Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
Subaru club Romania

Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia

KET

  • 3920
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #780 on: July 18, 2013, 16:23:31 PM »
Multumesc de ganduri, Razvan. Orice ar fi, voi face masina si ma voi da cu ea din nou.
Sincer, nu stiu nimic de motorul pe care-l ai tu pe Forester si nici nu am auzit sa aiba problem de genul celor de pe STi. Sper sa nu ai parte de ce am eu.

Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #781 on: July 18, 2013, 17:06:44 PM »
Imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat. Asta este pana la urma sunt niste fiare noi sa fim sanatosi. Rabdare sa ai ca pentru orice problema exista o solutie convenabila. Bina ca ai gasit un service unde poti avea incredere ca se face treaba buna.
Legacy 3.0R

KET

  • 3920
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #782 on: July 18, 2013, 21:42:44 PM »
Fac calcule financiare pentru o combinatie de genul:

BLOCK PAIR 2.0 JDM 08+ (THIC)
RCM 2.1 92MM FORGED STROKER
HONE CYLINDER TO PISTON X4
RCM EXTREME 11MM HEAD STUD K
2008+ STI 2.0 RH CYLINDER HE
2008+ STI 2.0 LH CYLINDER HE
RCM FAST ROAD CAM KIT V10 ST
SUPERTECH UPRATED V5+ INLETS
SUPERTECH UPRATED EXHAUST VA
RCM UPRATED VALVE SPRINGS V5
EXHAUST VALVE STEM OIL SEALS
VALVE COLLET GC8
COSWORTH EJ20 HEAD GASKETS 0
CAM SEALS EJ207 VARIABLE VALV
RH ROCKER COVER GASKET EJ257
LH ROCKER COVER GASKET EJ257
ROCKER CHEST GASKETS EJ20K/7/
FACTOR / COSWORTH TIMING KIT

Sper sa-mi iasa matematica... :(

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #783 on: July 18, 2013, 22:00:26 PM »
sa`ti mai lasi si de`o bere si`un salam, poate mori de foame dupaia  ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #784 on: July 18, 2013, 22:28:23 PM »
Mie nu prea mi-a placut chimia, dar cred ca rezultatul ala da cu 5 cifre. Ma insel cumva? :)

KET

  • 3920
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #785 on: July 18, 2013, 22:44:47 PM »
@moguai: e plin sezon in Mamaia. Sigur mai gasesc ceva de rontait. Daca nu, vand colectia Monster High a lu' fiica-mea...  ;)
@kinder: depinde in ce calculezi. Poate sa dea si in 6, moneda locala. De acolo, da, e cam in 5...  :(

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #786 on: July 18, 2013, 22:53:18 PM »
important e ca te lasa sotia sa'ti faci de cap
altele...nu sunt asa de intelegatoare : "ce'ti trebuie subaru, alea nu consuma mult?" gen : ???
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13935
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #787 on: July 18, 2013, 22:55:03 PM »
Sotia lui ket e mai subarista decat multi subaristi declarati...

Bafta la modificari, Cata! Esti obligat sa o termini pana la intalnirea de 4 ani care o sa fie speciala. Deja ne gandim la ea si facem bugetul
« Last Edit: July 18, 2013, 23:14:00 PM by MihaiFlorescu »

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #788 on: July 18, 2013, 22:56:41 PM »
he's the chosen one
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #789 on: July 18, 2013, 23:13:00 PM »
mda e destul de serioasa treaba acolo
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

celalalt

Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #790 on: July 18, 2013, 23:22:56 PM »
O sa fii capitanul nostru ;)

Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #791 on: July 18, 2013, 23:32:13 PM »
wow ce lista .... sa te tina buzunaru  ;) mai ales dupa ce ai bagat o gramada pt. turbo,oil cooler ca dupa sa afli ca defapt este motorul... :(
Sa nu ma intelegi gresit dar ar trebuii sa gandesti fff bine daca bagi atatia in piese pt motor si al faci in ro la cineva care se chiar pricepe la subaru,experienta conteaza fff mult.
Mergi la cineva cu experienta care stie subaru si face mai des decat la cineva care da stiu mecanica si le place dar incercari pe pielea si bani tai...
Motoarele nu se fac din citit pe internet ci de cei care stiu ce inseamna subaru
De ce nu cauti poate gasesti sa cumperi motorul din japan de 2 litri sau suna personal or mail la RCM vb cu ei stiu despre ce este vorba ,chiar la cosworth au facut motoarele astea la 400 pe editia speciala . nu se stie poate este aproape acelasi pret sau prin zona. Litchfield subaru importa modelul tau din japan Spec C cu motor de 2 litri.
Bafta

 

Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

KET

  • 3920
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #792 on: July 19, 2013, 00:04:22 AM »
@MihaiFlorescu: daca vede Delia ce ai scris, chiar ca nu-si mai vinde Tribeca decat cand or sa-i ramana decat rotile. Cum sa fie gata masina la intalnirea de 4 ani?! Eu sper sa fie gata pana la fericitul tau eveniment, desi nu prea conteaza, dar asa, ca target pentru mine. Pana in Ianuarie va avea si rodajul facut si va fi gata de rupt dintii cu adevarat.
@moguai: nu cred, sunt doar norocos, uneori...
@"celalant": de plai?  ;D
@impreza01: eu zic ca o sa ma tina... Dar nu ai inteles. Turbina chiar a fost dusa. S-a inlocuit, s-a luat compresie la motor, s-a probat, totul mergea foarte bine. Si dupa vreo 20 km a crapat motorul. Vechia turbina e in portbagaj si-o voi oferi spre studiu. Mecanicii care au lucrat pe masina mea chiar stiu Subaru (doar nu-mi duceam masina pe platforma de la CT la B ca sa faca niste pusti practica pe ea), si nu numai. Motorul nu se va asambla in Romania. Cum ar fi sa arunc o groaza de bani pe geam. RCM suna cunoscut pentru mine...
@STI:  ;)

Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #793 on: July 19, 2013, 00:11:28 AM »
este super daca te tine  ;)  bafta incontinuare.... cumpaneste bine inainte sa incepi asa proiect...
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

KET

  • 3920
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #794 on: July 19, 2013, 00:47:31 AM »
Merci de sfaturi. Sunt invatat sa iau deciziile rapid. 80%"afacerea" e facuta... Maine avem raspuns final.

Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #795 on: July 19, 2013, 00:48:27 AM »
Bafta  ;)
Orice piese SH impreza wrx-STi + Forester
Contact dan23turcu@yahoo.co.uk

concrion

Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #796 on: July 19, 2013, 01:14:47 AM »
Salutare,
Am citit ce ati scris pe aici cu totii, si as avea cateva comentarii:
- in primul rand, KET, imi pare rau pentru problemele tale si sper sa le rezolvi cat mai repede si sa adopti solutii de durata
- oameni buni, nu mai traiti cu iluzia ca daca luati un STI va luati masina de curse......sunt MASINI DE STRADA......nu sunt facute sa faceti all day long drifturi, curse de drag, etc. Din pacate observ ca sunt impresii si abordari gresite: se crede ca STI si EVO au vreo legatura cu masinile de raliu, doar prin prisma reclamei si analogiilor facute de-a lungul timpului. No way, guys.....sunt doar masini de strada cu anumite aptitudini care sa permita un mers sportiv.....nu sunt nici cele mai sigure, nici cele mai performante, nici cele mai frumoase, nici cele mai fiabile.
- toata lumea scrie pe toate forumurile ca STI cu motorul de 2.5 in varianta stock, exploatate necorespunzator ( a se citi la limita sau peste limite) crapa.....de ce va faceti resoftari si modificari la astfel de masini ? Nu vreau sa intru iarasi in discutii legate de tuner, de mecanici, etc, dar astfel de masini nu merita si nu trebuiesc modificate
- KET, spui ca vrei sa iti faci STI-ul cu motor de 2.0......la banii care i-ai dat pe masina, la cei bagati in masina si considerand pe cei ce urmeaza sa ii mai bagi, iti puteai lua o masina preparata de coasta (sau drift, depinde de cum vrei sa te joci) cu care te jucai all day long....ceea ce nu o sa faci niciodata cu masina ta orice motor ai pune pe ea.
Concluzie: cand ne facem modificari la masini, trebuie sa luam in calcul posibilele consecinte; in tara lui "nu stiu", " nu sunt eu de vina", "las-o bai ca merge si asa", eu in locul tau KET, m-as uita in urma si as pune intrebari ca sa imi dau seama de ce si cum a crapat masina....
Noapte buna

concrion

Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #797 on: July 19, 2013, 01:47:02 AM »
Imi permit sa mai adaug ceva: motorul poate ceda doar din cateva motive:
1. defect de fabricatie
2. intretinere necorespunzatoare
3. lucrari mecanice nepotrivite
4. reglaje (mecanice sau de soft) aiurea
5. abuz din partea soferului (si lipsa unor indicii ca sa stie sa se opreasca)
Am vazut ca ii tot lauzi pe JB racing.....am cautat pe net, nu gasesc decat o firma din anglia si nu cred ca faci referire la ei, ci probabil la un atelier obscur de cartier, in care si-a pus tipul initialele in denumire si se da rotund ca stie subaru. Eu nu ii stiu si nu pot sa emit opinie despre ei, insa din proprie experienta spun un lucru: eu nu am gasit mecanic de subaru fara cusur si care sa fie "tatic" pe meserie. Daca tu esti sigur ca lucrarile mecanice au fost bune (desi, apropo....un atelier auto serios - chiar si la SMT ai parte de asa ceva, intrucat asta este legislatia - iti va da garantie pe manopera si daca ceva crapa din cauza lor, poti sa ii iei de gat si sa recuperezi paguba), softul - a fost bun sau nu ?, atunci sa inteleg ca tu esti singurul vinovat ?
Pentru ca defect de fabricatie masina nu are......sa fim seriosi.
Asadar, hai sa fim mai corecti, si sa nu mai zicem de x si y ca sunt buni mecanici, atata timp cat ei nu au fost scoliti de subaru (si avem in tara doar o persoana care a facut un curs de cateva saptamani la ei) si au invatat totul dupa ureche.....
Inainte de a baga bani, ia in calcul un evo ix sau altceva....altfel vei ajunge sa umbli intr-o masina care a costat (prin prisma tuturor cheltuielilor trecute si viitoare) cat un bentley sau gtr si care se comporta in cel mai bun caz ca un subaru ;).....Apropo, week-end trecut am fost sa ma dau cu kartul.....vezi ca pe autorally dadea cineva un kart profi cu cateva mii de euro....nu vei baga niciodata bani in el ca in sti, si vei avea de cel putin 10 ori mai mult fun, plus ca il va putea folosi si fetita ta (probabil ca nu imediat).
Ai grija de tine si bafta in orice te decizi, insa nu uita ca viata e prea scurta ca sa iti consumi timpul si banii cu reparat masini ;)

KET

  • 3920
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #798 on: July 19, 2013, 07:19:03 AM »
Merci de sfaturi. La cel legat de masina de coasta, ti-am mai raspuns in urma cu ceva timp ca nu vreau si ma tin de STi.
Din cate imi aduc aminte din postarile tale, si tu ii cam rupi dintii la Forester, si aia chiar nu e deloc masina facuta pentru asa ceva. Si daca nu gresesc, i-ai facut si tu modificari. Esti cumva preot sau medic? (Fa ce zic preotul si medicul, nu ce fac ei)
Nu-i ridic in slavi pe mecanicii astia doi, dar am vazut cum muncesc. Baietii au fost mecanicii lu' Mihai Leu cand a castigat campionatul national. Sunt implicati in sporturile cu motor de foarte mult timp si am vazut ce masini le-au trecut prin maini. Decat sa ma duc la reprezentante Subaru unde sa fiu m___ pe banii mei, prefer sa-mi fac masina cu baietii astia doi in care am incredere.
Asa e, viata e scurta, tocmai de aia cred ca trebuie sa-ti faci placerile.
« Last Edit: July 19, 2013, 08:18:01 AM by KET »

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Impreza WRX STI 2009
« Reply #799 on: July 19, 2013, 07:52:59 AM »
baietii aia sunt mecanicii mei de 8 ani, ei mi-au lucrat tot la subaru si am mai facut multe proiecte cu ei, in special chestii care eu cand le vedeam desfacute am zis ca nu o mai facem la loc niciodata si peste 3 zile eram pe circuit cu masina asamblata... :) au mai facut asistenta pentru relu cladovean, + cam toata lumea din campionat la ei isi fac suspensiile.
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!