Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
Subaru club Romania

Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
« on: April 13, 2012, 12:44:50 PM »
Uitandu-ma pe youtube zilele astea,am descoperit o chestie tare anti-lag system........!!!!!cum functioneaza,si ce trebuie sa modific??
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

George

  • 757
Răspuns: Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
« Reply #1 on: April 13, 2012, 13:04:47 PM »
in primul rand : ai nevoie de asa ceva ?

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
« Reply #2 on: April 13, 2012, 13:49:38 PM »
din moment ce omul a deschis un topic sa afle mai multe informatii crezi ca stie daca are nevoie de asa ceva?
ALS-ul este un sistem de preincarcare e turbinei pentru a diminua lagul cat se poate de mult pentru masini de competitie. Poti rula un astfel de sistem si pe strada daca banii nu reprezinta o pb pt tine in rest nu e recomandat. ALS-ul sunt de 2 tipuri true si false. True adica cel pur de motorsport practic injecteaza o cantitate mica de benzina in up-pipe ca sa produca explozie si sa invarta turbina si in momentele cand gazul nu este deschis. Flase este sistemul cel mai folosit pe strada sau in competitii de amator si consta in ideea de a pastra clapeta de acceleratie deschisa artificial in aceleasi momente.
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

George

  • 757
Răspuns: Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
« Reply #3 on: April 13, 2012, 14:02:03 PM »
tom te inflamezi degeaba, crede-ma.  :)

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
« Reply #4 on: April 13, 2012, 14:05:11 PM »
nu e vb de asta man si nu ma inflamez ca nu am prea mult timp sa imi omor, dar macar sa ii explicam omului inainte sa ii zicem ce sa faca asta e ideea ;) ca dupa aia omul asta nu intelege nimic...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
« Reply #5 on: April 13, 2012, 16:20:37 PM »
nu a fost vorba ca am nevoie de asa ceva,dar pur si simplu am intrebat,ce consecinte are poate vrea cineva sa isi puna......pentru asta este si acest topic!!!!nu dam cu parul aici, nu stiam ce este si ce face!!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

George

  • 757
Răspuns: Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
« Reply #6 on: April 13, 2012, 17:51:03 PM »
uite aici explicat un pic mai pe larg
http://en.wikipedia.org/wiki/Antilag_system

la masina ta , daca nu faci track day , nu prea ai avea nevoie de asa ceva.

Răspuns: Subaru Anti-lag system!!!!!!!!!!
« Reply #7 on: April 13, 2012, 19:57:49 PM »
In functie de posibilitatile pe care masina le are si cerinta clientului noi la *** apelam frecvent la acest accesoriu cand setam, resoftam, Subaru.
Utilizand acest sistem uitam pe perioada de utilizare de franari repetate deoarece in admisie nu mai avem vacum, presiune negativa, doar pozitiva, fiind un raspuns fantastic cand acceleram.
Acest ALS poate fi veritabil, obtinut in mai multe moduri sau doar de efect sau cu un efect relativ diminuat.
La curse se foloseste in mod frecvent.
http://www.facebook.com/photo.php?v=1919614650455&set=vb.175835892435974&type=2&theater
GKFwA&index=13&feature=plcp
GKFwA&index=30&feature=plcp
GKFwA&index=42&feature=plcp


ALS -ul este de multe ori folosit si la LC pentru a mentine presiune in admisie fara o sarcina reala pe motor astfel masna pleaca cu turbo incarcat direct din start.
« Last Edit: April 13, 2012, 20:37:35 PM by MihaiFlorescu »