Cele mai des intalnite probleme la Forester
Subaru club Romania

Cele mai des intalnite probleme la Forester

moguai

  • 2814
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #180 on: January 10, 2014, 11:23:09 AM »
pt doar o diagnosticare cred poti merge si la SMT, dupaia, gasesti solutii...
pana la urma e o eroare la motor, nu e o chestie asa marunta. eu unul asa as face :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #181 on: January 10, 2014, 11:46:39 AM »
Am fost martor la o asemenea interventie la SMT. Eram acolo pentru niste piese si ajunsesera niste oameni care nu se pricepeau la masini, o familie, si a iesit un domn care a spus cu un ton de intelectual ca a pus masina pe diagnoza si s-au conectat la calculator si au rulat teste (zici ca era la NASA) si la final zice.. era o eroare la catalizator, probabil de la benzina proasta. Am sters eroarea si puteti merge asa fara probleme. Daca mai apare veniti in service si o verificam iar, dar nu e nimic defect acum. Si a platit omul 170 lei ca sa ii stearga o eroare.

Nuu e prea sumbra treaba. Se intampla la multe Subaru si in principiu e de cum prinzi benzina prin statii. Mai face condens, mai ajunge apa, mai uita sa puna aditivii in benzina etc.
« Last Edit: January 10, 2014, 11:49:35 AM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #182 on: January 10, 2014, 11:46:50 AM »
Ca sa repari masina mergi la service, nu la vulcanizare.
Urmeaza sfatul lui Moguai si mergi la cei care repara, nu la cei care alearga pe circuit.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #183 on: January 10, 2014, 12:22:05 PM »
Edu traieste din activitatea de service. Am mai multa incredere in el decat in SMT. Cursele sunt hobby.
Ideea e ca tot apare aceasta problema si ma uit de sonda si e cam 500 ron.
Deci...asta o fi pana la urma.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #184 on: January 10, 2014, 12:28:51 PM »
Daca a tot aparut inseamna ca si-a dat sufletul. Vezi ca scrisese si colegul dann pe aici pe undeva cat a dat pe una.

PS: Desi pare ca ma bag aiurea in discutii, da, chiar asta fac, dar cu un scop. Ideea forumului este pana la urma de a da sfaturi si informatii utile posesorilor de Subaru si fanilor, si acolo unde se poate un fel de diagnosticare. Presupun ca tuturor le vine in minte primul lucru sa se duca la SMT, Autokino, Tubman, Trakia si alte reprezentante Subaru pentru a rezolva problemele lor. Din moment ce scriu pe aici, pentru mine inseamna ca ei cauta alternative unei deplasari in service din nenumarate motive personale. Cred ca ar trebui deci sa ii ajutam in acest sens si de asta ma bag ca musca in lapte. Si chiar daca se duc oamenii la SMT pentru rezolvarea problemelor e bine sa se duca informati de aici ca acolo sa nu aiba surprize sau sa fie pacaliti ca trebuie schimbat tot motorul pentru ca s-a stricat un catalizator.
« Last Edit: January 10, 2014, 12:39:14 PM by MihaiFlorescu »

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #185 on: January 10, 2014, 12:32:39 PM »
Vezi ca au mai mers cativa pe la Edu si s au plans de facturi jenante,fara sa fie macar instiintati de deviz inainte.Sterge erorile mai intai si vezi apoi ce se mai intampla.La un service multimarca e cam 60 de lei.Sau ia ti un obd cu blustutz si le stergi singur.

sco

  • 736
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #186 on: January 10, 2014, 12:38:44 PM »
Sau cu Wifi daca aifon.

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #187 on: January 10, 2014, 12:40:51 PM »
Pai am sters-o ca am OBD si aplicatia pe mobil.
 Ma gandesc...sa nu paradesc naiba catalizatorul ca atunci sa vezi belea. Legat de facturi si alte probleme cu Edu ma abtin sa comentez.
Indiferent ce manopera fac la el eu intreb inainte cat costa.
Mihai de asta am si scris aici! Fiecare invata din experienta celuilalt. Daca mergeam de 5 ori pana acum la SMT doar sa sterg eroarea nu faceam cine stie ce afacere. Si partea cu desfacut si dat cu sprei pe conectorii de la sonda tot aici am citit. Trebuie sa incerc si asta inainte sa ma apuc sa o schimb. Din ce am mai citit..daca e ..cam amandoua trebuie schimbate ca poate si a doua sonda sa dea eroarea de catalizator.
« Last Edit: January 10, 2014, 12:43:57 PM by cosdan »

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #188 on: January 10, 2014, 13:04:00 PM »
Pentru eroarea de eficienta a catalizatorului nu suspecta catalizatorul...http://www.subaruoutback.org/forums/66-problems-maintenance/49537-p0420-diagnosis.html aici e un forum pt outback in care se descriu cazuri multe cu aceasta eroare... a fost cea mai buna sursa de info pentru mine cand am avut codul asta...in final am rezolvat cu un ECU reflash cu ultima versiune, gratuit, la Tubman, dupa ce ei initial au vrut sa ma taxeze , dar am sunat la Bucuresti la SMT si am rezovat
Apropo de ce zicea Mihai, asta este roul unui forum care sa respecta, sa furnizeze informatii facil si gratuit
Forester my09 4Q

bandi

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #189 on: February 11, 2014, 16:20:41 PM »
Salut! Intreb si eu cat de comune sunt pe la voi urmatoarele:
- macara sofer defecta. Am desfacut motorasul si erau dusi carbunii. Am cerut oferta la schunk, va tin la curent.
- unitatea audio sare sau se opreste de tot. Discurile ies fierbinti. Cu magazie de 6
- scaunele incalzite nu merg sau doar pe o anumita pozitie sau doar spate, nu si sezut. Siguranta evident e ok.

Alte bube:
- schimbat planetarele la 70,000. Inteleg ca se puteau schimba doar capetele?
- SLS inlocuite cu King springs + KYB la 80,000, vreo 1,500 ambele, import Australia respectiv UK, cu tot cu manopera. +2cm garda la sol :)
- caseta de directie la 125,000. Vreo 1,300 ron cred.
- spalator faruri defect. Suspectez infundat, nu am investigat.
- husa scaun sofer roasa. Da, sunt gras :) dar e vreo 1,300 RON cotatia?.... :(

Forester 2.0X, 2005, manual. 142,000 km. Abuzat, daca e sa fiu sincer.

Danke

PS Si s-a crapat garnitura de la oglinda care inchide geamul. Cred ca la infoliere baietii au dereglat geamul, am citit pe undeva ca e un surub de reglaj pe shina si e o mica procedura de asezare.
PPS Si mi se aprinde martorul galben de motor, relativ aleator. O sa schimb benzina deocamdata si apoi curatz admisia
« Last Edit: February 11, 2014, 17:22:50 PM by bandi »
Subaru Forester 2.0X, 2005, manual

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #190 on: February 11, 2014, 16:26:46 PM »
Nu stiu ce varsta are scooba ta dar a mea e din 12.2005, nu am probleme cu macaraua nici nu am avut, planetarele sunt ok, telescoapele sunt brici (69k km), caseta de directie e ok, spalator faruri ok, scaunele le-am modificat/retapitat (pentru detalii, gasesti in threadul de prezentare), si masina mea e abuzata - turatii, drumuri rele, viteza etc. dar intretinuta destul de bine.

Unitatea de discuri imi face si mie figuri, am gasit discuri originale zgariate (bagate de noi in unitate), incalzeste discuri si ocazional sare - urmeaza sa o schimb cat de curand.

Incalzirea in scaune e cam proasta la forester, e o carpa de material cu niste fire, alea daca nu mai fac contact salut incalzire, se pot schimba relativ ieftin cu unele mult mai performate si rezistente in timp.
Recomand mai ales pentru balene ca si mine modificarea de scaun la sofer din arcuri si retapitare cu suport lateral mai bun si material mai antiderapant pe mijloc si care respira mai bine (material textil de calitate sau alcantara daca e buget).
Because Subaru, thats why.

moguai

  • 2814
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #191 on: February 11, 2014, 16:30:51 PM »
impreza 2008
unitatea CD si la mine se incinge rau.
macaraua de la geam face figuri si la mine (poate e de la frig, e prima iarna cu masina) insa nu la sofer, ci pe spate - unoeri nu ridica geamul. daca il ajuti putin, merge.
parasolarul dreapta e mort (m`il mai repara fratemiu provizoriu)
cu spalatorul de faruri nu am vazut sa fie probleme...nici n am verificat insa.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

bandi

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #192 on: February 11, 2014, 16:56:11 PM »
Nu stiu ce varsta are scooba ta dar a mea e din 12.2005, nu am probleme cu macaraua nici nu am avut, planetarele sunt ok, telescoapele sunt brici (69k km), caseta de directie e ok, spalator faruri ok, scaunele le-am modificat/retapitat (pentru detalii, gasesti in threadul de prezentare), si masina mea e abuzata - turatii, drumuri rele, viteza etc. dar intretinuta destul de bine.

Pai la 70,000 km si a mea era brici, dar de acolo au inceput nazurile :)) acum are dublu. Si e modelul cu 125CP, al tau pare sa fie cel de 156. Multam pentru informatia cu tapiseria. Ma gandesc sa pun niste pad-uri de la Waeco sub noile huse
« Last Edit: February 11, 2014, 16:58:42 PM by bandi »
Subaru Forester 2.0X, 2005, manual

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #193 on: February 11, 2014, 17:16:19 PM »
- macara sofer defecta. Am desfacut motorasul si erau dusi carbunii. Am cerut oferta la schunk, va tin la curent. La mine s-a mancat un pic axul de la motoras, schimbat cu unul SH, merci Victor daca te coafeaza, mai am motorasul vechi
- unitatea audio sare sau se opreste de tot. Discurile ies fierbinti. Cu magazie de 6 - N-am magazine, dar si la mine ies calde, dar pe acolo ai conducte de aer
- scaunele incalzite nu merg sau doar pe o anumita pozitie sau doar spate, nu si sezut. Siguranta evident e ok.

Alte bube:
- schimbat planetarele la 70,000. Inteleg ca se puteau schimba doar capetele? Am 160.000 - nu cloncane, nu zice nimic , din fericire
- SLS inlocuite cu King springs + KYB la 80,000, vreo 1,500 ambele, import Australia respectiv UK, cu tot cu manopera. +2cm garda la sol :) - SLS schimbat la 118.000 tot cu SLS
- caseta de directie la 125,000. Vreo 1,300 ron cred. A facut si la mine probleme, dar era de la lichid, acu e ok
- spalator faruri defect. Suspectez infundat, nu am investigat. Nici nu-mi mai bat capul cu asta :P . E rupt, nu merge, dar masina merge si fara el ;)
- husa scaun sofer roasa. Da, sunt gras :) dar e vreo 1,300 RON cotatia?.... :(

Forester 2.0X, 2005, manual. 142,000 km. Abuzat, daca e sa fiu sincer.

Danke

Ti-am scris cu rosu la ce pot sa-ti spun eu din experienta mea . Forester 2004, 92kw, 160.000 km, Bucuresti
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

bandi

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #194 on: February 11, 2014, 22:48:59 PM »
Multumesc, Cristi, daca imi dai telefonul pe privat m-as bucura tare de motorasul acela.

Iar spalatorul de faruri e nepretuit cand faci 1200 km pe zi iarna, pe o vreme ca asta ;) suspectez ca a ramas ceva apa chioara in motorul de faruri si a decedat prin inghetare. Este motorasul mai mare de sub rezervorul de lichid parbriz
« Last Edit: February 11, 2014, 22:51:25 PM by bandi »
Subaru Forester 2.0X, 2005, manual

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #195 on: February 13, 2014, 09:33:38 AM »
A mai patit cineva situatia in care stergatorul de pe spate sa se intepeneasca?Daca il ajuti merge...dar cam greu sa fac asta in mers ;D.Am obs problema de 3-4 zile.Deci nu e vb de inghet.

Răspuns:
« Reply #196 on: February 14, 2014, 15:06:27 PM »
O fi problema cu periile la rotor?

Sent from my GT-I9505
Because Subaru, thats why.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #197 on: February 14, 2014, 19:10:15 PM »
uite cum a rezolvat un coleg problema cu geamurile lente sau decedate
http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=1985.0
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

mvilt

  • 109
Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #198 on: February 15, 2014, 18:25:38 PM »
P.S. Ptr cei interesati, problema Check Engine + Cruise vine de la:

Sonda Lambda (proaste rau heater-ele electrice din ele, se strica ca nimic altceva) - Aici includ toate erorile P003x, solutie, schimbati sonda lambda.
Catalizator (proaste rau catalizatoarele Subaru, ori le taiati si bagati acid in ele ori le schimbati dar atentie ca sunt atipice in forma deci odata cu schimbatul catalizatorului trebuie schimbata si o parte din tubulatura de evacuare).

celalalt

Răspuns: Cele mai des intalnite probleme la Forester
« Reply #199 on: February 15, 2014, 18:55:36 PM »
Sonda e si la mine o problema.Dar catalizatorul nu.Aici cred ca tine si de stilul de mers.La ce ture ia al meu,nu a avut timp sa se infunde in 165k km.