Unde ti-ai tunat masina?
Subaru club Romania

Unde ti-ai tunat masina?

Unde ti-ai tunat masina?
« on: June 18, 2012, 17:37:44 PM »
Cred ca este o rubrica interesanta prin prisma faptului ca intr-o proportie foarte mica exista Subaru stock, mai ales cand discutam de modelel sportive.

Cine este tunerul?
Cum s-a procedat ?
...

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #1 on: June 18, 2012, 17:52:22 PM »
Sincer o parte din modificari,le-am modificat personal cu un prieten de al meu care este si inginer auto deci are habar+multi ani experienta,am moficat in garajul lui suspensia,am refacut motorul,turbina si traseul turbo,si + cate vor mai urma(o evacuare de 80mm,pus turbina pe masina din nou,dar de data asta cu un boost controler).......subaru nu a fost prima masina modificata acolo si am foarte mare incredere in el!!!!pana sa ajung la subaru am mai modificat acolo un 3000GT si un nissan 300Z!!!si proprietari masinilor au fost super multumiti!!!
« Last Edit: June 18, 2012, 22:26:21 PM by Mihai.impreza »
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #2 on: June 18, 2012, 19:31:57 PM »
FOARTE BUN TOPIC ...

on topic : a mea e facut pe genunchi de mine + cativa prieteni  ... in service-ul unui prieten.
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #3 on: June 18, 2012, 19:44:38 PM »
Foarte multi lucreaza cu forte proprii la astfel de masini si-i inteleg.
Este greu sa gasesti mecanici care sa se ridice la un anumit standard, sa inteleaga ce e de facut si sa execute corect asa ca pasionatii pun mana ei si fac cat pot.
Personal sunt multe facute la masina mea de mine, dar fiind chestiuni de mecanica care ma depaseau am apelat la oameni foarte buni in meseria lor cat despre tuning aici e vorba de ceva mai mult decat o imagine frumoasa si piese lustruite. As putea sa spun chiar ca este vorba de engineering la un nivel onorabil.
Inca mai am multe de facut desi conceptual le am in minte...
Ma bucur nespus ca apreciati acest topic si sper sa se ridice la nivelul asteptarilor, iar daca sunt pronuntate nume de firme nu cred ca e problema atat timp cat apar mai multe.

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #4 on: June 19, 2012, 10:29:09 AM »
:) frumoasa rubrica.....pana acum absolut tot ce e facut la masina mea(nu ca ar fi prea multe) am facut eu......
la motor inca nu m-am bagat prea mult...numa fitru sport ce l-am montat si sapt viitoare imi vine un electric turbocharger.......care e la fel de simplu de montat....
la exterior eu mi-am pus folie de carbon pe oglinzi si pe stalpi,restu sticker-elor le-am comandat de prin diferite parti si le-am pus tot eu...nu ca ar fi nu stiu ce de greu...acum am trecut sa imi fac evacuarea...pe capota mi-am facut o priza de aer ..a iesit ok dar vreau sa o fac altfel acum dar numai dupa ce termin cu evacuarea....
cand ma apuc de capota ii fac si praguri si bara fata o fac sa arate ca si STi Spec C 2012:X....
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #5 on: June 19, 2012, 21:06:26 PM »
Daca montezi acel electric TC eu iti recamand sa faci un dyno inainte si dupa montare.
In general e bine sa testezi dyno cand masina e stock apoi cansd schimbi cate ceva repeti testu si asa o sa sti mereu ce e bine si ce nu pt masina ta.
In plus o referinta cand masina merge bine e mereu binevenita, cand ceva pare ca nu merge testul arata daca e asa sau daca ne-am obisnuit fara sa trebuiasca sa se dea in nestire ture cu ea eventual sa o mai incerce si vre un meserias.

Fab

  • 794
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #6 on: June 19, 2012, 21:31:43 PM »
Mai multe detalii despre acel electric turbocharger?

celalalt

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #7 on: June 19, 2012, 21:43:10 PM »
It's rubish...

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #8 on: June 19, 2012, 22:43:51 PM »
http://www.srz.ro/pagini/Turbocharger%20universal%20electric.htm
nu-i cine stie ce....dar din mom ce ei garanteaza o crestere de putere de ce nu? la banii astia
Impreza 2011ex 1.5r actual ej207:)
Forester SH 2011 ex diesel actual ej20:))
XV 2012 (Project car ex diesel actual 3.0)
Impreza wrx ști gc8-2001
Impreza 2010 (încă nu i-a ajuns rândul ca proiect)

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #9 on: June 19, 2012, 22:56:12 PM »
Posibil, cine stie dar eu cred ca merita sa incerci testarea dyno ca sa fi sigur. E stiintific chiar.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #10 on: June 19, 2012, 23:19:59 PM »
http://www.srz.ro/pagini/Turbocharger%20universal%20electric.htm
nu-i cine stie ce....dar din mom ce ei garanteaza o crestere de putere de ce nu? la banii astia
Sincer vorba lui celalant,e o mare porcarie!!!!!!si pentru un cal doi,100 oyro mai bine iti cumperi un cold air intake,ca tot ai facut evacuarea!!!sa traga bine,si sa dea afara corespunzator!!!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

celalalt

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #11 on: June 19, 2012, 23:37:55 PM »
Sincer,am citit si eu despre asta si am vazut destul de multe pareri contra....dar astept cu interes si parerea ta.Daca chiar functioneaza,ma abonez si eu...Sper sa nu fie ca in bancul cu arheologii si sticla de vin veche.
Bafta

Fab

  • 794
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #12 on: June 19, 2012, 23:38:31 PM »
Asteptam feedback din partea lui Hileaga#28. :)


Fab

  • 794
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #14 on: June 19, 2012, 23:50:38 PM »
Mda...pe forumuri toti zic ca e bun doar ca uscator de par.

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #15 on: June 20, 2012, 07:34:15 AM »
Poate ca nu e bun poate ca e bun insa o testare inainte si dupa modificare ar edifica pentru totdeauna acest mit.
Asta e parerea mea.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #16 on: June 20, 2012, 09:45:16 AM »
Sebi, cred ca a inteles omul ce vrei sa ii zici...

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #17 on: June 20, 2012, 11:25:30 AM »
deci trebuie dyno?! sincer cred ca mai mult noroc ai cu un descantec si un acatist pt 10 cp
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #18 on: June 20, 2012, 20:24:15 PM »
10 cai sunt o suma respectabila, trebuie avut respect chiar daca unii s-au obisnuit cu cifre mari, realitatea e dura. Nu fac aluzie la nimeni de pe aici. Vorbesc in general cum se arunca cu caii, de asta insist si pentru teste.


STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Unde ti-ai tunat masina?
« Reply #19 on: June 20, 2012, 21:08:50 PM »
Nici eu nu sunt de acord cum se arunca cu caii in general, dar permitemi sa am dubiile mele legate de acest "compresor electric" mai ales cand distribuitorul recunoaste o eroare de 25% ;) , numai daca e destul de cald afara si aia e...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!