De ce subaru??????
Subaru club Romania

De ce subaru??????

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
De ce subaru??????
« on: May 21, 2012, 14:04:13 PM »
De ce ti-ai ales un subaru ??? ? Cine ti-a recomandat aceasta marca,sau cu ai ajuns sa ai un subaru???

La mine a fost simpla problema,dupa ce mi-am luat permisul la 2 luni am hotorat sa imi cumpar o masina,dupa zile de cautat masini pe net aleatoriu din greseala am dat peste un anunt cu un subaru impreza,dupa aceea sincer 2 zile nu am putut sa pun capul pe perna ma tot gandeam la ea,dupa alte cateva zile am revenit cu un telefon la proprietar sa aflu detali desprea ea si am aflat ca cineva vine sa o vada sa o cumpere,nu mai stiam cum sa ma imbrac mai repede sa plec sa nu cumva sa vanda masina,am fost mai iute de picior decat celalant om care vroia sa o cumpere  ca masina de pescuit!!!si am ramas socat cand am vazuto prima oara era murdara,mergea prost,scotea fum ca locomotiva.....dar nu am putut sa renunt,si am cumparato!!!!!

La voi care a fost faza,cum de aveti un subaru?????? ;D
« Last Edit: May 21, 2012, 14:05:46 PM by Mihai.impreza »
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

MihaiFlorescu

  • *
  • 13907
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #1 on: May 21, 2012, 14:42:02 PM »
Hai sa scriu si eu istoria desi cred ca multi o stiti deja.

Dupa ce fordul a inceput sa nu imi mai placa la performante si consum (consum mare performante 0) am decis ca e timpul sa imi iau alta masina si de data aceasta second hand si nu noua.

M-am gandit ca Alfa romeo 159 arata demential si putere avea destula din dieselul lor de 150 cai, confortabila era, consuma si mai putin desi avea putere dubla.. parea dealul perfect... pana cand am vazut ca se schimba anual aproape toata puntea fata si jumatate din puntea spate. Lucru confirmat de cei de pe forumul alfa club si de catre cunostinte de prin Italia care aveau in administratie flota carabinierilor vesnic prezenta in service, reparata cu piese originale si degeaba. De asemenea, am vazut un exemplar cu ochii mei si emblemele exterioare erau decolorate dupa numai 3 ani + butoane nefunctionale si vopseaua de pe diverse piese din interior matuita.

Am zis atunci ca hai sa ne gandim la ce mi-a marcat copilaria tarzie si poate merita sa fac un efort. Mitsu Lancer EVO VIII galben. Inca imi place masina ca aspect si pentru ce reprezinta, dar citind mai multe am aflat ca sunt scumpe reviziile, sunt scumpe ele in sine chiar si la mana a 2-a, sunt scumpe piesele si nu gasesti una stock iar cele modificate au mari sanse sa fie modificate prost. In plus, toti le comparau cu vesnicul lor concurent Impreza WRX/STi care cel putin din comparatii statea mai bine la toate capitolele. Si nu intelegeam de ce chiar si cei care demonstrau ca EVO e mai bun, ei tot un STi ar fi ales sa cumpere. Atunci am zis hai sa vedem ce inseamna Subaru si am inceput sa ma documentez (apropo, tot atunci a luat fiinta si forumul :) ).

Dupa ce m-am tot uitat la Legacy-uri si nu am reusit sa gasesc una in bugetul meu, am plecat la Constanta pentru un Forester '04 Turbo si m-am intors cu o Impreza '01 WRX break :D Restul e can can. Ma indragostesc din ce in ce mai tare de masina si de ce poate sa faca.

Ah da, si eu tot asa i-am suflat masina cuiva. Imi pare rau ca era pe autostrada spre CT (tot din Bucuresti fiind persoana) si eu m-am intors cu masina in timp ce respectivul nu s-a ales decat cu o cheltuiala si timp pierdut.
« Last Edit: May 21, 2012, 14:46:36 PM by MihaiFlorescu »

celalalt

Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #2 on: May 21, 2012, 15:10:55 PM »
HE HE...I-am facut unui client mobila si ne-am compensat cu batrana impreza.Dupa care s-a stricat ceva sau altceva la ea,fiind in concediu si m-am postat direct la ZMT si am luat foresterul.Atat !

Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #3 on: May 21, 2012, 17:22:44 PM »
Daca dai un filtru pe mobile.de la masina peste 200 Cp, 4x4, e3(sau peste 2001), pana-n 2L, WRX-ul iese castigator...
Subaru Impreza WRX 2001

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #4 on: May 22, 2012, 00:34:52 AM »
Am plecat sa cumpar un Jeep Grand Cherokee pentru mine dar m-a dezamagit profund nonsalanta cu care am fost mintit de catre firma care il vindea (au retea la nivel national, nume nemtest dar minciuni mai mari ca in targul Vitan).
Consoarta a profitat de momentul meu de dezamagire si mi-a recomandat sa mergem sa vedem Foresterul 2.5XT. Ei i-a placut intodeauna aspectul masinii si faptul ca era cel mai rapid SUV.
Ne-a placut si l-am luat.

Ea este incantata de el dar nu prea il prinde pentru ca il fur eu mai des. Ne place mult masina si vrem sa o pastram pe post de masina buna in toate situatiile.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #5 on: May 22, 2012, 00:45:07 AM »
Hmm... eu aveam o honda eg facuta de la 0 de mine, cand am descoperit ceva probleme cu spatele, si doctorii mi-au interzis suspensii sport etc, si eram in drum spre Curtea de Arges cred sau ceva in zona respectiva, si am luat la plimbare cu mine nevasta si inca un cuplu sa nu ma plictisesc pe drum ( eram cu focusu sau cu fiesta de la firma) si pe drum ii zic la prietenu cu care eram (si care lucrase la subaru craiova) ca ba.. trebuie sa imi iau o masina cuminte sa o pot folosi zi de zi etc. La care asta zice.. ba cred ca vinde impreza diesel Radu (directoru de la subaru craiova .. scarlines... cu care e prieten fff bun) ca trebuie sa scape de ea. Pune mana pe telefon il suna pe Radu care ii zice ceva de genu... plateste si el ratele in continuare si i-o dau fara pretentii ca sa ma scap de ea, seara cand ne-am intors de unde eram plecati ne-am intalnit sa vad si eu masina..... N-am dormit noaptea aia... si a doua zi am fost sa facem actele :) de cesiune de leasing si am luat-o
Anything you say can and will be used against you!

rzw75

  • *
  • 1669
  • ex
Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #6 on: May 22, 2012, 09:15:43 AM »
eu am inceput relatia cu subaru cu un wrx din 2007, sedan... e clar ca de mult imi place subaru ca acum sunt la al 3-lea...
de ce am schimbat wrx-ul... din motive de spatiu... acum XT-ul ma multumeste din toate punctele de vedere (motorul asta de 2,5 turbo e demential)

mie mi-au placut masinile si motoarele dintotdeauna... de pe la 19-20 e ani am inceput sa alerg diverse bmw-uri (323 si 325)... dupa aia a urmat o perioada in care am avut masini noi, mai mari... dar de maxim 140cp... hmmm... nu erau de mine... la subaru am inceput sa visez dupa ce m-a dat un prieten cu un STI de 2 jumate'... am innebunit... nu imi venea sa cred ce masina... am vrut si eu... dar vroiam o masina de zi cu zi... iar STI-ul e prea rigida si prea sportiva (agresiva) pentru mers zi de zi prin bucuresti... asa ca am ales un WRX de 2,5 turbo... dupa aia au aparut copiii si mi-a trebuit ceva mai mare si mai spatios... restul il stiti deja...


concluzia e ca imi place subaru tare de tot  ;D
« Last Edit: May 22, 2012, 09:37:22 AM by rzw75 »
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #7 on: May 22, 2012, 09:20:59 AM »
Eu visam de mult la o masina potenta dar in acelasi timp slepper . Si cum la birou nu aveam de lucru in primele zile ale anului am intrat sa vad ce amsini se mai vand . Am ajuns la subaru impreza si am vazut una wrx neagra sw . Am dat si eu un telefon , l-am intrebat de masina , il rog sa mai dea niste poze pe mail si il intreb daca vrea schimb si diferenta . A fost receptiv si a zis ca e ok . Am plecat la TM sambata dimineata cu o bora tdi cu 87.000 km reali si duminica dimineata intram in Bucuresti cu un wrx sw negru cu 87.000km :) . Am mai dat 4000 euro diferenta . De masina m-am bucurat maxim 1 an si 3 luni . A facut poc . La aproape 2 ani am luat forestierul , dar singurul regret este ca nu l-am luat XT . Si nu ma potolesc pana nu imi mai iau un wrx :P . Poate tot break
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #8 on: May 27, 2012, 21:08:07 PM »
Impreza WRX STI imi doream de mult timp.....insa pana anul trecut in toamna cand am avut ocazia sa vad ce poate un STI 2004 pe circut in Grecia nu am avut acel click care sa ma impinga sa-mi iau Subaru ;D.....imediat ce am venit acasa am inceput cautarile..... si rezultatul se vede in topic ;D
WRC is for boys. Group B was for men!!!

Ex. 03 WRX
99 STI Coupe Race Car
08 Impreza STI

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #9 on: May 28, 2012, 20:29:58 PM »
La mine nu a fost atat de mult Subaru cat a fost Forester.
Inceputurile au fost prin perioada 2002-2003 cred, cand am citit intr-o revista romaneasca despre Forester 2.0XT de 177CP. Imi placea foarte mult cum era laudata masina, imi placea aspectul oarecum aparte dar si faptul ca nu sarea in ochi. Imi placea si potriveala, doarece numele meu de familie este Paduraru.
Cum insa la vremea aia imi taram zilele de la o luna la alta cu salariul nici nu se putea pune problema de a lua asa ceva.
Au trecut anii, pana in 2007 spre sfarsit, inceputul lui 2008. Un vecin din bloc si-a adus din Germania doua Foresteruri 2006 2.0 aspirate, una verde si una albastra. Vechea flama s-a reaprins, ma uitam minute in sir de fiecare data cand le vedeam. Am vazut pe suportii de numar site-ul autohus-ului de unde le luase, am intrat si eu dar preturile ma dadeau pe spate, avand si numai 2 ani vechime modelul cu facelift nu gaseam sub 19.000E, plus adusul plus inmatriculatul.
Am mai sangerat asa o vreme apoi am zis hai sa vad in Romania cine vinde si cu cat. Atunci am ajuns la dilema SMT/Radacini, am sunat in ambele parti, am luat oferte. Cei de la SMT m-au chemat si la drive-test.
Desi nu eram hotarat sa iau, m-am dus, am zis ca am si eu ocazia sa ma dau cu un Forester, ce pana mea!   :D
M-am dat cu un 2.0 158CP si pur si simplu m-a fermecat! Nu-mi venea sa cred ce bine ma simteam in ea, desi inca nu stiam cu AWD permanent la vremea aia, mi s-a parut clar sa pleaca de pe loc diferit de o masina cu tractiunea pe o punte. Poate totusi isi facuse loc prin cap vreun slogan de marketing, dar mult timp am simtit senzatia aia ciudata si dupa ce am luat Foresterul.
Ideea e ca dupa DT am inceput infrigurat sa fac calcule, care masina dintre cele doua de la vremea aia o vand, cat iau, cum stau cu creditele etc.
M-am dus sa-mi faca un calcul la SMT dupa ce am comparat ofertele de la ei si de la Radacini. Aia de la Radacini aveau si 2.5 aspirat in oferta, inteleg ca adus printr-o filiera asa, mai gri, cam ca toate masinile dupa ce nu au mai fost importatori oficiali. SMT n-avea 2.5 in oferta, dar avea XT-ul. Bineinteles ca sarea cu mult din schema, era cca 30000E pentru era o reducere de 2000E fara TVA, altfel era si mai mult.
Din datele tehnice imi placea mai mult 2.0 aspirat decat 2.5, avea demaraj mai bun, viteza maxima mai mare! Si cum SMT avea si o echipare mai slabuta dar mai ieftina, m-am hotarat sa o iau.
Acolo am aflat ca nu au decat 2 gri pe stoc echiparea cea mai de jos, cu oferta la doar 20700E. Adica mai bine decat daca o luam din germania sh!
Am vrut sa comand alta culoare, cu gandul ca nu ma grabesc, dar agentul mi-a taiat-o scurt: o iei asa sau adio, ca nu se mai fabrica, nu se mai aduc, doar ce e pe stoc. Am intrat in panica, m-am rugat de el sa o rezerve pe una pana am rezolvat cu bancile, trebuia lichidat un credit ca sa pot lua creditul pt Forester, o gramada de aventuri.
Dar in final am luat-o. Aproape 4 ani am fost multumit de ea, mi-a placut foarte mult.
In ultima perioada incepuse insa sa ma deranjeze un lucru: la o revizie la SMT au facut fara sa ma intrebe un update de soft la motor iar de atunci mie mi s-a parut ca nu mai alerga la fel. Avea consum mai mic, dar nici nu mai fugea! N-am avut cum sa fac rollback, asa ca am ramas cu update-ul.
Eh, si periodic am inceput sa ma uit dupa Xt-uri pe site-uri, clar voiam aceeasi generatie. Ma mai lasa ca n-aveam bani, iar ma lua. In decembrie m-a luat tare de tot, atat de tare ca am inceput sa ma duc sa vad masinile puse la vanzare.
Si norocul a venit ca am gasit un nene cu care am putut face schimb, am dat aspiratul meu din 2008 plus o diferenta pe Xt-ul din 2006.
Am mai bagat bani in ea, mai are niste hibe, speram sa nu fie nimic grav, dar acum sunt happy, masina fuge foarte fain si nu-mi doresc nimic altceva decat sa n-am probleme la ea atat de mari incat sa nu le pot rezolva dpdv financiar. In rest, o fugaresc cand si cum pot, in limitele decentei - adica nu merg mereu ca apucatul, ii dau destul de rar WOT insa pe la jumate ii dau in fiecare zi.  ;D
Ce mult am scris...
« Last Edit: May 28, 2012, 20:33:42 PM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Răspuns: De ce subaru??????
« Reply #10 on: May 28, 2012, 22:00:07 PM »
[...]
Ce mult am scris...
Asa se recunosc pasionatii. :)

Io am citit despre motor (boxer diesel) o gramada inainte de a ma gandi macar ca as putea sa iau masina. Forester pe benzina am vazut mai inainte la Doc, cu care am dealtfel si cateva poze pe thread-ul personal si mi-a placut mai mult decat alte marci de renume.

Cand a venit vremea sa fac planuri de schimbare a masinii, treaba cu feeling-ul s-a schimbat si am trecut la calcule. Voiam japonezota. Si asta tocmai pentru ca "masina germana e masina germana"!!! De asemenea, voiam SUV sau ceva asemanator, in care sa imi iau familia si sa plec pe oriunde imi da prin cap, fara sa imi fac griji pentru garda la sol, vreme sau consum. DA, consumul a contat. Si nu din zgarcenie, ca nu fac foarte multi km., ci din dorinta de autonomie pe distante lungi (de exemplu).
Asa ca, in ultima lista au ramas Toyota RAV4, Mazda CX-7 si Subaru Forester. Undeva intr-un plan separat era Pathfinder-ul de la Nissan, insa era alta clasa si daca il dotam nitel, sarea din schema ca puricii pe caini. Asa ca am revenit la selectia mea de pe hartie. Cum zicea si duduia de la vanzari Mazda: "cred ca stiu ce o sa alegeti!" Si evident ca nu se referea la CX-7 le full option pe care mi-l oferea la un pret FOARTE atractiv.

Pentru mine, Foreste a rezultat matematic, intr-un tabel cu evaluari personale.

Am incercat la SMT. Eroare grava: ei NU stiu sa vanda masini. Presteaza bine (si scump) servicii de mentenanta si reparatie, dar NU stiu sa vanda masini. Practic, ce factureaza ei sunt masini care se vand singure.
Am continuat la cateva alte reprezentante in tara si am fost placut impresionat de un tip de la Auto Kino, cu care de altfel am si batut palma. Si mi-am luat si albastra, exact cum m-a "sfatuit" tipul de la vanzari SMT sa NU iau!

In cele 14 luni si 20k km. care au trecut, Foreste a devenit o extensie a mea. Practic e acolo cand imi trebuie, nu cere nimic (reparatii, probleme), consuma motorina, revizii, sampon auto, crema de piele si ... cam atat.
Ca sa citez: "... like a clockwork ninja! Real dependable. Unlike some of you motherfuckers ..." :D
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste