Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
Subaru club Romania

Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« on: May 15, 2010, 18:47:59 PM »
Zilele trecute am primit un pliant si apoi am auzit la radio ca importatorul oficial organizeaza impreuna cu Baneasa Shopping City un eveniment in incinta Drive-in Cinema. Vom avea ocazia sa testam diverse modele Subaru pe un circuit special amenajat.

Din pacate am pierdut fluturasul :D Eu propun sa ne strangem ori in parcarea subterana ca este mai mare, ori undeva afara si apoi sa mergem sa testam si cateva masinute. Sper ca nu scot pietrisul :D Am scris 29 in titlu, dar tot weekendul vor fi acolo cei de la Subaru. Asa ca puteti incepe propunerile pentru ziua exacta si ora.

Si pentru necunoscatori, asa se ajunge...




STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #1 on: May 16, 2010, 14:49:11 PM »
I'm in  ;D sambata 29 ar fi ideal iar parerea mea ca am putea sa ne intalnim noi toti pe la un 13 mai stam vreo ora la taclale si de acolo putem muta intalnirea la drive test...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

celalalt

Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #2 on: May 17, 2010, 17:02:09 PM »
da acord!si sa speram ca nu mai ploua....poate vine toata lumea :D

bakero

  • 29
  • SUBARU.FRIENDS INCLUDED
Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #3 on: May 17, 2010, 22:57:47 PM »
Tot nu vreti sa iesiti din Bucuresti....
Eu propun o iesire  ;D
Sa ne inatlnim dimineata,la 5-6 si sa mergem spre undeva!Un traseu misto,mers in coloana,frumos si gasit loc frumos de turat motoare...ceva misto tata...

 astia au circuit,da putem sa rezolvam si noi cumva...gasim noi undeva,ceva....chiar pe langa bucuresti,tre sa existe ceva...
ce ziceti?
« Last Edit: May 18, 2010, 10:42:44 AM by MihaiFlorescu »
SUBARU.FRIENDS INCLUDED

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #4 on: May 18, 2010, 09:28:38 AM »
Da mai bakero... vrem sa iesim dar vezi tu, in filmuletul pe care l-ai pus sunt in jur de 40 de Subaru. Noi la ultima intalnire am avut 3. Eu sincer nu ma bag inca sa organizez ceva mai mare pana nu incepem sa strangem minim 10 masini constant la intalniri.

Pana atunci mergem in complexul comercial baneasa sa testam niste Subaru puse la dispozitie de importator. Sper sa nu fie coada ;D

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #5 on: May 18, 2010, 14:32:02 PM »
pana sa ajungem noi la nivelul de maturitate si pasiune ca alte cluburi subaru din lume mai e cale lunga rau, sa numai zic de a avea un circuit macar ca Serres care in Grecia este considerat de nivel mediu, iar acum vreo 3-4 ani cand m-am dat prima oara pe Serres nu imi venea sa cred ce spectacol e...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #6 on: May 19, 2010, 09:50:04 AM »
Si Automarket a postat o stire cu operatiunea "porti deschise". Se pare ca si in acest weekend se vor putea testa cateva modele, dar eu cred ca mai bine ramanem la 29. din cate am inteles, vom avea la dispozitie Legay, Outback si Forester.

Outback am testaaaat... hmm.. sa fie Legacy sau Forester..?

Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #7 on: May 19, 2010, 10:19:59 AM »
Abia astept. Cine se mai anunta? Nu fiti timizi

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #8 on: May 19, 2010, 20:17:55 PM »
Sa il sune cineva si pe Andi sa ii spuna, ca iar se plange de faptul ca e anuntat in ultimul moment si da mesaje la 8 dimineata :D :D :D

bakero

  • 29
  • SUBARU.FRIENDS INCLUDED
Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #9 on: May 20, 2010, 00:38:34 AM »
da ma.normal ca nu se aduna....e greu sa-i aduni.d-asta trebuie organizat ceva din timp,sa aibe omul timp sa se gandeasca,sa se pregateasca sa bage benzina,sa-si cumpere gume :D s.a.m.d...
si normal,e timp de reclama pe forum-uri,pe site-uri,pe la reprezentante,fiecare in orasul lui...adica ceva misto.
toata lumea are treaba si mi se pare normal dar eu ma pot ocupa de Constanta pe treaba asta de ex.
Si stabilit cu ceva timp inainte,se face,si se aduna...vb si cu Top Gear,ma ocup tot eu si de asta,si iese ceva misto....doar ca e ceva de munca sa organizezi asa ceva.eu ma bag...
SUBARU.FRIENDS INCLUDED

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #10 on: May 20, 2010, 10:24:26 AM »
bakero, nu pot sa spun decat ca e de apreciat entuziasmul tau si ma bucur ca avem astfel de oameni pe forum. Sunt sigur ca daca ar fi 10 ca tine am pune pe roate o intalnire nationala in 2-3 saptamani.

Raportandu-ne la realitate insa, cred ca o intalnire mare ar putea fi posibila pe la inceputul lunii Septembrie. Atunci lumea se va fi intors din concedii, afara ar fi destul de cald, scolile incep abia pe 15 (cel putin asa era pe vremea mea :D) asa ca cei care au copii ii mai pot lasa la bunici, timp ar fi destul pentru promovare, pentru "gume". Hai sa ne gandim bine peste weekend sau timp de o saptamana si poate deschidem un thread special pentru asta.

Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #11 on: May 20, 2010, 10:28:27 AM »
Salut bakero,

Cred ca intai trebuie sa ajungem la un grad de maturitate cu forumul si apoi sa discutam de intalniri nationale. Eu si mihai am tot iesit sa punem fluturasi si carti de vizita pentru a atrage noi utilizatori pe forum.
Ma bucur ca esti implicat in aceasta actiune si daca vrei sa ne ajuti, un prim pas ar fi sa aducem useri noi si sa dezvoltam discutiile de pe forum.
Daca vrei materiale promotionale da-mi un pm si iti pot trimite fisierele.

celalalt

Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #12 on: May 21, 2010, 15:26:14 PM »
saluare!
eu am primit mail de la SMT cum ca incepe din acest weekend distractia,adica 22-23 si 29-30.la asta de acum nu cred ca ajung,pentru ca am treaba de nu-mi vad capul,dar sper sa ajung la urmatorul.Am nevoie clar de putina adrenalina in za blad.
kipin taci domnilor.
succesuri celor care vor merge de maine.

Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #13 on: May 22, 2010, 23:28:10 PM »
Am fost eu azi.

Cam slaba organizarea. Locul unde te inscriai era la 200 m de locul unde se pleca la test, iar intre ele cam era noroi. Traseul de test se parcurgea in maxim un minut, si nu era decat teren cu noroi si pietris. Pe acest imens traseu se facea o tura cu soferul lor, si maxim 2 ture cu clientul. Sincer ma asteptam la o amenajare mai buna, care sa demonstreze cu adevarat capacitatile 4x4 ale masinilor, cat si o portiune unde sa se poata merge macar cu 100 km/h, sa simti ceva, nu cu 30 km/ h ca aici. Alta problema, cand m-am inscris, mi s-a spus ca toate masinile sunt diesel, dar cu putin timp inainte de test am aflat ca exista si un Forester pe benzina. Si asa ajungem la urmatoarea problema: nu se putea face drive-test decat cu un singur model, o singura data.
La terminarea testului, am vazut ca unii primeau o punga de hartie cu obiecte promotionale, dar atat eu cat si frate-miu sau prietena lui nu am primit nimic. Si nu neg ca mi-as fi dorit si eu un tricou sau o sapca Subaru.

La drive-test, clientii erau tratati la repezeala, nici macar scaunul si pozitia de condus nu mi le-am putut regla calumea.

O mare bila neagra primeste domnul Andrei Taflan, cu care s-a nimerit sa fac drive-test-ul. Acest domn de mare valoare, mi-a demonstat el cu ce viteza parcurge traseul, dand dovada ca habar nu are sa controleze schimbarile de mase ale masinii in viraje, astfel ca dupa ce intra in derapaj controlat, in loc sa parcurga virajul frumos in glisada, el incerca sa redreseze, mult mai deveme decat era necesar, si scapa masina de sub control, adica manevra directia si acceleratia mai mult decat trebuie, astfel ca masina incepea sa derapeze in cealalta parte. Foarte distractiv. La inceperea testului, acest domn ma invata sa schimb treapta 1 de viteza de indata ce am plecat de pe loc, adica sub 1500 rpm (!). Primele viraje le-am parcurs mai incet, si am marit treptat ritmul, deoarece nu eram obisnuit cu masina. Intr-un viraj am intrat un pic mai tare, si am iesit de pe traseu cu 1/2 m, atingand conurile de plastic care delimitau traseul, dar nu m-am blocat, si nici nu m-am oprit, ci am schimbat in treapta 1 si mi-am continuat traseul. Consider ca e absolut normal sa se intample asa ceva, atunci cand se testeaza limitele unei masini, pe un traseu. Daca as fi avut ocazia sa repet macar 2 ore, situatia ar fi fost cu totul alta. La cele intamplate, acest mare pilot a simtit necesar sa comenteze: "Sa invatam sa mergem intai corect, si dupa aceea tare", la care nu stiam daca sa rad in hohote sau sa ma enervez de tupeul lui, stiind cum condusese mai devreme. Pai la cum am vazut ca le are, cred ca el iesise de pe traseu de cel putin 100 de ori, pana sa se poata obisnui cu masina si traseul, ca sa nu se faca de "caca", la eveniment. Pe moment nu i-am zis nimic, din respect pentru fratele meu si prietena lui, care se aflau in spate, si cu care iesisem la distractie, nu la nervi. Dar nici nu am mai avrut vreo placere la continuarea traseului, asa ca am mers incet si mi-a parut rau ca am facut 2 ture, nu doar una, pentru ca imi doream sa se termine cat mai repede, abtinandu-ma cu greu sa nu ii zic ceva de dulce.
Poate citeste si stimabilul domn sau organizatorii pe aici.

In aceeasi ordine de idei, ii dau domnului Andrei Taflan lectii de condus la orice ora vrea dansul, contra cost desigur.

Tot despre acest domn pot sa va mai povestesc ceva: in urma cu multi ani, cand eram student la ASE, imi doream foarte mult (si nu neg ca imi mai doresc si azi, la peste 10 ani de atunci) sa lucrez la o revista de profil auto (desi, citind revistele romanesti, ma cam scarbesc vazand articolele cu "dedicatie", din care iese castigatoare masina care trebuie, si lipsa de profesionalism a celor care fac testele/ scriu articolele, parca m-as gandi de 2 ori inainte sa ma bag la asa ceva, eu fiind un om cu principii). Ei bine, atunci, in studentie, am aplicat la revista Autoshow, pentru un post de redactor. Din nefericire, cel care m-a sunat a fost tot domnul Andrei Taflan, care m-a invitat la un interviu. Fiind in perioada de sesiune, i-am spus ca vin cu mare placere, dar in aproximativ 2 saptamani, cand voi fi terminat sesiunea. Acesta mi-a raspuns ca va reveni cu un telefon dupa ce vor trece cele 2 saptamani, lucru care bineinteles ca nu s-a intamplat.

Sa nu inteleaga cineva ca cele intamplate azi mi-au stirbit cu ceva pasiunea fata de Subaru. Nici vorba. N-are legatura constructorul de masini japonez cu romanasii nostrii dealeri & co..
Nu poti alege ce esti, dar poti alege ce visezi... Stephen Gately

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #14 on: May 25, 2010, 09:25:35 AM »
:( speram sa fie un traseu mai lung. In orice caz, haideti sa dam o tura sambata urmatoare la ora 14 cum am stabilit. Si Andi a confirmat ca merge, dar are nevoie de un reminder telefonic ;D

balanel, ne bucuram ca ne-ai scris si hai sa nu fim tristi. Mai dai o tura Sambata asta cu noi? ;)

bakero

  • 29
  • SUBARU.FRIENDS INCLUDED
Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #15 on: May 25, 2010, 10:51:06 AM »
daca avem 30 de subaristi in 30 zile in august o punem de una mare  ;D

n-are rost sa va intreb daca va bagati pentru ca stiu raspunsul  ;D
toata treaba e sa stangem mai multi...multi.caz in care aducem si importator si presa si mititei si bere si chestii misto...
SUBARU.FRIENDS INCLUDED

Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #16 on: May 25, 2010, 14:38:38 PM »
Acum nu.

Cu alta ocazie, in care vom fi invitati ca si club, de importator, cu placere.

Nu poti alege ce esti, dar poti alege ce visezi... Stephen Gately

bakero

  • 29
  • SUBARU.FRIENDS INCLUDED
Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #17 on: May 25, 2010, 23:04:24 PM »
scuze balanel dar yo no comprende ???
SUBARU.FRIENDS INCLUDED

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #18 on: May 26, 2010, 10:07:49 AM »
@bakero: balanel a raspuns la mesajul pus de mine pe pagina anterioara. Asteapta si el invitatia oficiala de la importator catre clubul nostru :D. Acum nu am primit nici un semn de la ei, dar nici nu asteptam ;D

@balanel: daca iti place sa scrii despre masini si tot ai testat unul/mai multe Subaru in acest weekend, ne poti impartasi parerea ta la sectiunea dedicata modelelor Subaru. Cred ca ar fi apreciata de cei care cauta cat mai multe teste pentru o viitoare masina ;)

bakero

  • 29
  • SUBARU.FRIENDS INCLUDED
Răspuns: Intalnire 29 Mai la Baneasa Shopping City
« Reply #19 on: May 26, 2010, 11:17:56 AM »
daca vrea cineva test cu subaru forester eu ma ofer.
trebuie doar sa alimenteze.
SUBARU.FRIENDS INCLUDED