Colin McRae Tribute
Subaru club Romania

Colin McRae Tribute

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Colin McRae Tribute
« on: March 11, 2012, 11:41:01 AM »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

draculasti

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #1 on: March 11, 2012, 20:54:10 PM »
Super tare!!...momente de bucurie ;D...tristete :'(...si iar bucurie ,uitandu-ma pe geam ,afara,in parcare... ::) ;)

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #2 on: March 11, 2012, 22:02:27 PM »
Oldies


draculasti

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #3 on: March 12, 2012, 00:15:00 AM »
....but Goldies.. ;)

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #4 on: March 12, 2012, 00:35:19 AM »






« Last Edit: March 12, 2012, 00:37:06 AM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #5 on: March 13, 2012, 02:32:10 AM »
Pfoaii cat ma bucur pentru aceasta initiativa, te felicit din suflet malakay pentru ea, sunt de a dreptul fericit! Imi face o deosebita placere sa scriu cateva randuri despre acest personaj de legenda, acest semizeu al motorsportului, OMUL din pricina caruia m am apropiat de aceasta lume minunata a raliurilor, OMUL din pricina caruia, acum multi ani, m am indragostit de Subaru: Mr. McRae. Aveam 15 ani cand a devenit REGE, aveam 17 cand am inceput sa l urmaresc in mod special; aveam 21 cand am fost la un pas sa l vad triumfand din nou si aveam 27 cand l am vazut plecand de tot...
One of the  motorsport world's pillars has crashed...this wonderfull world will never be the same...cam asa scriam eu imediat dupa accident in cartea de condoleante deschisa atunci pe siteul oficial al pilotului...si mare dreptate am avut. Anglia a oferit lumii doi mari piloti campioni mondiali...si amindoi au murit in mod tragic, culmea, in cu totul alte circumstante decat cele la care ne am fi asteptat.
Daca ar fi sa scriu despre Marele Colin, as scrie mult si frumos. Ma opresc aici insa si, alaturi de documentarul Pedal to the Metal atasat de malakay la inceput va recomand sa vizionati si Colin McRae the Rally Legend(Youtube)

In functie de timpul pe care l voi avea la dispozitie in zilele urmatoare am sa atasez aici niste fotografii alaturi de mici povestioare interesante legate de cariera scotianului zburator!

RIP Colin!
Colin McRae 4ever...

draculasti

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #6 on: March 13, 2012, 03:20:24 AM »
Māāā..nu mai puneti sare pe ranā,ca doare! ;)
E bine sa ne aducem aminte de fiecare data de cei care ne-au incantat copilaria si ne-au deschis orizonturile inspre acest sport.
Cipone,eu o sa-l ridic in rang de Zeu al motorsportului..

RIP Colin!
p.s.:propun un "pelerinaj" in Scotia.. ;)..ce ziceti?

paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #7 on: March 13, 2012, 03:55:14 AM »
 ;D


draculasti

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #8 on: March 13, 2012, 04:06:51 AM »
Cipone! Frumoase vorbe ,felicitari man !astept cu nerandare sa inceapa "furtuna "... ;)

draculasti

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #9 on: March 13, 2012, 04:08:32 AM »
Super tare ,Paule!!! ;D :D :D...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #10 on: March 13, 2012, 11:09:47 AM »
Colin McRae the Rally Legend

Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #11 on: March 13, 2012, 11:13:20 AM »



Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!

draculasti

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #13 on: March 13, 2012, 14:39:47 PM »
Ce tare trebe sa fi fost evenimentul! Cand au aparut prima data imaginile  ma gandeam ca m-am nascut intr-un loc nepotrivit,...mare lucru sa fi facut parte din aranjament  ;).

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #14 on: March 13, 2012, 18:40:10 PM »
http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=42.0
am uitat de ala mihai ,daca poti  muta si tu posturile aici si inchide-l pe ala ca e mai bine la motorsport :D  MULTUMESC
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #15 on: March 14, 2012, 00:01:48 AM »
DUpa cum ziceam mai sus am sa prezint cateva masini pilotate de Colin in trecut, reduse la scara 1:18, machete ce fac parte din colectia personala...aceste i modul meu de al pomeni pe scotian...

Era primul sezon in WRC pentru nou promovatul Focus... masina era grea, nestudiata si optimizata inca in totalitate de ingineri, ci pur si simplu aruncata in valtoarea campionatului...
Acest lucru insa nu l-a impiedicat pe scotianul nebun, Colin McRae sa termine ziua 1 a raliului Portugaliei, sezonul 1999, cu un avans de peste 45 de secunde in fata plutonului urmaritor, setand 6 "cel mai bun timp de speciala" din cele 7 programate pentru ziua 1 a raliului. A fost o sarcina dificila pentru McRae secundat de navigatorul sau Nicky Grist, sa si mentina avantajul in urmatoarele 2 zile ale raliului, avind in vedere ca pleca primul pe probele speciale datorita pozitiei in clasamentul provizoriu, si fiind un raliu de macadam trasa ideala nu era curatata de praf si pietre. Cu toate acestea insa, McRae a fortat Focusul propulsat de un motor 2L turbo, 300cp si tractiune integrala, incheid raliul pe pozitia 1 a clasamentului, apropiindu se la 2 puncte la general de pilotul Mitsubishi, finlandezul Tommy Makinen.






« Last Edit: March 14, 2012, 00:06:21 AM by cipone »
Colin McRae 4ever...

draculasti

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #16 on: March 14, 2012, 07:25:03 AM »
Bravo,faina descriere! ;) :D ;D

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #17 on: March 17, 2012, 21:48:58 PM »
Colin Mcrae was an incredible driver with an enormous amount of skill. I give tribute and respect for that, but his attitude and behavior was a different story.

I have more respect for Richard Burns (1971-2005) who was loyal to his fans and would treat them as if they were more important than his team.

I wish I could have made the event in Scotland for his memorial service. I have a few mates who were at the event and they said it was very inspiring.

I however had a chance to see Colin Mcrae's car and Richard Burns are at the Dirt Fish Rally School in Seattle, Washington State USA this last October and sitting in Richard Burns car was a very emotional experience.

I will be attending their rally school (1/2 day) on the 1st of April.

Here are a few photos I shall post of my experience.

I will also be attending Rally Acropolis if any of you folks will be watching or want to join up.

Blessings

Bryan














draculasti

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #18 on: March 17, 2012, 22:48:32 PM »
Youuu nigaaa! ;)
Thank you borat  for taking the time to write a few nice words about our "inspiration in motorsport".
Hope you do well there and look forward to see pictures and videos from the rally school.

Răspuns: Colin McRae Tribute
« Reply #19 on: March 20, 2012, 01:41:03 AM »
...such privilege to be able to see/touch/smell that pieces of motorsport history...i envy you bro'...i really do!
Colin McRae 4ever...