit si am apelat la credit auto la Garanti .Asta era intr-o marti , joi pe la 23:50 (Incredibil dar adevarat...)m-au anuntat ca mi-au aprobat creditul , vineri s-a facut viramentul si m-am dus calare peste ei cu dovada si am si luat-o.
De ce noua ? Pai  pentru ca nu era modelul pe piata, are garantie, si pentru ca nu-mi plac surprizele proaste pe care le poti avea...
Forester Diesel 2010

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #10 on: February 29, 2012, 18:12:51 PM »
Am luat masina noua, pentru ca vreau sa ma bucur de ea vreo 10 ani, nu sa o vand dupa 2-3. Garantia a fost importanta, intrucat masina este destul de scumpa...aprox 30k. Am folosit garantia pentru niste bucse si pentru un amortizor spate care slabise putin. Casco nu am facut decat in primul an ca deh, sa ma obisnuiesc cu ea si sa nu fac gaura in buget. Dupa aia , nimic, oricum o tin in garaj.
Pretul l-am negociat cu toti dealerii din Ardeal si cea mai buna oferta mi-au facut-o timisorenii, in plus am luat-o cand euro-ul era jos la 3.7 in sept 2008. Deci din devalorizarea masinii scad vreo 15-20% diferenta de curs.
In rest am mers oriunde cu ea, am carat multe, fara defectiuni si sper sa nici nu am pe viitor.
Forester my09 4Q

flexybill

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #11 on: February 29, 2012, 18:22:16 PM »
SH.
Am avut si masini noi, in leasing sau cu banul jos, dar si masini SH.
Problema cu varianta NOUA e ca pierzi 20-25% din valoarea ei de cum iesi pe usa dealerr-ului. In plus, daca e in leasing, esti obligat sa ai CASCO (pe care uneori il platesti degeaba, alteori il folosesti macar la sfarsit...)
Pe langa asta, sunt de parere ca nu mai e cazul sa iei o masina pe viata (cum se facea pe vremea stim noi cui)... E drept ca poti avea si ghinioane, dar daca o alegi cu grija, masina SH te poate duce destul cat sa-si scoata banii investiti mai mult decat cea noua.
Singurul avantaj la masina noua este garantia.
parerea mea :)

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #12 on: February 29, 2012, 18:31:28 PM »
in 2007 cand am cumparat masina am avut posibilitatea sa imi iau STI nou  cu conditia sa nu imi mai cumpar alta motocicleta.. Am preferat second hand pentru ca imi place foarte mult modelu vechi GC din pacate  nu am gasit la vremea aceea un wrx si am cumparat 1.8 si am facut swap ... nu am regretat niciodata alegerea facuta + ca am foarte multe amintiri placute cu masina !
La masina/motocicleta nou daca nu am banii cash nu cred ca mai sunt tentat sa cumpar pt ca ajungi sa platesti dublu cu leasingul sau creditul plus ca se devalorizeaza cel mai mult in primii 2 ani ...
« Last Edit: February 29, 2012, 18:33:34 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #13 on: February 29, 2012, 20:48:57 PM »
In noiembrie 2009 mi-am luat Legacy Wagon nou,  obligat-fortat deoarece vechea masina`  dadea coltu` .
De ce Subaru ?  Deoarece imi doream Subaru,  asa ca noi toti de pe acest forum.
De ce nou  ?      Deoarece am vrut sa evit problemele date de un s.h. , deoarece aici nu ai voie sa` iti repari masina in drum (daca` te lasa`) si nu am sculele si utilajele necesare reparatiilor si intretinerii periodice, deoarece mi-am propus sa` o tin  8-10  ani, deoarece in Romania am avut numai s.h.  si m-am saturat sa repar iarna/vara masina cand nu aveam chef sau cand ma` grabeam, deoarece conditiile de cumparare sau leasing aici sant f.  bune si accesibile amarastenilor ca mine, deoarece are o valoare mare la re-vanzare, si deoarece  am putut .
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #14 on: February 29, 2012, 21:59:05 PM »
[...] si deoarece  am putut .
Asta cu pututu', atata timp cat nu tine strict de miros, e cea mai convingatoare. :)


Legat de pretul de achizitie pe firma, hai sa facem un calcul ipotetic:

TVA din pretul final al masinii este undeva la 6400 EUR.
Daca scad impozitul pe dividente si folosesc banii pentru plata ratelor, se mai adauga inca vreo 4300 EUR.
Sunt aproape 11 k eur care aduc masina la un pret foarte interesant. Sauca sa o punem in procente: 35% din valoarea de vanzare.
Ce ziceti, merita un Forester nou 22500 EUR in leasing pe 5 ani ????

Cum ziceam, CASCO ala e al draq de mult. Dar ... avea taica o vorba: domnia si prostia se platesc!!!

LE:
Aici e vorba doar de pretul de achizitie, care e doar o parte din costurile totale de exploatare a agregatului, aka T.C.O.
« Last Edit: February 29, 2012, 22:37:24 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #15 on: February 29, 2012, 22:29:04 PM »
Nu ,  nu tine deloc de miros,  tine strict de criteriul financiar !   8)
Legat de criteriul financiar, fiecare le stie pe ale lui.  dar trebuie luat in calcul si faptul ca`  in 5  ani multe lucruri se pot schimba  (criza financiara`, legislatie, somaj, faliment/inchiderea firmei , rata de schimb a valutei,  etc.)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #16 on: February 29, 2012, 22:47:50 PM »
Pai si asa ne ducem raq.In loc sa ne bucuram de moment stam si ne câcâim despre ce o sa fie sau nu.
Dupa parerea mea crizele financiare sunt alimentate maxim de astfel de rationamente

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #17 on: February 29, 2012, 23:40:16 PM »
Adaugire :::

-Am luat masina noua, cu credit si pentru ca nu aveam toti banii pentru a o plati cash . Asa a fost sa fie , nu ma intereseaza pretul de revinzare pentru nu am de gind sa o revind ci sa o tin pina ii cad tablele dupa ea.
Forester Diesel 2010

celalalt

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #18 on: March 01, 2012, 07:12:19 AM »
ADAUGIRE si de la mine.
Cand am luat masina puteam sa o iau cu banii jos,dar toti cunoscutii mi-au recomandat sa fac leasing.Astfel nu dai de odata 25k gramada si nu risti sa te blochezi din lipsa de cash.Si la o mie pe an dobanda aim sori...am rulat banutii aia.

Răspuns: (Nu) Mi-am luat Subaru nou!
« Reply #19 on: March 01, 2012, 09:41:43 AM »
La mine a fost simplu:
Am 7000 euro toti banii. Ce masina imi pot cumpara sport, 4x4, peste 200 Cp, sub 2L si E3 ca sa nu fie taxa mai mare ca masina si nici prea vechi utilajul.
Japoneza de preferat.
Subaru Impreza WRX 2001