Constatarea amiabila -cititi sa nu va frigeti
Subaru club Romania

Constatarea amiabila -cititi sa nu va frigeti

Constatarea amiabila -cititi sa nu va frigeti
« on: May 17, 2012, 10:32:31 AM »
Deci ideea este sa nu faceti vreodata constatare amiabila, pentru ca :
1. Sunteti la mana unui inspector de daune care interpreteaza legea dupa bunul lui plac
2. In functie de firma, sunt instriuiti sa decida culpa comuna in 50% pana la 75% din cazurile constate amiabil, indiferent de circumstatele acidentului
3. Se incearca sa vi se ia documentele originale pentru a nu putea da in judecata ulterior firma
4. Politia nu va poate da nici o constatare a accidentului dupa semnarea constatarii amiabile, deci singura solutie ramane instanta
5. Va veti bloca bani in lucrarea de reparatie si in taxe judiciare si de avocat, daca nu acceptati culpa comuna ceea ce inseamna ca doar 50% din bani vor fi platiti si voi veti intra la bonus malus in anul urmator
6. Va faceti nervi si va scurtati durata de viata

Eu am fost in situatia asta cu GROUP AMA, unul din asiguratorii considerati cei mai buni platnici si facand constatarea amiabila, Politia nu a avut cum sa ma ajute, desi situatia a fost clara. Deci, ca sa nu generalizez cu toate firmele, FERITI-VA de constatre amiabila cu GROUP AMA. Procesul verbal de la Politie e de baza.
Forester my09 4Q

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Constatarea amiabila -cititi sa nu va frigeti
« Reply #1 on: May 17, 2012, 14:01:32 PM »
Eu cu Alliantz am fost de fiecare data multumit. Dau mai mult la ei decat concurenta, insa nu am patit nimic din ce scrii tu acolo! am avut pana acum CASCO la 3 masini si Asigurare la casa la ei si NU am avut nici un fel de probleme. Este de asemenea foarte adevarat ca nici nu am avut chestiuni majore, insa alea pe care le-am rezolvat cu ei nu au fost deloc ieftine.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Constatarea amiabila -cititi sa nu va frigeti
« Reply #2 on: May 17, 2012, 14:14:22 PM »
Aici e vorba de RCA , nu de CASCO!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Constatarea amiabila -cititi sa nu va frigeti
« Reply #3 on: May 17, 2012, 14:20:49 PM »
Da ma rog ... si RCA tot Alliantz, insa nu l-am folosit pana acu'. Scump al' draq though!!!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Constatarea amiabila -cititi sa nu va frigeti
« Reply #4 on: May 24, 2012, 11:48:59 AM »
Si un ultim update, azi au rezolvat presupusa culpa comuna , fiind pusi fata in fata cu un proces-adik le-a trimis avocatul concilierea directa si cu disponibilitatea mea de a plati factura.
Deci nu va lasati intimidati!
Forester my09 4Q