Imbunatatire sistem de franare
Subaru club Romania

Imbunatatire sistem de franare

Imbunatatire sistem de franare
« on: September 19, 2012, 10:50:51 AM »
Am fost pus zilele trecute in ipostaza de a testa franele la masina si vreau sa ii maresc capacitatea de franare. Este vorba de un forester my09 cu jante de 16..
Vreau sa stiu parerea voastra in special cine a inlocuit sistemul cu ce sistem s-ar potrivi. Diametrul discului fata este de 275. As putea merge pe discurile de la motorizarea de 2.5 care le are de 292 dar nu stiu daca in acest caz trebuie schimbati si etrierii. Mai iau in calcul kitul de franare de la elspa de 303 mm caz in care ajung la 1100 de euro. A pus cineva frane de 2.5 pe motorizare de 2.0? Sau, a cumparat cineva kitul de bigBrake de la srz.ro?
V-as fi recunoscator pentru pareri pertinente.
Forester my09 4Q

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #1 on: September 19, 2012, 10:59:36 AM »
Nu vreau sa stric combinatiile nimanui, dar 303mm nu este o dimensiune standard la Subaru, asa ca nu vei gasi prea usor discuri sau placute. Banii sunt cam multi si in aceeasi suma sau chiar mai putin te orientezi fie spre frane de WRX cu 4 pistonase si discuri de 295mm sau un sistem brembo de STi, dar aici vei avea nevoie de jante pe 17" si care sa faca loc etrierilor.

Alta varianta este sa iti iei discuri si placute de calitate superioara si cu o capacitate de franare marita. Vezi prin discutii despre Forester ca s-a mai vorbit. Sau pe topicul lui RZW75 ca si el si-a schimbat franele la XT.

celalalt

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #2 on: September 19, 2012, 11:07:55 AM »
Salut.Pe forester 07 am pus frane de WRX 4 pot si s-a simtit o diferenta.Pe impreza am pus deocamdata doar furtunase metalice si aici se simte o diferenta.Pedala e mai ferma si frana ceva mai sigura.Problema la multe sisteme de franare,dupa parerea mea,este calitatea scazuta a discurilor si a placutelor.

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #3 on: September 19, 2012, 14:27:08 PM »
Da, am citit  topicul lui RZW75.
 La mine strict se pune problema reducerii distantei de franare, nu feelingul din pedala. Ma gandeam sa pun frane mai mari pe fata, intrucat pe spate e discul de 292 parca si e in combinatie cu tamburi. Ce am observat e ca placutele de pe spate se tocesc mai repede decat cele din fata. Acuma nu stiu care este raportul de franare fata spate, poate mi-l ziceti voi, dar speram ca sa potriveasca direct discurile de 2.5 si eventual sa schimb doar placutele si suportul lor, fara a fi nevoit sa schimb si etrierii. Cat despre kitul de WRX nu stiu nimic, poate imi recomandati un distribuitor. Ideea e ca m-as limita la o mie de euro.
Forester my09 4Q

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #4 on: September 19, 2012, 14:34:54 PM »
Pentru distanta de franare, iti trebuie un cauciuc bun, apoi frane mai bune. Eu am niste discuri duse si placute de la un fabricant necunoscut si tot reuusesc sa fac sa intre ABS-ul pentru ca am niste chinezarii de cauciucuri all season.

Despre kit de WRX sau STi cauta second hand.

celalalt

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #5 on: September 19, 2012, 14:49:49 PM »
Desi poate suna ciudat,incearca o aerisire pe fata.In mod normal presiunea pe spate e mai mica decat pe fata.Si stiu ca placutele spate se duc mai greu,sau cel putin in acelasi timp cu cele de pe fata.
In alta ordine de idei,eu inca ma mai documentez sa aflu de ce la renault de ex. franele te fac sa vomiti. ;D

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #6 on: September 19, 2012, 14:51:39 PM »
Ca si cauciucuri am Bridgestone Dueler 687 cu vreo 4 mm de profil inca. Eu Nu am reusit sa fac sa intre ABS-ul, si din cauza unui TIR care a schimbat banda fara sa se asigure, am ajuns sa frec partea laterala a masinii. Drept e ca eram 3 oameni in masina si aveam 300 de kg de produse in spate. Acuma astept dupa politie sa imi trimita procesul verbal cu nr de asigurare a tirului,( care by the way a si fugit de la locul accidentului, dar l-am gasit dupa nr de inmatriculare) sa duc masina in service si apoi vreau sa imbunatatesc si franele.

O sa incerc si aerisirea franelor, daca tot duc masina la service.
« Last Edit: September 19, 2012, 14:54:13 PM by mihaiPV »
Forester my09 4Q

concrion

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #7 on: September 19, 2012, 21:07:40 PM »
Salut
Eu iti pot spune ce modificari am facut la un Subaru Forester XT 2006:
- etrieri wrx 4 pistonase
- placute de frana ferodo ds 2500
- lichid de frana castrol srf
- furtunase metalice goodridge
- GrimmSpeed Master Cylinder Brace
- discuri de frana DBA clubspec T3
+ anvelope goodyear f1 asymmetric
Referitor la sistemul de franare conteaza cel mai mult presiunea aplicata de etrier pe placuta, calitatea placutelor de frana si a discurilor, insa in opinia mea, calitatea anvelopei aduce 60-70 % din forta de franare.
Franarea este foarte buna dupa aceste modificari, insa, din experienta proprie iti spun ca cel mai bun sistem de franare este anticiparea miscarilor din trafic si evitarea situatiilor la limita....Functie de stilul tau de condus este posibil sa te ajute doar anvelope performante....daca nu schimba placute si eventual discuri, iar daca tot nu esti multumit, mergi mai departe....insa nu la big brake si alte chestii scumpe, atata timp cat nu te duci la competitii.
O seara placuta

rzw75

  • *
  • 1669
  • ex
Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #8 on: September 19, 2012, 23:29:02 PM »
daca ai 1000 euro eu iti recomand etrieri (gold) de STI (5x100) + discurile stock de STI + alte roti , ca sa aiba loc etrierii


ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #9 on: September 19, 2012, 23:59:36 PM »
Nu stiu daca partea fata la forester este la fel ca la impreza (amandoua din acelasi an).. Eu la impreza am etrieri Brembo de STI 2005, discuri si placute brembo tot compatibile cu STI GDB, nu necesita adaptari sunt direct fit, dar necesita jante de minim 17"
Diferenta fata de sistemul stock.... nu exista termne de comparatie, de asemenea din ce am inteles (dar nu am incercat inca) exista si posibilitatea schimbarii pompei de frana cu cea de STI GRB...da aci deja insemna sa am anvelope deosebite si sa merg ff tare
Anything you say can and will be used against you!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #10 on: September 20, 2012, 09:37:43 AM »
@Starty: de ce nu ne prezinti si noua masina? ;D

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #11 on: September 20, 2012, 11:55:33 AM »
« Last Edit: September 20, 2012, 12:15:05 PM by Starty »
Anything you say can and will be used against you!

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #12 on: September 20, 2012, 12:03:02 PM »
Mi-am facut planul de lucru.
Primul pas e sa pun furtune metalice de la Goodridge, o sa le comand de la coastadeest.ro
Al doilea vor fi niste discuri si etrieri de sti sau wrx.
In functie de pasul doi, vor mai merge si niste jante pe 17.
 De unde imi recomandati sa le iau- etrierii si discurile si placutele?(le vreau noi si eu stiam doar de unixauto, de la ei am mai luat consumabile).
Forester my09 4Q

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #13 on: September 20, 2012, 12:10:20 PM »
Pentru etrieri va trebui sa astepti pe forum o oferta si cred ca aduc acum baietii din UK un set de Brembo, sau sa vezi impreza01 daca gaseste ceva pe acolo si sigur te intelegi cu el la un pret bun.

Pentru discuri/placute recomand Tom (userul STI) si/sau ebay.
« Last Edit: September 20, 2012, 12:12:44 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #14 on: September 20, 2012, 12:48:53 PM »
Mersi Mihai
Forester my09 4Q

concrion

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #15 on: September 20, 2012, 15:56:36 PM »
Salut
Vezi ca pe fata etrierii brembo de sti sunt bolt on, dar pe spate  trebuie facuta o adaptare.
Din cate stiu (vezi si aici http://www.cars101.com/subaru/forester/forester2009.html ) masina ta este "incaltata" asa: 16x6.5" steel wheel with wheel cover, 6.5jj, offset 48 (1.89), PCD 100mm (3.94) tire: 215/65R16 96H all season si nu bag mana in foc ca vor incapea pe etrierii brembo.
Nu uita ca acum vine iarna.....eu cred ca toate modificarile e bine sa le faci la primavara (furtunasele la sistemul actual nu aduc mare lucru), iar acum sa iti spui niste anvelope de iarna foarte bune, schimba lichidul de frana si pune placute performante....
« Last Edit: March 26, 2013, 11:46:53 AM by concrion »

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #16 on: September 20, 2012, 17:12:41 PM »
da, in primavara vor fi facute modificarile. Acuma sincer voi pune cauciucurile de iarna, am Dunlop-uri SJ6, pentru ca la una din anvelope s-a forfecat talonul in urma incidentului avut. Modificarile vor fi facute la primavara si pana atunci poate adun bani si de un set de jante de 17...poate aurii de sti, sau imi mai plac Dezent Suriken Gold. In fine si Oz ultraleggera arata super.
Pe puntea spate nu stiu daca ar trebui sa modific ceva, avand frana de mana pe saboti si discul de un diametru mai mare parca 292.
Dar, ar fi o diferenta mare intre sistemul de franare de pe sti sau un set de big brake  si  un set de discuri si placute pentru Forester dar de fabricant bun, gen Brembo, Ate, Ebc?
Forester my09 4Q

celalalt

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #17 on: September 20, 2012, 18:15:20 PM »
Dotz nu Dezent... ;) ca m-ai indus in oroare ;D

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #18 on: September 20, 2012, 19:49:35 PM »
 ;)
Forester my09 4Q

Răspuns: Imbunatatire sistem de franare
« Reply #19 on: September 28, 2012, 22:17:01 PM »
vezi are malakay un set de etrieri de wrx cu tot cu discuri parca , si de obicei intra sub jante de 16 . optiunea mai ieftina si sigur pe scurta timpul de franare. daca nu are da mi un semn si vb.
bafta
Dan
« Last Edit: October 08, 2012, 22:18:41 PM by impreza 01 »
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk