Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
Subaru club Romania

Exista viata dupa Forester 2.5XT ?

alias

  • 152
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #40 on: May 14, 2012, 15:55:14 PM »
  :D nu am mania contrazicerii! Fiind un test intre doua masinii ale aceluiasi producator, nu i-am suspectat de blat... , dar fiecare are dreptul la alegere!  ;)
:) eu nici atat. Pai nu e blat, e mai smecherie; este promovarea unui produs nou (care trebuie vandut)  prin comparatie cu unul vechi. Pare mai credibil decat sa compari cu concurenta :))

deh, sa ne intoarcem la alegearea omului :)
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #41 on: May 14, 2012, 16:00:08 PM »
Nu, era comparatie intre acceasi generatie de Forester ! Unul diesel si unul pe benzina aspirat! Pe de alta parte, diesel-ul este turbo, iar benzinarul aspirat!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #42 on: May 14, 2012, 16:02:32 PM »
foresterul diesel are reductor  ?

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #43 on: May 14, 2012, 16:31:50 PM »
Nu.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #44 on: May 14, 2012, 16:33:31 PM »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #45 on: May 14, 2012, 16:37:45 PM »
Ma George, nu te mai obosi, e prost ma, da-l draq, un cacat de masina facut asa, sa ii supere pe astia cu benzine! Nush ce-o fi fost in capu' lor de au bagat timp si bani in motoru' asta! plm.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #46 on: May 14, 2012, 16:39:16 PM »

Eram sigur ca "te-a mancat" sa intrebi de reductor de cand cu comparatia aspirat vs diesel la motorul de 2.... 8)

L.E.
@Foreste - hai sa nu incepem sa ne 'certam' acum ca sa vedem care-i mai bun. Unii din noi sunt probabil mai sarcastici dar sunt convins ca nu e urma de rautate aici.

Pana la urma e pur si simplu chestie de gusturi. In principiu, totusi, dupa ce conduci un benzinar (eventual turbo de 2.5) si il mai cheam si SUBARU, e greu sa mai accepti altceva.
Este si motivul pentru care am deschis topicul. Iar din tot ce ati scris pana acum - se pare ca viata exista...dar nu mai e aceeasi  :)
« Last Edit: May 14, 2012, 16:43:03 PM by subarufan »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #47 on: May 14, 2012, 16:44:12 PM »
Da`, daca vreau eu ii pun si reductor si blocanta! NA!  :P :P  ;D ;D ;D
Zici ca suntem la gradinita!  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #48 on: May 14, 2012, 16:48:33 PM »

Eram sigur ca "te-a mancat" sa intrebi de reductor de cand cu comparatia aspirat vs diesel la motorul de 2.... 8)

L.E.
@Foreste - hai sa nu incepem sa ne 'certam' acum ca sa vedem care-i mai bun. Unii din noi sunt probabil mai sarcastici dar sunt convins ca nu e urma de rautate aici.

Pana la urma e pur si simplu chestie de gusturi. In principiu, totusi, dupa ce conduci un benzinar (eventual turbo de 2.5) si il mai cheam si SUBARU, e greu sa mai accepti altceva.
Este si motivul pentru care am deschis topicul. Iar din tot ce ati scris pana acum - se pare ca viata exista...dar nu mai e aceeasi  :)

+1


Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #49 on: May 14, 2012, 16:51:59 PM »
[...]
L.E.
@Foreste - hai sa nu incepem sa ne 'certam' acum ca sa vedem care-i mai bun. Unii din noi sunt probabil mai sarcastici dar sunt convins ca nu e urma de rautate aici.

Pana la urma e pur si simplu chestie de gusturi. In principiu, totusi, dupa ce conduci un benzinar (eventual turbo de 2.5) si il mai cheam si SUBARU, e greu sa mai accepti altceva.
Este si motivul pentru care am deschis topicul. Iar din tot ce ati scris pana acum - se pare ca viata exista...dar nu mai e aceeasi  :)
Pai problema e ca nu ne "certam" ca ar fi benzinarul mai bun, ci ca e dizelu prost, or io ma exprim nu din frustrarea aluia care a dat banii pe calu' din targ si acu' nu mai are ce sa faca, ci din viata mea alaturi de masina asta de un an incoace. De cateva saptamani de cand am dat a doua masina pe care o aveam, ma bate gandul la un 2007 2.5 turbo, cu asta chiar AFIRM ca imi place masina. Dar de aici si pana la arunca cu rahat intr-un model pe motiv ca ie dizel si nu are reductor .... c'mon! Parca sunteti copii!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #50 on: May 14, 2012, 16:54:18 PM »
poate o sa ajungi sa ma cunosti ca nu arunc cu rahat ... nu am facut-o si nici nu o sa o fac ;)

ia-o in gluma si viata o sa para mai roz.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #51 on: May 14, 2012, 17:01:29 PM »
poate o sa ajungi sa ma cunosti ca nu arunc cu rahat ... nu am facut-o si nici nu o sa o fac ;)

ia-o in gluma si viata o sa para mai roz.
Nici foarte in serios nu am cum sa o iau, relax man! Sper ca este doar un schimb liber de opinii, nu m-am ofuscat, mi s-a parut oarecum injust si atat!
M-am atasat de modelul asta pentru ca eu pun accent pe un soi de, sa-i zicem TCO, adica costuri totale de exploatare. Nici eu nu sunt la varsta teribilismelor, a trecut de ceva vreme!

So: chill man! we're all right! ... i guess. :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

alias

  • 152
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #52 on: May 14, 2012, 22:38:08 PM »
....
Este si motivul pentru care am deschis topicul. Iar din tot ce ati scris pana acum - se pare ca viata exista...dar nu mai e aceeasi  :)

nu mai aceiasi, dar poate fi alta, si mai si. "noul" 2L turbo de 296 hp.

subarufun, uite cum vad eu rezolvarea dilemei: ia-i sotiei tale o Tribeca,banuiesc ca o merita, dar musai  cea dinainte de facelift, iar tie ia-ti un/o BRZ :)
Nu mai argumentez. :))
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #53 on: May 14, 2012, 23:01:19 PM »
subarufun, uite cum vad eu rezolvarea dilemei: ia-i sotiei tale o Tribeca,banuiesc ca o merita, dar musai  cea dinainte de facelift, iar tie ia-ti un/o BRZ :)
AHAHAHAHAHAHAHHA!
Mi-ai facut seara frumoasa...sau mai frumoasa decat era  :)
Pe bune acum...am lasat cumva impresia ca am castigat la loto? Nu de alta, dar in cazul asta ma retrag...  ;D

Oare cate exemplare din modelul despre care vorbesti se vor vinde in RO? Chiar sunt curios...dupa capul meu, de cand a aparut diesel-ul la Subaru, cred ca proportia benzinarelor in vanzari a fost sub 10%. Daca are cineva info din interior - sa-mi satisfaca si mie curiozitatea, PLS!

P.S. Nevasta conduce momentan un Mitsubishi Colt, MY2006. Ei ii place ca face vrum-vrum  ;) Si chiar face, chit ca e 1.3. Are un zgomot chiar superb

alias

  • 152
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #54 on: May 15, 2012, 11:37:49 AM »
APIA zica ca Subaru ar fi vandut anul trecut 227 de unitati.
nu are statistics pe tip de combustibil, dar pe RO la vanzari generale procentul este 60/40 diesel/benzina.
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #55 on: May 15, 2012, 14:54:37 PM »
...dar pe RO la vanzari generale procentul este 60/40 diesel/benzina.
Nu te contrazic dar ma indoiesc ca e valabil si pentru Subaru.
Aparent, astazi vorbind, in RO NU EXISTA la nici un dealer forester sau obk pe benzina. Nici un model. Cel putin asa imi spune telefonic dealerul din Cta (bine, ei nu au nici macar obk pentru drive test, nici un fel de obk)

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #56 on: May 15, 2012, 15:18:14 PM »
am pe cineva care vinde un legacy spec B 3.0R :D te bagi ?

Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #57 on: May 15, 2012, 15:21:34 PM »
am pe cineva care vinde un legacy spec B 3.0R :D te bagi ?
tu chiar vrei sa ma omoare nevasta?
Plange copilasii dupa mine  :D
...
Nu, multumesc, momentan optiunea este obk 2.5i cvt. Sper sa-mi si iasa  :D

George

  • 757
Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #58 on: May 15, 2012, 15:28:48 PM »
fara gluma , copilasul meu se simte mult mai relaxat (a se citi adoarme imediat si nu faca nazuri) in STI decat in masina nevestei.
asa ca solutia pentru tine e sa iti iei ceva rau (cat te mai tin oasele sa conduci , ca de la o varsta incolo nu mai poti avea deaily driver un sti sau un spec b sau chestii d'astea nasoale) si pentru nevasta ceva de familie :)

Răspuns: Exista viata dupa Forester 2.5XT ?
« Reply #59 on: May 15, 2012, 15:42:38 PM »
Daca as avea suficeienti bani pentru asa ceva crede-ma ca as merge pe solutia ta. Din pacate nu am.
Asa ca, pana una alta, sotia va ramane cu Mitsu si eu o sa incerc s iau un obk nou.
Ref ceva rau...mi-ar fi imposibil sa o folosesc in portul Constanta. La cum merg eu si pe unde merg am nevoie de forester sau obk (vorbind doar de subaru)