Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
Subaru club Romania

Exista viata dupa Forester 2.5XT ?

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #20 on: May 14, 2012, 10:56:50 AM »
De gustibus non disputandum... ;)
Pt. majoritatea fanilor Subaru introducerea diesel-ului a fost ca o profanare a imaginii marcii, dar o companie nu-si permite sa stea doar pe             „ sentimente”...
Cert este ca diesel-ul este f reusit!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #21 on: May 14, 2012, 11:04:26 AM »
da , am condus cu mainile si picioarele astea 4 si ti-am si explicat de ce nu e bun un diesel. fiecare e liber sa aleaga ce vrea in schimb.

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #22 on: May 14, 2012, 11:06:11 AM »
De gustibus non disputandum... ;)
Pt. majoritatea fanilor Subaru introducerea diesel-ului a fost ca o profanare a imaginii marcii, dar o companie nu-si permite sa stea doar pe             „ sentimente”...
Cert este ca diesel-ul este f reusit!

boxerul diesel este diferit. dar ca orice diesel are neajunsurile lui. nu zic ca nu exista dieseluri super performante cu niste cupluri fenomenale ... dar nu sunt nici sportive nici nu exceleaza sunt doar economice si cam atat.
este parerea mea , pana nu imi aduceti un diesel de 8000rpm nu ma convingeti de altceva  :D ;D

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #23 on: May 14, 2012, 11:16:19 AM »
George, cred ca te supraevaluezi nitel: nimeni nu vrea sa te convinga de ceva.  In practica, cei 350 NM de pe diesel se simt, iar mie unul, cei 150 CP imi ajung. Am mers iarna cu zapada de juma de metru pe drumul spre Pestera, prin Valea Doftanei merg destul de des, avand acolo pe cineva din familie, am bagat masina prin niste coclauri de nu o sa crezi daca vezi ce pante: drum forestier prin albia raului. ARE CUPLU si sub 2000 RPM. Trage, urca, alearga cu cat imi ajunge mie, pentru mine este o masina care isi respecta clasa. Ca tu vrei ca un suv sa alerge cu 8000 rpm in curse stradale, e doar expectanta ta. Pentru asta, exista Impreza!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #24 on: May 14, 2012, 11:21:09 AM »
cum zici tu sa fie.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #25 on: May 14, 2012, 11:21:54 AM »
boxerul diesel este diferit. dar ca orice diesel are neajunsurile lui. nu zic ca nu exista dieseluri super performante cu niste cupluri fenomenale ... dar nu sunt nici sportive nici nu exceleaza sunt doar economice si cam atat.
este parerea mea , pana nu imi aduceti un diesel de 8000rpm nu ma convingeti de altceva  :D ;D
Atunci pune la incercare diesel-ul de la BMW ( tri-turbo M performace )  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #26 on: May 14, 2012, 11:22:26 AM »
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #27 on: May 14, 2012, 11:25:19 AM »
@subarufan: asteptam sa ne spui ce decizie iei ;) Mergi si testeaza din toate.

George, faza cu turele tine si de cutia de viteze si de stilul masinii. Daca nu ma insel, mai vechile Muscle Car, benzinare 1000000% au/aveau max RPM pe la 4500-5.000RPM. Nu cred ca se poate spune despre ele ca nu au destule ture sau ca nu sunt sportive.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #28 on: May 14, 2012, 11:31:09 AM »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

celalalt

Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #29 on: May 14, 2012, 11:35:08 AM »
Bai...George are 4 picioare.... ;D

Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #30 on: May 14, 2012, 11:59:31 AM »
In mod clar prima optiune este modelul pe benzina.
O sa incerc si dieselul, asta-i clar. Macar sa ma conving ce si cum. Sper sa pot sa-l incerc in drive test adevarta nu cum se poarta pe la Constanta, dai cateva ture si gata.
Cea mai mare grija a mea este iarna. Exact de ce zice si George. Cu FXT-ul n-am ramas in zapada niciodata (in fine, m-am pus odata pur si simplu pe burta  ;D ). FXT-ul asa cum stiti cu totii iese din "inainte/inapoi" si din acceleratie de aproape oriunde.
Beleau e...2.5i e in stare? Chiar si cu CVT-ul ala? Mai mult, Dieselul poate?

P.S. Am mentionat deja...de demarajul lui FXT nu prea mai am cand/cum sa ma bucur. Sunt rare ocaziile, desi atunci cand sunt este o placere pura. Probabil ca o sa-mi fie dor de depasirile de coloane intregi, cand nu intelege nimeni de unde naiba ai aparut  ;D
« Last Edit: May 14, 2012, 12:05:19 PM by subarufan »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #31 on: May 14, 2012, 12:11:17 PM »
Pentru ca tot m-am prins in vorba, iti confirm ca dizelu' POATE. Am urcat de la Moroieni cca 8 km pana pe la curbele alea doua in ac de par si a mers prin mai bine de juma de metru de zapada proaspat ninsa. Doar perspectiva de a ramane peste vikend blocat in nameti seriosi la hotel la Pestera m-a facut sa nu merg tot drumul pana acolo. Eram si cu copilul dupa mine si oricata aventura as fi vrut, situatia era cu mult peste dorinta mea.
In rest, cum ziceam: merge, urca, trage. Alearga foarte bine (doar sa nu ai pretentii de raliu). Pana la urma despre ce vorbim? Este Subaru cu S mare!!!

LE: Daca ai drum pe la Brasov, incearca un drivetest cu cei de la Auto Kino. Omul lor de la vanzari, Octavian, sunt sigur ca te va ajuta in acest sens.
L.E. - 2: Cum ziceam, NU am testat 2.5 benzina, si pentru ca diferenta de la 150 la 230 CP e foarte mare la aceeasi masa a masinii, evident ca nu prea suporta comparatia.
« Last Edit: May 14, 2012, 12:19:02 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

alias

  • 152
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #32 on: May 14, 2012, 12:32:39 PM »
Am avut ceva ani 2.5i si iti confirm ca poate. Si poate bine. Ski, coclauri decente, chiar indecente cateodata, facut partii, n-am ramas nicodata niciunde. Exact asta a fost si scopul. Confort, care in Outback este, peste oricare alt Subaru exeptand Tribeca, garda mare (20cm).
3L aspirat clar ca poate si mai bine, iar 3.6 ce sa zic.

Eu acum, dat fiind faptul ca am avut deja Outback, daca as mai lua o aspirata as lua Tribeca 3 sau 3.6. :)

Cat despre diesel, am mers de 2 ori cu el, si iti spun sincer fara sa vreau sa supar pe cineva ca mi se pare ca 2000 cc 150hp este sub 2000cc 158hp benzina. Acum doar tu iti vei putea da seama de ce si cum. Depinde de stilul de sofer, si de cum te simti la volan.

Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #33 on: May 14, 2012, 12:41:53 PM »
alias e mai diplomat ca mine !  :D

Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #34 on: May 14, 2012, 13:14:15 PM »
alias e mai diplomat ca mine !  :D
Hihi...

OK, 6 manuala sau automata cu CVT? (vin de pe manuala normal  ;D)
Pareri?
Ref 3.6 - cica nu prea exista in stoc in RO!!!

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #35 on: May 14, 2012, 13:15:48 PM »
cvt ul e geniala ca si cutie ... am condus am ramas foarte placut impresionat.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #36 on: May 14, 2012, 14:36:13 PM »
mie nu imi place CVT... ai permanent impresia ca masina merge subturata... binenteles ai optiunea de a schimba si manual din padele si atunci se schimba lucrurile...
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #37 on: May 14, 2012, 15:01:15 PM »

Cat despre diesel, am mers de 2 ori cu el, si iti spun sincer fara sa vreau sa supar pe cineva ca mi se pare ca 2000 cc 150hp este sub 2000cc 158hp benzina. Acum doar tu iti vei putea da seama de ce si cum. Depinde de stilul de sofer, si de cum te simti la volan.


Aici ma vad "obligat" sa te contrazic! A fost si un test comparativ intre benzinar si dizelar, ce a fost castigat clar de diesel... parca la Promotor a fost!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

alias

  • 152
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #38 on: May 14, 2012, 15:29:09 PM »
@stefanbv.  :) ma asteptam sa ma contrazici dar mie nu prea-mi  pasa de teste. Eu exprim doar opinia mea, ce am simtit eu la volan. Se prea poate ca matematic sa ai dreptate, dar... Oricand vrei facem un .. drive-schimb. Si tine cont ca eu am AT. :))

@ subarufan. Daca nu iei turbo, ia cu aftomata. Parerea mea! Hic! . Daca ti-a trecut vremea liniutelor, mai ales ca ai si kinderi in masina nu vad sensul unei manuale pe o masina mai mare si mai grea cand poti avea confortul automatei.

Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #39 on: May 14, 2012, 15:38:43 PM »
  :D nu am mania contrazicerii! Fiind un test intre doua masinii ale aceluiasi producator, nu i-am suspectat de blat... , dar fiecare are dreptul la alegere!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX