Coilover's vs Arcuri
Subaru club Romania

Coilover's vs Arcuri

draculasti

Coilover's vs Arcuri
« on: May 04, 2012, 01:50:33 AM »
Salut!
Ideea este de a afla cat mai multe pareri pro si contra despre aceste "adaugari"la masinile noastre.(puncte de referinta :buget,functionalitate,track day,daily driver,uzura,etc)
Doresc sa trec la urmatorul nivel si a-si dorii sa stiu si parerile voastre.

George

  • 757
Răspuns: Coilover's vs Arcuri
« Reply #1 on: May 04, 2012, 07:58:02 AM »
coilovers sunt mai indicate decat arcuri. si musai sa fie reglabile. dar intial invata masina asa cum e si dupa aia poti trece la next level. cu scooby ai mult prea multe posibilitati :P

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Coilover's vs Arcuri
« Reply #2 on: May 04, 2012, 10:17:45 AM »
Un coilover bun iti ofera posibilitatea de a folosi intreaga cursa a amortizorului si intreaga suspensie lucreaza in armonie asa cum a fost conceputa. Daca ai nevoie la un show sa cobori masina la maxim o poti face, urmand ca apoi sa o ridici la nivelul dorit. Daca vrei mai dura fata sau spatele o poti face dupa cum doresti si poti schimba comportamentul masinii in functie de cum simti masina.

Arcul iti coboara garda la sol la un nivel fix (nu poate fi modificat), face masina mai rigida, dar pierzi din cursa amortizorului, uzezi amortizoarele mai repede si masina nu o sa mai aiba flexibilitatea necesara. Nu vrei sa o faci prea "tzapana" pentru ca o sa o dai in drift sau intr-un understeer grav la viteze mici si curbe stranse.

PS: vezi ca am pus niste filmulete la BRZ despre cum a fost construita si uita-te la capitolul suspensie/stabilitate. Oamenii au intarit sasiul la maxim si au lasat suspensia mai moale. Stiu ei ceva.
« Last Edit: May 04, 2012, 10:20:07 AM by MihaiFlorescu »